Kryptoměny nevymizí, říká analýza JP Morgan

Investiční banka JP Morgan nazvala kryptoměny „inovativním maelströmem pro blockchainovou technologii“. Ta mimochodem vznikla mnohem dříve, než ji použil Satoshi Nakamoto pro vytvoření Bitcoinu – Nakamoto jen přinesl první praktickou aplikaci této technologie. První teoretická práce na téma blockchainu vznikla už v roce 1991. JP Morgan v něčem, co se zdá být interní zprávou z 8. února 2018 uvádí, že „není pravděpodobné, že by kryptoměny zmizely ze světa“.

Ve výtahu ze zprávy, která je údajně manažerskou zprávou bankovního gigantu, je tato společnost výrazně pozitivní ohledně budoucího vývoje ceny kryptoměn.

„Digitální měny jsou vnější tváří inovativního maelströmu okolo blockchainové technologie, který přináší nejen velkou cenovou volatilitu, ale i neustálý vývoj zbrusu nových produktů na bázi blockchainu“, uvádí zpráva.

Navzdory smíšeným signálům, které tato zpráva přináší, je rozdíl mezi ní a veřejným vystupováním představitelů banky v posledních měsících do očí bijící. V září 2017 uvedl ředitel banky Jamie Dimon, že Bitcoin je podvod, čímž spustil velkou cenovou volatilitu, již posléze banka ve své zprávě nazývá „výzvou“, které kryptoměny čelí.

Dimon se následně nechal slyšet, že „už nebude o Bitcoinu mluvit“ a minulý měsíc dokonce zalitoval, že Bitcoin nazval právě podvodem.

V rozhovoru pro server Coin Telegraph na Světovém Ekonomickém fóru v Davosu minulý měsíc Dimon jednoznačně popřel, že by byl skeptikem ohledně Bitcoinu.

Zpráva JP Morgan také uvádí možnosti, jak by se digitální měny daly využít efektivně.

„Kryptoměny zmizí jen stěží. Mohou naopak snadno přežít v různých formách a tvarech mezi lidmi, kteří touží po větší decentralizaci, P2P sítích a anonymitě, i když to poslední je tak trochu ohroženo“, pokračuje zpráva pozitivním tónem. „Technologie za digitálními měnami může mít největší využití v oblastech, kde současné platební systémy fungují pomalu. To je například u přeshraničních převodů, odměn za aktivitu, financování ostatních blockchainových inovací, u Internetu věcí (IoT), stejně jako v šedé ekonomice“.

Minulý týden zablokoval JP Morgan, jako jedna z nemála bank, nákup kryptoměn přes kreditní karty. Na první pohled se to může zdát jako tvrdá restrikce, ale musíme si uvědomit, že kryptoměny jsou vysoce riziková investice. Půjčovat si na takovou investici s úrokem třeba 20% ročně, když nebudete při poklesu ceny schopni úvěr z kreditní karty splatit ze svých obvyklých příjmů, je pak přinejmenším nerozumné.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE