Konec korekce se blíží!

Letošní rok je z pohledu digitálních měn vysloveně bezútěšný. Od dosažení historického maxima 17. prosince loňského roku spadla cena Bitcoinu až na dvouměsíční minimum 5.920$, což je pokles o 70%. Od té doby se cena trochu zvýšila, ale zatím je předčasné jásat. Výprodej zatím pokračuje, protože drobným investorům praskají nervy a zbavují se BTC, než ztratí úplně vše, zatímco institucionální investoři potichounku nakupují. Pravověrní příznivci ale HODLují, viz. rámeček.

Bitcoinoví medvědi si dávají vítězné kolečko, zatímco skeptici hlásají, že propad hodnoty BTC k nule je zcela nevyhnutelný. Stratég z Wall Street Tom Lee je ale nezdolným optimistou a odmítá přehodnotit svůj pozitivní výhled na cenu BTC v budoucnu. Lee je bývalý akciový analytik JP Morgan (ano, ten samý JPM, jehož ředitel Jamie Dimon na Bitcoin neustále hází špínu) a současný ředitel firmy Fundstrat Global Advisors, která se zabývá průzkumem trhů. Lee nyní svým klientům doporučuje, že mají konečně vynikající příležitost vstoupit na kryptoměnové trhy.

„Bylo to strašných pár týdnů, ale pozitivní fundamenty pro digitální měny zůstávají v platnosti“, uvedl v reportu, který rozeslal ve čtvrtek svým klientům. Informovala o tom televize CNBC. Od té doby cena Bitcoinu ještě o něco poklesla a dostala se tak až na říjnové hodnoty.

Lee klientům doporučil nepanikařit, když upozornil na to, že takovéto výprodeje byly v minulosti následovány rychlým návratem na historická maxima. Tedy kromě jednoho. V současnosti prožíváme třetí nejhorší výprodej v historii této kryptoměny a v přiložené tabulce se můžete podívat na ty ostatní.

 

V souvislosti s těmito daty je podle Leeho poměrně bezpečné vstoupit do světa kryptoměn, a to i v případě, že pokles bude ještě chvíli pokračovat. Analytici se shodují, že trh míří k uzavření gapu okolo hodnoty 5.000$ a pak zase půjde nahoru. Leden a únor jsou navíc historicky nejhorší měsíce roku, kromě roku 2014, kdy zkrachoval MtGox:

 

Lee uvádí:

„Předchozí výprodeje byly během průměrně 84 dní následovány rally ve výši asi 150%. Jinými slovy si myslím, že vstup na trh za současných poměrů rizika a zisku se vyplatí, i když přijde ještě nějaký pokles.“.

Lee zopakoval, že podle oceňovacího modelu, který používá jeho firma, se bude cena BTC v polovině roku pohybovat kolem prosincových maxim a 25.000$ dosáhne do konce tohoto roku. Dodal také, že cena akcií Bitcoin Investment Trust, který nedávno provedl split v poměru 91:1 (!!!), se tou dobou bude pohybovat kolem 30$.

Ostatní významné kryptoměny ovšem také čeká světlá budoucnost. Lee do konce roku předpovídá Ethereu růst na 1.900$, Ethereum Classic by mělo dosáhnout 250$ a NEO 60$.

Jak jsme již uvedli, cena BTC spadla o 70% z prosincových maxim a není vyloučený další pokles až k 5.000$. Celková tržní kapitalizace kryptoměn se nyní pohybuje kolem 300 miliard dolarů. To je nemalý propad podle měřítek jakéhokoli trhu, ale ve světě digitálních měn nikoli bezprecedentní. Nevěřící Tomášové už samozřejmě prorokují zánik Bitcoinu a kryptoměn jako takových, ale vzhledem k tomu, že podle této stránky jde již o dvě stě padesátou první smrt Bitcoinu, tak je můžeme brát asi tak vážně, jako hlasatele konce světa. Jen tak mimochodem, poprvé měl Bitcoin zaniknout již 15. prosince 2010 a nejvíce smrtící pro něj měl být rok 2017 s 109 předpověďmi konce.

Příčiny propadu

K propadu vedla dlouhá série negativních zpráv z ekonomiky. Bitfinex a Tether přitáhly pozornost regulačních úřadů (CFTC) – Bitfinex proto, že nabízí navázání své vlastní kryptoměny na americký dolar, a Tether proto, že ačkoli má být krytý dolarem 1:1, panuje podezření, že na účtech společnosti se nenalézá potřebných dvě a čtvrt miliardy dolarů. Ani Tether, ani Bitfinex zatím neudělaly nic, co by tato podezření jakkoli vyvrátilo. Existuje dokonce teorie o tom, že Bitfinex používal Tether k nafukování ceny BTC.

Další důvody k výprodeji leží v Indii – ta prohlásila, že zaklekne na kryptoměnové trhy a bude chtít digitální měny zpětně dodanit, nebo dokonce zakázat. Odhaduje se, že přes indické burzy v posledních 17 měsících proteklo asi 3,5 miliardy dolarů.

A pak je tu také Jižní Korea. Po sérii matoucích zpráv nakonec vyšlo najevo, že tato země nechce kryptoměny zakázat, ale pouze regulovat. Regulace bude spočívat v tom, že otevření účtů na kryptoměnových burzách již nebude možné bez jasné identifikace majitele bankovního účtu, ze kterého na burzu přijdou peníze. Jihokorejská vláda tak jen z rovnice odstranila anonymitu, takže každý obchodník nyní musí používat své pravé jméno.

Čína také již dokončila zákazy ICO, kryptoměnových burz a obchodování jak na svém území, tak přístup traderů na zahraniční burzy. Všechny tyto faktory, spolu s ucpáním sítě a škálovacím řešením v nedohlednu přispěly k poklesu kurzu BTC o zmiňovaných 70%. Krvavá lázeň by ovšem už měla být blízko svého konce.

Mimochodem, index Dow Jones se propadl na třítýdenní minima díky rostoucím úrokům z amerických dluhopisů, takže netrpí zdaleka pouze digitální měny.

Ale kde je dno?

I největší začátečníci v investování chápou princip „levně koupit, draze prodat“. Otázkou ale zůstává, kde ono „levně“ vlastně je? Pravdou je, že to nikdo neví. Když se podíváme do výše uvedené tabulky, zjistíme, že nejhorší pokles (-87%) sice trval 411 dní, ale druhý nejdelší pokles zažíváme právě nyní. To také znamená, že už měl v podstatě skončit. Kdyby se tato situace odehrávala na akciových trzích, média by již dávno plnily zprávy o opakování krize z roku 2008. Ta ovšem nastala díky poskytování nesprávně naceněných hypoték domácnostem, které si hypotéku nemohly dovolit. V této souvislosti se hodí připomenout, že několik bank již zakázalo nákup kryptoměn pomocí kreditních karet, což je jen dobře – nikdy si nepůjčujte na investice, pokud nemáte jistotu, že půjčku dokážete splatit i v situaci, kdy ztratíte celý kapitál!

A kde tedy je ono dno? Podle technických analytiků existuje na svícových grafech na ceně 4.970$ mezera (Bitfinex – modrá čára), ke které se trhy obvykle mají tendenci vracet – tj. cena se do takovýchto mezer obvykle vrátí a vyplní je – a profesionální tradeři toto vědí. Dalším důvodem zastavení propadu na cca 5.000$ je silný support v podobě dlouhodobé růstové linie (spodní zelená čára).

V případě digitálních měn je na vině poklesu hlavně snaha o regulaci. To je samozřejmě špatná zpráva pro většinu krátkodobých spekulantů. Býci mezi dlouhodobými investory naopak vidí v regulaci nutný krok k legitimizaci a usazení kryptoměn v současném světě, čímž bude moci dojít k masové adopci na celém světě.

Hodně štěstí a pevné nervy na horské dráze zvané kryptoměny!

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE