SegWit2X vrací úder?

Kontroverzní hardfork SegWit2x, o kterém jsme psali například zde, zde a zde, se nakonec uskuteční, a to hned zítra. Alespoň to tvrdí oficiální stránka projektu. O projektu se v komunitě vedly nekonečné diskuse trvající celé měsíce, až byl nakonec v listopadu zrušen pro nedostatečnou podporu. Nyní je SegWit2x zpět a vrací úder všem, kteří v něj nevěřili – jeho blockchain se oddělí zítra, 28. prosince, od bloku číslo 501451 – čísla můžete sledovat například zde.

Jaap Terlouw, zakladatel a vedoucí vývojář, uvedl na oficiální stránce, že cílem je „vyřešit problémy s rychlostí transakcí a výší poplatků v síti“, protože „Bitcoin je v současnosti téměř nepoužitelný jako platební prostředek“. Potvrzení, že jdeme do finále, je k nalezení jak na oficiální stránce, tak přímo ústy Jaapa Terlouwa:

„Náš tým provede hardfork, který byl původně plánován na konec listopadu“.

Zde máte několik základních charakteristik nové měny:

  • Celková zásoba bude stejná jako u BTC – 21 milionů mincí
  • Ochrana proti „replay attacks“ včetně unikátního formátu adres
  • Bloky se budou těžit průměrně 2,5 minuty
  • Velikost bloku až 4 MB
  • Algoritmus X11 namísto SHA256
  • Přepočet obtížnosti po každém bloku
  • Později také spuštění Lightning Network, chytrých kontraktů a anonymních transakcí

Zakladatel taktéž slíbil, že mimo běžnou praxi připisování nových mincí stávajícím vlastníkům BTC bude navíc distribuovat „odpovídající množství tzv. Bitcoinů Satoshiho Nakamota, jako odměnu za přízeň uživatelů“. O jakých Bitcoinech je v tomto případě řeč ale oficiální otázky a odpovědi nejasně mlží. Údajně by mělo jít o B2X Bitcoiny, které zakladatel osobně vytěžil před spuštěním sítě. V protokolu je totiž drobná úprava, která má zabránit konverzi počátečních bloků bitcoinové sítě na B2X. Kdyby tedy chtěl skutečný Satoshi Nakamoto nárokovat své B2X, tak nemůže, protože vytěžil původní bloky bitconové sítě. Namísto toho budou tyto mince rozděleny mezi „věrné“ uživatele, ovšem až nějaký čas po přidělení B2X mincí. Připomeňme, že na adresách připisovaných Satoshimu Nakamotovi je v současnosti cca jeden milion Bitcoinů.

Není také zcela jasné, jestli Bitcoiny Satoshiho Nakamota dostanou všichni držitelé B2X, nebo jen ti, kdo mají své mince uložené u (zatím osmi) partnerských burz a poskytovatelů peněženek.

Samozřejmostí pak je podpora Lightning Network, dále chytrých kontraktů a také anonymních transakcí.

Čas hardforků

V posledních šesti týdnech se do popředí zájmu dostal Bitcoin Cash, další fork, který se od hlavní sítě odtrhl již prvního srpna. V poslední době také významně ovlivňuje chování těžařů a investorů, stejně jako cenu BTC.

Poslední reinkarnace SegWit2x si v médiích zatím získala poměrně málo pozornosti. Projekt totiž poměrně nápadně protěžuje jednu konkrétní burzu – HitBTC. Terlouw na stránkách zmiňuje právě HitBTC ve spojitosti s „futures“ na nové mince, které se obchodují již od 19. prosince:

„V době oznámení o návratu SegWit2x bylo na některých burzách spuštěno obchodování s futures na B2X, mezi nimi například HitBTC“.

Když se objevily první zprávy o návratu projektu na výsluní, byla cena futures na burze pod 200$ a hned po oznámení vyletěla až na 600$.

Na vánoce byl také spuštěn projekt Bitcoin God a několik dalších forků je plánováno na další týdny. Pro investory do Bitcoinu je přidělení nových mincí lákavým přilepšením k jejich pozici, protože je vnímají jako „peníze zdarma“, když se ukázalo, že nové forky cenu BTC příliš neovlivňují.

Dodejme ještě, že takováto úroda nových forků je bezesporu výsledkem neschopnosti komunity dohodnout se na škálovacím řešení pro samotný původní Bitcoin, což by mu mohlo v delším horizontu klidně zlomit vaz.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE