Podle Google Trends se cena BTC odrazila ode dna

Poslední data z analytického nástroje Google Trends stejnojmenného amerického vyhledávače naznačují, že cena Bitcoinu mohla dosáhnout svého dna a trend se začal obracet.

Jsou Google Trends prorokem ceny Bitcoinu?

Cena BTC dosáhla svých historických maxim 17. prosince 2017, kdy na některých burzách těsně přesáhla hranici 20.000$. Pro většinu lidí tedy nebude velkým překvapením, že vyhledávání slova „Bitcoin“ bylo na vrcholu přesně v ten samý okamžik.

Google Trends je analytický nástroj, který dokáže anonymně a nezávisle vyhledávat a kategorizovat vyhledávání zadaná na Googlu uživateli. Zároveň dokáže také najít závislosti mezi vyhledáváním určitých frází v čase. Chcete zjistit, jestli existuje závislost mezi počtem rozvodů v americkém státě Maine a spotřebou margarínu v USA? Nebo jak souvisí výnosy amerických lyžařských středisek s počtem úmrtí po zamotání do prostěradla? Možná by vás zajímalo, jak souvisí import ropy z Norska a počet mrtvých řidičů po střetu s vlakem? Nebudu vás dlouho napínat – u všech těchto otázek je odpověď stejná – korelační koeficient blížící se jedné, což ukazuje téměř dokonalou shodu. Jak ale praví okřídlené úsloví statistiků: Korelace není kauzalita.

Google Trends sleduje biliony (ne, není to špatný překlad) vyhledávání ročně, což z něj činí jeden z nejlepších pomocníků pro statistickou analýzu dat v reálném čase, jaký si můžete pořídit.

Slovo „Bitcoin“ bylo v roce 2017 druhým nejpopulárnějším vyhledáváním v oblasti globálních zpráv. Zajímavé je, že data z ledna 2017 naznačovala, že rok 2017 bude pro tuto digitální měnu velmi úspěšným. A „prorok“ se nemýlil, navzdory neochotnému rozjezdu prvních dvou měsíců, který pozorujeme i v tomto roce.

Rekord v množství vyhledávání z roku 2013, kdy cena BTC vyrostla na rekordních 1.100$, byl překonán v květnu minulého roku – a to byl, nikoli shodou okolností, počátek parabolického růstu ceny BTC, který vyvrcholil u mety 20.000$ v prosinci 2017.

Pryč z lesů zamořených medvědy?

V těchto dnech vidíme reprízu toho, co se dělo před rokem. Graf Google Trends ukazuje reverz zájmu o vyhledávání slova „Bitcoin“ nyní v únoru:

Když bychom srovnali z delšího časového hlediska vyhledávání s grafem ceny BTC, která se z nedávného minima zotavila již asi o 40% nahoru, dostáváme slušnou shodu:

Pokud tedy můžeme důvěřovat tomu, že cena aktiva následuje zájem o toto aktivum, pak lze říci, že je dobrá šance, že v příštích měsících Bitcoin otestuje nová maxima. Někteří analytici už to také předpovídají.

Toto například minulý týden v interview uvedl David Drake, člen představenstva LDJ Capital, pro server Bitcoinist:  „Myslím si, že regulátoři v příštích dvou měsících trhy ještě potrápí, ale až SEC přijde s jasnými pravidly, začnou investovat i institucionální investoři. V tu chvíli se ceny utrhnou směrem nahoru. Myslím si, že to nastane v březnu, nebo dubnu.“

Kromě nižších poplatků a lepších fundamentů (jako je letošní slibované spuštění Lightning Network) je důvodem k růstu i stáhnutí svátečních investorů z trhu díky nedávnému drsnému výprodeji. V minulém článku jsme navíc ukázali graf, který dokazuje, že cena BTC je (kromě roku 2014) nejnižší v lednu / únoru a nejvyšší v prosinci. Korekce na začátku tohoto roku tedy pročistila trhy a můžeme jet dál ve zdravějším duchu.

Příliv peněz od dlouhodobých investorů, když blázniví spekulanti opustili trhy, tedy může být dobrým základem pro pěkný růst v letošním roce.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE