SegWit se šíří sítí

Digitální burzy Coinbase a Bitfinex oznámily 20. února, že jsou připravené implementovat škálovací řešení zvané Segregated Witness. Coinbase ve svém tweetu potvrdila, že je připravena stoprocentně spustit upgrade již v polovině příštího týdne. Bitfinex oznámil již fungující upgrade všem zákazníkům, kteří obchodují s BTC.

„COINBASE: Náš technický tým dokončil testování SegWitu na Coinbase. Postupné spouštění proběhne v příštích dnech a všem zákazníkům bude SegWit k dispozici do poloviny příštího týdne.“

Coinbase oznámila upgrade již v prosinci a na začátku února ho potvrdila, když se testování chýlilo ke konci.

Účelem SegWitu je zrychlení transakcí a snížení poplatků v BTC síti. Investoři na něj čekali velmi dlouho a dlužno dodat, že Bitcoin bojuje se škálovatelností čím dál tím více. Uživatelé Coinbase dokonce podepsali petici, aby tato burza co nejrychleji SegWit zavedla – a podařilo se sehnat pěkných 12.000 podpisů.

Hongkongská burza Bitfinex, dnes čtvrtá největší na světě s obratem 1,6 miliardy dolarů denně, oznámila ústy svého ředitele Paola Ardoina zavedení upgradu takto:

„SegWit neznamená jen okamžitou úlevu pro uživatele, ale také základ pro budoucí rozvoj Bitcoinu. Tím, že Bitfinex podpoří tento upgrade, se vyřeší tři největší problémy této měny: vysoké transakční poplatky, rychlost vyřizování transakcí a kapacita sítě. Díky tomu dokážeme snížit poplatky za výběr Bitcoinu z naší burzy až o 20% a zvýšit rychlost převodu.“

Ale dobrým zprávám ještě není konec – nejnovější Bitcoin core klient, verze 0.16.0, se konečně dočkal plné implementace SegWitu. V popisu novinek, které tento upgrade přináší, stojí plná podpora SegWitu na prvním místě, vedle obvyklých „nových funkcionalit, oprav chyb a zlepšení výkonu“. Poptávka po této technologii výrazně stoupá již od srpna 2017, kdy byla implementace po tuhém boji odsouhlasena sítí. Vzhledem ke kontroverzi, která toto řešení provázela, se peněženky ani burzy příliš nehrnuly do zavedení Segregated Witness, za což sklidily kritiku nedočkavých zákazníků. Ti je obvinili, že kvůli tomu musí platit zbytečně vysoké poplatky a musí strpět dlouhé transakční časy.

Dobrou zprávou je také to, že SegWit konečně umožní implementaci druhé vrstvy škálovacích řešení, a ze všeho nejvíce Lightning network. Tento upgrade podpořil dokonce i Microsoft, který označil jiná škálovací řešení, jako jsou větší bloky, za degradaci decentralizace.

Další zlepšení se většinou točí kolem vnitřního fungování, ale došlo i ke kosmetickým úpravám. Například zmizelo označení “µBTC” a bylo změněno na „bit“, čímž se vyšlo vstříc méně technicky zdatným uživatelům.

Snad se tedy začíná blýskat na lepší časy, možná se dokonce podaří letos i plně zprovoznit Lightning network…

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE