Co stojí za pádem ceny?

Cena digitální měny spadla z historického maxima 19.666$ (Bitstamp) až k současným 13.200$ v době psaní článku. Tento pád začal již 15. prosince. Analytici jej připisují mnoha faktorům, ale zdá se, že mezi nimi dominují vysoké poplatky za transakce v síti.

Faktory za pádem ceny

Analytici a experti mluví o dvou různých důvodech korekce. Tím prvním jsou vysoké poplatky za transakci – během tohoto roku se vlivem naplnění kapacity sítě zvedly poplatky za transakci na stonásobek, zatímco cena BTC se zvýšila jen 19x (v době maxima). Druhým faktorem je bezesporu velmi rychlý růst ceny BTC od listopadu. Takové růsty jsou prakticky vždy následovány výraznou korekcí. Autor článku by ještě mezi důvody doplnil útěk příznivců větších bloků ke konkurenci, ať už jde o Bitcoin cash, nebo jinou alternativní kryptoměnu. Posledním faktorem je, že se na CME a CBOE shortují kontrakty, což znamená, že se spekuluje na pokles ceny.

Od listopadu vystoupala cena BTC z 8.000$ až na více, než 19.000$. I při současných cenách je tak zhodnocení za měsíc vyšší, než 50%.

Dan Morehead, ředitel Panthera Capital řekl televizi CNBC, že Bitcoin klidně může spadnout z historických maxim o 50%, než se zase vydá nahoru. Dodává však, že to i tak bude jen měsíční zdržení v jeho vítězném tažení. Za poslední 4 roky zaznamenal fond Panthera Capital zhodnocení přes 25000%, což je 6x více, než legendární Quantum Fund George Sorose. Ten, ač ve světě investic platí za legendu (hlavně díky tomu, že na konci 90. let díky svým spekulacím téměř položil britskou libru), dokázal zhodnotit kapitál investorů za 10 let o „pouhých“ 4600%.

Adam Back, uznávaný expert na Bitcoin, také souhlasí s tím, že tato korekce byla spuštěna nezdravě rychlým růstem v posledních týdnech:

„Ti, kteří nakupují při korekcích, to mají za zbytečné drama. Pro ně už jsou takovéto pády jen šumem v pozadí“. Je to v podstatě jen citace Andrease Antonopulouse, který řekl: „Zklidněte se, základ se nezměnil, je to jen drama, které prostě ignorujte“.

Jeden ze zakladatelů Litecoinu a bývalý člen představenstva burzy Coinbase Charlie Lee zdůraznil minulý týden, že po silném vzestupu vždy přichází silný pád. Ale takový pád pak nemá ve světě kryptoměn obvykle dlouhého trvání.

„Každý býčí trh, který jsem kdy pozoroval, skončil medvědím cyklem. Trh potřebuje čas ke konsolidaci. To je moje zkušenost ze sedmiletého pozorování trhu. Jak hluboko povede a jak dlouho bude tato korekce trvat, se ještě uvidí. Lidé by si měli být vědomi možnosti takovýchto korekcí a investovat zodpovědně“.

Vysoké poplatky

Erik Voorhees, ředitel ShapeShift, uvedl 21. prosince, že za posledních 12 měsíců se průměrné poplatky za bitcoinovou transakci zvýšily až na 40$, což je více, než si leckterá banka řekne za mezinárodní převod.

Díky nedávné rally, kdy chtěly Bitcoin koupit tisíce nových investorů, došlo prakticky k ucpání sítě. Na zpracování čeká asi 280.000 transakcí, což umožňuje těžařům velmi zvýšit poplatky – Chcete převést Bitcoiny rychle? Zaplaťte více, než ostatní! Zároveň ovšem toto zpomalení znovu vynáší na světlo obavy z neexistence škálovacího řešení, což může z dlouhodobého hlediska zlomit Bitcoinu vaz!

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE