Sledujte ve 2018

Rok 2017 byl pro Bitcoin nejúspěšnějším rokem historie. Díky zvýšené akceptaci této digitální měny po celém světě došlo k více, než třináctinásobnému růstu z hodnot pod tisíc dolarů až nad 13 tisíc dolarů. V době historického maxima dokonce atakoval zhodnocení 2000% za rok. Ani tak ovšem BTC nestačil na zhodnocení Ripple, které bylo přes 36000%.

Z technologického hlediska se to ovšem zdá jen jako začátek. V roce 2018 by totiž mělo být spuštěno testování, nebo dokonce implementace dlouho očekávaných projektů. V následujících odstavcích najdete přehled těch nejslibnějších, které se rozhodně vyplatí sledovat.

Nižší poplatky díky Segregated Witness a novému formátu adres

Segregated Witness (neboli SegWit) byl jeden z největších upgradů protokolu v historii, ne-li přímo ten největší. Byl aktivován v srpnu 2017 a opravil tzv. „malleability bug“, o kterém si můžete přečíst v našem miniseriálu o Segwitu. Nemenším přínosem je bezesporu možnost implementace dalších upgradů protokolu a zvýšení kapacity bloku tak, že podpisy byly vyvedeny mimo blockchain. Při pohledu na transakční poplatky se to sice nezdá, ale jsou nižší, než by byly bez implementace SegWitu.

Využití větších bloků má ale velmi pomalý nástup. Ačkoli by se teoreticky velikost bloku mohla pohybovat mezi 2-4 megabajty, ve skutečnosti jen málokdy přesáhne 1,2MB.

Změny v roce 2018

Rozhraní klienta Bitcoin Core umožní uživatelům posílat SegWiťácké transakce. Ve verzi 0.16, která by měla být spuštěna v květnu (i když může dojít ke zpoždění), to bude umožněno díky novému formátu adres zvanému „bech32“. Ten také obsahuje několik technických vychytávek, které zajistí minimalizaci chyb při zadávání, jako jsou například překlepy.

„Utrácení mincí se současným formátem adresy (P2SH) se pojí s několika skripty, které v transakci zabírají cenné místo“, uvedl jádrový vývojář Bitcoin Core a Blockstreamu Pieter Wuille, který je také spoluautorem nového formátu adres. „S novým formátem již toto nebude nutné, takže transakce zaberou méně místa. Ti, kdo budou pracovat s těmito transakcemi, tak utratí méně peněz na poplatcích.“

Ještě důležitější však je, že několik velkých BTC služeb, jako například Coinbase, plánuje přechod na nový SegWit formát právě v roce 2018. Jelikož tyto služby představují velkou část transakcí v síti, bude to znamenat podstatné snížení množství transakcí čekajících na zpracování. Jako vedlejší produkt dojde samozřejmě ke snížení transakčních poplatků, zrychlení potvrzování transakcí, a to dokonce i pro ty, kdo zapojené služby nebudou využívat.

Implementace Lightning Network

SegWit a implementace nového formátu adres sice síti trochu uleví, ale jeho hlavní přínos bude v tom, že umožní zavedení nadstavbových řešení, která by měla vyřešit problémy s kapacitou sítě. Tím nejočekávanějším a nejnadějnějším pro snížení poplatků je Lightning Network. Toto řešení představili v roce 2015 Joseph Poon a Tadge Dryja. Díky LN bychom si měli užívat velmi levných transakcí, okamžitého potvrzování a přitom zachování bezpečnosti sítě.

Řešení si prochází aktivním vývojem již dva roky a hlavní zásluhu na tom mají ACINQ, Blockstream a Lightning Labs. Pokrok projektu v roce 2017 byl bezprecedentní a přinesl rané verze software, použitelná rozhraní pro peněženky a spousty testovacích transakcí jak v testovacím prostředí, tak na hlavní bitcoinové síti.

„Řekl bych, že jsme vyřešili hlavní problémy a máme dobrou představu o tom, jak vylepšit stávající systém,“ uvedl vývojář Blockstreamu Christian Decker pro web Bitcoin Magazine. „Jeden z posledních zádrhelů je topologie sítě – rádi bychom implementaci řídili tak, aby síť byla maximálně decentralizovaná.“

Vzhledem k současnému stavu vývoje bude testování LN probíhat celý rok 2018 – nejen mezi vývojáři, ale v rostoucí míře také mezi uživateli.

„Integrace do sítě a testování jsou další důležité kroky kupředu,“ uvedla ředitelka Lightning Labs Elizabeth Stark. „Některé burzy a peněženky na tom již pracují“.

Zvýšené soukromí díky TumbleBit a ZeroLink

Ačkoli se o BTC tvrdí, že je anonymní, ve skutečnosti to tak není. Všechny transakce na blockchainu jsou naprosto veřejné a kdokoli se na ně může podívat. Analýza transakcí pak může odhalit majitele adresy, například přes číslo bankovního účtu, IP adresu, nebo číslo kreditní karty použité k nákupu BTC. Pak už je snadné zjistit, kdo komu posílá peníze. V současnosti sice existují řešení na zlepšení anonymity, jako například mixéry, ale často mají zásadní chyby na kráse – například vyžadují důvěryhodnou protistranu, nebo u nich dochází k úniku informací.

V roce 2018 se to ovšem může zásadně změnit. Dokonce dva projekty jsou již ve fázi připravenosti na testování v hlavní síti – TumbleBit a ZeroLink. TumbleBit byl představen v roce 2016 skupinou výzkumníků vedenou Ethanem Heilmanem. V podstatě jde o protokol podobný mixéru, který využívá mixování k vytvoření platebních kanálů, které se sbíhají právě do „šejkru“ a ten je v jediné instanci namixuje a rozpošle kam má. Všichni pak dostanou úplně jiné BTC, než které odešly z odesílací adresy a velmi se tak znesnadní identifikace stran obchodu. Navíc TumbleBit využívá malý kryptografický trik, který zamezí identifikaci uživatelů, jejichž BTC do šejkru vstupují.

Prvotní alfa verzi naprogramoval na začátku roku 2017 programátor NBitcoin Nicolas Dorier. Po něm převzal otěže Ádám Ficsór a pak další. Navíc blockchainová platforma Stratis oznámila, že tuto technologii hodlá zahrnout do své peněženky Breeze Wallet, která Bitcoin také podporuje – a to již v březnu 2018. V prosinci 2017 Stratis vypustil betaverzi připravované peněženky, která bude TumbleBit obsahovat.

Druhé slibné řešení, ZeroLink, je staršího data. Gregory Maxwell, bývalý jádrový vývojáš Bitcoin Core a technický ředitel Blockstreamu, ho navrhl již v roce 2013. ZeroLink používá centrální server, který propojuje všechny uživatele, aniž by bylo možné identifikovat jejich transakce. Narozdíl od TumbleBitu ale vytváří jedinou transakci pro všechny uživatele, což vede k nižším poplatkům. Tato myšlenka ležela v posledních letech v ústraní, až ji Fiscór (ano, ten samý, co pracoval na TumbleBitu) v roce 2017 znovu objevil. V té chvíli se odklonil od projektu TumbleBit a přešel pod ZeroLink, kde již dokončil prvotní fáze implementace. Ficsór nedávno udělal první testy ZeroLinku a vypadá to, že bude potřeba ještě pár vylepšení protokolu. I přesto Ficsór považuje za pravděpodobné, že projekt bude připraven v řádu měsíců.

„Mohl bych to spustit ihned a nechat uživatele mixovat,“ řekl Bitcoin Magazínu. „Během mixování je nulové riziko ztráty peněz a hromada pokusů s mixováním dopadla skvěle. Několik uživatelů ovšem narazilo na menší chybky a já je nechci ladit za provozu.“

Více sekundárních řetězců, větší adopce

Sekundární řetězce jsou alternativní blockchainy, jejichž mince jsou navázány 1:1 na konkrétní BTC na řetězci hlavním. To umožňuje „přesunout“ Bitcoiny do řetězců, které mohou fungovat pod jinými pravidly, a také  je zabezpečeno, že hlavní i sekundární řetězce budou moci využívat jen a pouze originálně naprogramovaných 21 milionů jednotek. Sekundární řetězce pak mohou umožnit například rychlejší konfirmace, větší soukromí, chytré kontrakty, nebo cokoli jiného, na co se dnešní kryptoměny využívají.

Tento koncept navrhl ředitel Blockstream Adam Back již v roce 2014 a představoval základ, kolem kterého se tato společnost zformovala. Samotný Blockstream pak spustil takzvaný Liquid Chain, který umožňuje prakticky okamžité transakce mezi BTC burzami. Je sice prozatím v betaverzi, ale verze 1.0 by mohla být v roce 2018 spuštěna.

Další nadějný sekundární řetězec je RSK. Měl by podporovat turingovsky-úplné chytré kontrakty, čímž do BTC protokolu přinese flexibilitu Etherea. RSK je v současnosti ve fázi uzavřeného beta testu, ale veřejná betaverze by podle ředitele RSK Labs Sergia Demiana měla být vypuštěna velmi brzy.

Paul Sztorc z Bloqu nedávno dokončil hrubou imlementaci projektu „drivechainu“. RSK a Liquid nyní fungují na „federativním“ principu, kdy sekundární řetězce zajišťuje skupina důvěryhodných „strážců“. Naproti tomu drivechain bude zabezpečen těžaři. Pokud se podaří drivechain spustit ještě letos, mohl by tento sekundární řetězec znamenat velký posun Bitcoinu, zejména směrem k větším bloků a tedy větší kapacitě. Nicméně komunita přijala tento návrh s vysloveně smíšenými pocity, protože k jeho fungování je potřeba udělat soft fork.

„Těžaři by mohli aktivovat drivechain hned zítra, ale často přejímají cizí názory na to, jaký software je „dobrý“, uvedl Sztorc pro Bitcoin Magazine. „Takže se buď budou muset sami rozhodnout, co je dobré, nebo budeme muset projít standardním posuzováním návrhů na zlepšení bitcoinového protokolu (BIP).“

Schnorrovy podpisy

Schnorrovy podpisy, pojmenované po svém vynálezci, jsou mezi kryptografy považované za nejlepší elektronický podpis v oboru. Nabízí vysokou správnost, nepodléhají problému „malleability bug“, dají se celkem rychle ověřit a mají i další užitečné možnosti, hlavně díky svým matematickým vlastnostem. Teď, když je aktivován Segregated Witness, bude poměrně snadné zaimplementovat Schnorrovy podpisy do BTC protokolu.

Jejich asi největší výhodou je to, že lze sdružit více podpisů do jednoho. To v podstatě znamená, že jeden podpis může prokázat vlastnictví BTC na několika adresách. Jelikož množství transakcí využívá více, než jednu odesílací adresu, bylo by sdružení do jednoho podpisu velkým přínosem pro škálovatelnost sítě. Analýza již proběhlých transakcí prokázala, že průměrně lze takto ušetřit asi 25% místa, což v překladu znamená nárůst kapacity sítě o 33%.

Schnorrovy podpisy ale mohou přinést ještě více užitku. Mělo by být například možné sdružit podpisy u multisig transakce do jednoho. Multisig je taková transakce, kdy je k odeslání Bitcoinů potřeba více, než jeden podpis. V podstatě se jedná o stejný princip, jako spolupodepisování v bance, BTC protokol toto již dlouho umožňuje. Díky tomu může být například anonymizační metoda CoinJoin levnější pro více uživatelů a dojde tak k nárůstu soukromí u posílání Bitcoinů. Matematické vlastnosti Schnorrových podpisů můžou v konečném důsledku umožnit pokročilé aplikace, jako jsou například chytré kontrakty používající „bezskriptové skripty“.

Pieter Wuille uvedl pro Bitcoin Magazine, že použitelná aplikace Schnorrových podpisů bude v roce 2018 s největší pravděpodobností zpracována do návrhu na vylepšení BTC protokolu (BIP).

„Jako první krok bychom mohli Schnorrovy podpisy implementovat bez agregace. Byla by to přímá cesta k tomu, abychom mohli využívat výhod, které nabízí. Agregace podpisů může být přidána až následně.“

Mnohem těžší je předpovědět, jestli Schnorrovy podpisy budou skutečně k dispozici již v roce 2018. Bude to vyžadovat soft fork, složitý testovací proces a v neposlední řadě také spolupráci celé komunity.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE