Jižní Korea kryptoměny nezakáže

Modrý dům, korejská obdoba amerického Bílého domu a sídlo prezidenta, vydal včera prohlášení, že se nechystá žádný zákaz digitálních měn v Jižní Koreji.

Zákaz se nekoná

Oznámení představitelů jihokorejské vlády přišlo nedlouho po silném odporu a kritice vůči ministerstvu spravedlnosti, které samo od sebe oznámilo plány na zákaz obchodování s digitálními měnami. Ministerstvo spravedlnosti vydalo prohlášení o zákazu bez konzultace s ministerstvem strategie a financí a dalšími úřady, které dohromady tvoří přípravný výbor pro regulaci kryptoměn.

Podle Modrého domu podepsalo asi šedesát tisíc občanů petici za odvolání ministra spravedlnosti (Park Sang-ki), který 11. ledna předčasně vypustil oficiální komentář, ve kterém tvrdil, že vláda začne postupně zakazovat obchody s digitálními měnami.

Téměř okamžitě po vydání stanoviska ministra spravedlnosti Sang-kiho se proti němu ohradilo ministerstvo strategie a financí a zdůraznilo, že nesouhlasí s rozhodnutím ministerstva spravedlnosti o zakázání kryptoměn, ani ho nepodporuje. Dále se též ve stanovisku ministerstva strategie a financí hovoří o tom, že se o prohlášení ministra Parka dozvěděli až z novin a že rozhodnutí o zákazu digitálních měn nebylo schváleno přípravným výborem.

V roce 2016 žádaly před Modrým domem miliony lidí vydání bývalého prezidenta (Park Geun-hye) k trestnímu stíhání pro praní špinavých peněz a korupci. Občané vytrvali ve svých protestech, dokud se tak nestalo a bývalý prezident je nyní ve vězení. V té chvíli si občané uvědomili svou sílu a nová vláda vedená novým prezidentem slíbila, že bude hlasu lidu více naslouchat. Z hlediska těchto událostí a díky prohlášení vlády, že kryptoměny zakazovat nebude, lze tedy věřit, že digitální měny budou pouze regulovány a usměrněny, nikoli zakázány.

Zákaz není pravděpodobný ani z dlouhodobého hlediska

Nedávno mluvčí jihokorejského přípravného výboru pro regulaci kryptoměn uvedl, že země zřejmě bude v regulaci následovat příkladu větších zemí, jako je Japonsko, nebo Spojené Státy. Je tedy i z dlouhodobého hlediska velmi nepravděpodobné, že dojde na zákaz obchodování s digitálními měnami. Mluvčí přímo uvedl:

„Jihokorejská vláda nemá jinou možnost, než následovat regulatorní opatření a trendy zavedené ostatními vládami. Ač mají kryptoměny v některých kruzích negativní pověst, postoj vlády je umožnit to, co umožněno být má, a to ve prospěch všech jihokorejských trhů.“

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE