Z korekce trhu podezírána CoinMarketCap

Včera došlo na kryptoměnovém trhu k dalšímu masakru. Téměř všechny přední kryptoměny padaly a techničtí obchodníci to vyhodnotili jako signál k ukončení svých dlouhých pozic, aby zamezili větším ztrátám. To samozřejmě vedlo k pádu cen. Přibližně mezi osmou hodinou ranní a sedmou večerní našeho času v pondělí osmého ledna, spadla tržní kapitalizace digitálních měn o cca 14% z 814 na méně, než 700 miliard dolarů. Schytaly to prakticky všechny kryptoměny, některé více, jiné méně. Nejhůře na tom byl zřejmě Ripple, který ztratil skoro 50 miliard dolarů tržní kapitalizace a Ethereum jej opět nahradilo v pozici dvojky v oblasti kryptoměn.

Může za to CoinMarketCap?

Cenový pád byl strmý a rychlý. Někteří skeptici pak na sociálních sítích obvinili z pádu cen postup CoinMarketCap, protože podle nich běžné cenové korekce vypadají zcela jinak. Podle vlákna na Redditu, kde svůj názor prezentoval uživatel „dzigizord“, může za tento pád uvedená stránka, když někdy v pondělních brzkých ranních hodinách vyřadila jihokorejské burzy ze svých předpovědí a ze svých cenových indexů. Vzhledem k tomu, že ceny na jihokorejských burzách jsou obvykle vyšší, vedlo jejich vyřazení k okamžitému poklesu ceny kryptoměn, což bylo samozřejmě hned vidět na grafech. Dlužno dodat, že pokles nebyl faktický, ale administrativní – díky změně způsobu výpočtu kurzů, které CoinMarketCap určuje průměrem z více burz. To samozřejmě následně vedlo k panickým výprodejům technických obchodníků, k nimž se pak přidali další. Pokles ceny byl tak velký proto, že burzy jako Bithumb a Coinone tvoří velkou část trhu a ceny na nich jsou vyšší kvůli vysokému poplatku za směnu wonu do digitálních měn.

Když západní obchodníci viděli velký schod v ceně, začali okamžitě prodávat, protože nevěděli, co se stalo. Museli se tedy nutně domnívat, že došlo k negativní události a chtěli minimalizovat ztráty.

S vlastním vysvětlením se do diskuse přidali i další, jako například uživatel Omario: “Velká část obchodů jede přes automatizované obchodní systémy, takzvané boty. Pokud tito boti používají rozhraní CoinMarketCap, a že jich bude hodně, museli nutně zareagovat výprodejem. To by bylo přijatelné vysvětlení pro to, co vidíme na grafech.”

Věrohodnost těchto teorií

Po rychlém zhlédnutí grafů jsou tyto teorie snadno ospravedlnitelné. Když bychom se v pondělí podívali na graf Ripple, jednu z největších obětí tohoto masakru, zjistili bychom, že na CoinMarketCap skutečně korejské burzy chyběly. Nyní už ovšem jsou objemy z těchto burz zase zpět v přehledu.

Když se navíc podíváme na grafy v době, kdy měly tyto objemy chybět na trhu, pak zjistíme, že zde je velký schod v ceně.

Na rozdíl od běžných poklesů je tento pád okamžitý a téměř vertikální. To samozřejmě podporuje teorii o vyřazení korejských burz z výpočtu ceny digitálních měn. V současnosti už se celková tržní kapitalizace zase nesměle šplhá nahoru. Z tohoto hlediska by korekce měla být jen dočasná.

CoinMarketCap na dotazy nereagovala.

 

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE