Bitcoin padá kvůli Asii

Cena Bitcoinu dnes spadla nejníže za posledních 3,5 týdne. Za posledních 24 hodin dělá propad asi 14%. Cena se na Bitstampu dostala až na poslední minimum pod 11.200$. Pokles z historických maxim tak již činil asi 40%, a ačkoli byla korekce očekávatelná, těžko po úspěších roku 2017 mohl předvídat měsíc bez růstu.

Nicméně Bitcoin není jedinou digitální měnou, která ztrácí pevnou půdu pod nohama. Poslední zprávy očividně dolehly na drtivou většinu trhu. Ripple, Stellar Lumens a Cardano klesly za posledních 24 hodin o 25 % a Ethereum o 18%.

A co tedy kryptoměnové trhy trápí?

Zprávy ze sociálních sítí naznačují, že mezi investory panuje napětí po zprávách z Jižní Koreje, která asi nakonec přeci jen „zaklekne“ na kryptoměnové burzy. Další studnicí nepříjemných zpráv je Čína – tentokrát jde o opět oprášený plán na zavření burz, ale ještě k tomu zákaz těžby kryptoměn. V kontextu vývoje vlastní kryptoměny by to dávalo smysl. Ale pracuje na ní Čína doopravdy?

Futures kontrakty se v současné době obchodují s diskontem proti spotové tržní ceně BTC – například kontrakt s vypořádáním 17.1. se obchodoval za 11.510$ ve chvíli, kdy na trhu byla podle CoinMarketCap cena 11.816$. To by naznačovalo, že účastníci burzovních trhů očekávají pokles ceny BTC.  Technická analýza naznačuje, že když se býkům nepodaří dnes zvrátit situaci, můžeme se dočkat i poklesu pod 10.000$, jak naznačuje následující graf:

  • Vzestupná trendová linka byla proražena směrem dolů (graf je z Coinbase)
  • Prolomení trojúhelníku (směrem dolů) s vrcholem na historických maximech je opět platné
  • RSI klesl pod 50%, což naznačuje medvědí trh
  • 50-denní klouzavý průměr ztratil býčí dynamiku (přestal stoupat tak prudce)
  • Pěti- a desetidenní klouzavé průměry naznačují silný obrat k medvědímu trhu (tj. pokles ceny)

Výhled

  • BTC dnes téměř jistě uzavře pod 13.000$, což může mít za následek pokles až k 8.350$, což je support v podobě vzrůstající trendové linky.
  • Nedá se vyloučit malá korekce směrem nahoru, pokud se podaří dnešek uzavřít nad 11.000$ (61,8% fibonacci retracement s vrcholem na historickém maximu a dnem na listopadovém minimu)
  • Růst nad 14.000$ (denní maxima) je prakticky vyloučený.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE