Nový pokus o založení ETF

V nedávné době požádaly dvě společnosti americkou Securities and Exchange Commission (SEC) o povolení založit nový Exchange Traded Fund (ETF) na Bitcoin. Podle online aplikačního systému EDGAR obdržela SEC žádosti od společností REX Bitcoin Strategy ETF a REX Short Bitcoin Strategy ETF osmého prosince. Od VanEck Vectors Bitcoin Strategy ETF obdržela stejnou žádost o tři dny později. Ani jedna z těchto společností neplánuje držet Bitcoin přímo – všechny obchody se podle prospektu fondů budou odehrávat na derivátových burzách prostřednictvím futures kontraktů. Dostane-li kterýkoli z těchto fondů zelenou, bude se jednat o první kryptoměnový ETF na světě.

Proč jsou ETF důležité?

ETF je ve své podstatě investiční fond, jehož hodnota je odvozena od hodnoty podkladového aktiva, kterým mohou být akciové indexy, koš akcií, nebo komodita (například zlato je poměrně častým terčem ETF). Podílové listy těchto fondů se pak obchodují podobně jako akcie a jejich cena stoupá a klesá s hodnotou podkladového aktiva. ETF na Bitcoin tak poskytne investiční příležitost lidem a institucionálním investorům, kteří z jakéhokoli důvodu nechtějí kupovat kryptoměny přímo (kvůli regulacím, zabezpečení držby, nebo prostě kvůli strachu z neznámého). Pro konzervativnější a opatrnější investory se tak ETF stává tím, kdo přebírá rizika držby digitální měny a kdo zodpovídá za její zabezpečení. V případě dvou výše zmíněných fondů však ani toto riziko nehrozí, protože budou fungovat na derivátových trzích, nikoli na kryptoměnových burzách.

Situace s ETF

Během letošního roku dostala SEC množství žádostí o zřízení ETF, ale dosud žádnou z nich neschválila. Hlavním z uváděných důvodů zamítnutí je fakt, že digitální měny a jejich trhy nejsou nijak regulované. To byl také důvod, proč na jaře zamítla SEC žádost dvojčat Winklevossových o zřízení ETF COIN. SEC tehdy v odůvodnění uvedla právě neregulovanost prostředí kryptoměn, ale též naznačila, že se vznikem regulovaných trhů své stanovisko nejspíše přehodnotí. První z těchto trhů vznikl v neděli desátého prosince (futures na CBOE), další vznikne 18. prosince (CME) a své plány už odhalil také Nasdaq.

Je též třeba zmínit, že VanEck podal žádost o zřízení ETF již letos v září. SEC tuto žádost zamítla s odůvodněním, že VanEck chtěl pro investice do BTC používat futures, které ale tou dobou ještě neexistovaly. Nyní už ale existují na zmíněné CBOE a od příštího pondělka také na CME. Většina analytiků se shodne, že start obchodování na CME přesvědčí SEC, aby žádostem o zřízení ETF vyhověla. Doplňme ještě, že zřízení trhů futures nebylo v kompetenci SEC, ale dalšího regulatorního orgánu – CFTC (Commodity Futures Trading Commission).

Dave Chapman, ředitel Octagon Strategy, uvedl v interview na CNBC následující:

„Jelikož CFTC schválila obchody s futures jak na CBOE, tak na CME, a v příštím roce na Nasdaqu, pak se rád vsadím o to, že v roce 2018 budou schváleny žádosti o zřízení ETF. To dá rozum.“

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE