2017: Rok, kdy se zrodila nová třída aktiv

Rok 2017 byl pro kryptoměny přelomový. Celková tržní kapitalizace kryptoměn vystřelila z 15 miliard dolarů v lednu až k 600 miliardám na konci roku. Překonaly také důležitý mezník v uvažování lidí: už nejsou něčím, na co se hned zapomene, ale něčím, co lze jen stěží ignorovat.

Díky zhodnocení v tisících procent za rok jsme se v květnu dostali až na denní obraty obchodů ve výši jedné miliardy dolarů. Nulová korelace chování s ostatními třídami aktiv a poměr zisku a rizika vytvořily zcela novou třídu aktiv, které stojí za povšimnutí navzdory vysoké volatilitě. Není překvapením, že nové trhy začaly lákat jak jednotlivce, tak institucionální investory.

Spektrum investorů je široké: teenageři se zájmem o nové technologie, matky na mateřské, které chtějí zhodnotit své úspory, jednotlivci znechucení centrálním dohledem, bohatí investoři, finanční poradci a dokonce sofistikované hedgeové fondy a další instituce. Lidé si začali všímat vysokých výnosů, titulků v médiích a příběhů lidí, ze kterých se přes noc stali milionáři.

Odvahu těmto lidem jistě dodal fakt, že Bitcoin existuje již osmým rokem, stále se vyvíjející protokoly a vznikající ekosystém firem, které vytváří infrastrukturu okolo kryptoměn. Kryptoměny jsou i tak stále v počáteční fázi své existence. Nejsou plně vyvinuté, ale vyvíjejí se rychleji, než jakákoli jiná technologie.

Tento rok byl přelomový. Na prahu nového roku se myslím shodneme na tom, že vznikla samostatná nová třída aktiv, které potřebují rozdílný přístup a nese s sebou nové příležitosti a výzvy.

Variabilita

Jak noví investoři zvažují svou strategii, dochází jim, že k tomuto trhu musí zaujmout netradiční přístup. Rok 2017 byl rokem obřích nárůstů cen kryptoměn, ale také větší komplexity a variability. A to je velká věc. Od roku 2009 měl Bitcoin vždy více jak 85% podíl na celém trhu – až do letoška. V únoru dominance BTC prudce klesla až k 40% a nebylo to proto, že by ztratil na ceně. Ačkoli letošek zřejmě zakončíme ziskem kolem 1300%, ostatní kryptoměny rostly ještě rychleji.

Nyní existuje přes 1300 kryptoměn a tokenů a 31 z nich má tržní kapitalizaci větší, než miliarda dolarů. Šest jich přesahuje 10 miliard dolarů a jedna hodně přes sto miliard. Některé z nich jsou Bitcoinu konkurencí, zatímco jiné mají zcela jiný účel. Kolem každé z nich se ovšem vytváří celé komunity přispěvatelů, příznivců i kritiků. Výsledkem je to, že investor musí provést velice rozsáhlý průzkum, než vstoupí na tento trh.

Před letošním rokem stačilo prostě koupit Bitcoin. Dnes je ovšem sázka na tuto třídu aktiv doprovázena nutností nikoli vybrat vítěznou měnu, ale celé kvalitní portfolio a aktivně ho spravovat. Obojí je ale čím dál tím těžší. Co by měl investor koupit? V jakém poměru? Kde nakoupit? Jak své investice sledovat? Všechny tyto otázky je dobré zodpovědět, než na tuto půdu vstoupíte.

Komplexnost

A to nás přivádí k dalšímu bodu. A tím je komplexnost celého ekosystému, která je obrovská a stále se zvětšuje. Různé měny slouží různým účelům – některé jako uchovatel hodnot, některé pro anonymní posílání peněz, jiné pro rychlé transakce, další zase pro alokaci zdrojů, například výpočetní síly atd. Metody fundamentální analýzy ještě nejsou pro tento trh plně vyvinuté a všeobecně akceptované. Musíte především zvážit důvěryhodnost protistrany, jako jsou burzy, osobnosti stojící za projektem, informační stránky, peněženky…

Každou chvíli se také stanou nenadálé události s velkým vlivem na kurz – hardforky, pády cen, regulatorní opatření (a to nejen domácí, ale i zahraniční!), partnerství, uvedení na burzy, změny algoritmů a především narušení bezpečnosti. Dávat si pozor na vše uvedené dá spoustu práce a přináší spoustu rizik.

Nadšenci sice tímto mořem nástrah většinou proplouvají buď díky profesionálním zkušenostem, nebo díky zápalu pro věc, ale neplatí to zdaleka pro všechny účastníky trhu. Pokud chcete do kryptoměn investovat 1-5% svého portfolia, jak o tom mnozí dnes uvažují, nebude to prostě fungovat.

Návratnost

Neznamená to, že neexistují řešení. V odpověď na tento mix výnosnosti a překážek v roce 2017 vznikla spousta služeb a investičních nástrojů, které by vám měly zjednodušit práci. Jde hlavně o aktivně řízené fondy, futures, investiční trusty zaměřené na konkrétní kryptoměny, pasivní fondy, fondy fondů a tucty aplikací. Existuje také spousta správců, kteří pomáhají fondům s okrajovým zájmem o kryptoměny nakupovat a bezpečně přechovávat digitální měny. Mnoho burz a peněženek samozřejmě nabízí možnost směny přímo mezi různými kryptoměnami.

Kromě právě popsaného vznikly v roce 2017 také další aktivně řízené hedgeové fondy. Morgan Stanley Research odhaduje, že letos vzniklo 84 nových fondů, které spolu s 11 fondy z roku 2016 spravují kapitál ve výši 2 miliardy dolarů. Některé z těchto fondů se zaměřují na ICO, některé na aktivní obchodování a jiné si vybírají vhodné příležitosti k nákupu jen v dobách poklesu. Všechny fondy mají ale jedno společné – nabízejí účast na kryptoměnách bez zbytečného zatěžování hlav investorů.

Podle HFR Cryptocurrency Index, který sleduje výkony hedgeových fondů v oblasti kryptoměn, dosáhly tyto fondy průměrného zhodnocení 1600% (ke konci listopadu). Bitcoin ve stejném období dosáhl zhodnocení 850%, ethereum 6500% a HOLD10 Index, který ukazuje zhodnocení 10 největších měn podle tržní kapitalizace, asi 1200%.

Pokud sentiment na trhu vydrží i v roce 2018, budeme svědky vzniku nových nástrojů, služeb, ETF fondů a dalších společností, které zajisté přinesou nové služby a přístupy ke kryptoměnám.

Předchozí článek

Bitcoinové vtipy 2.0

Další článek

Bitcoin padá kvůli Asii

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE