Půjde díky futures cena BTC nahoru, nebo dolů?

Dnes nás čeká velký den – o půlnoci našeho času začne na Chicago Board of Exchange (CBOE) dlouho očekávané obchodování s finančními futures na Bitcoin. O týden později se přidá také Chicago Mercantile Exchange (CME) a za dalších několik měsíců ještě Nasdaq. Jedná se o jedny z největších trhů s finančními deriváty na světě. Wall Street, velké investiční banky, institucionální investoři – ti všichni budou mít nyní legální možnost investovat do Bitcoinu a profitovat z jeho vzestupů i pádů. Čekejte nárůst již tak gigantické volatility Bitcoinu, protože takovou jízdu jsme ještě nezažili – s prvními hodinami příštího týdne se bude psát historie.

Bitcoin nevykazuje žádnou korelaci (závislost) s kurzem zlata, akcií, nebo čehokoli jiného. Je svou vlastní třídou aktiv. Jeho ocenění je proto velmi ošemetné. Například z pohledu fundamentální analýzy by ucpání sítě mělo znamenat stopku růstu ceny – Bitcoin si z něj ovšem nic nedělá a vesele pokračuje k nebeským výšinám. Někdy Bitcoin zcela ignoruje důležité zprávy, jindy má zase přehnané reakce. Nedávno bylo z těžařského poolu odcizeno 70 milionů dolarů, ale Bitcoin jakoby si ani nevšiml (srovnejte s reakcí na vykradení Mt.Gox).

Takže i když je CBOE o dost menší burzou, než CME, nikdo nedokáže přesvědčivě říci, co se stane již za pár hodin, až futures obchody začnou.

První neznámou je, jestli vůbec obchodníci budou mít zájem. Jedná se o zcela novou třídu aktiv, se kterou nemají profesionální tradeři prakticky žádné zkušenosti. Mohou tedy ze začátku vyčkávat a vytvářet si názory a analýzy chování tohoto trhu. Možné je také to, že budou nejprve jen okoušet vodu v malých objemech.

„Čeká-li někdo, že bude na trhu s BTC futures obrovská likvidita od prvního dne, tak se prostě mýlí“, uvedl Mike Novogratz, ředitel Galaxy Investment Partners a dlouholetý zastánce Bitcoinu. Vytvoření likvidního trhu bude chvíli trvat. Obchodníci si budou muset projít alespoň jedním cyklem, aby viděli, jak se tyto obchody vypořádávají.

Lidé mají svá očekávání a ta jsou nejsilnějším hnacím motorem každého trhu. Když to tedy bude vypadat, že se nic nestane, může se toho naopak stát velmi mnoho. Mluvíme zde o starém dobrém obchodním pravidle „kupuj na základě zvěstí, prodávej, když přijdou informace (buy the rumors, sell the news)“. Institucionální investoři si ovšem nemohou dovolit ignorovat trh s kapitalizací kolem 300 miliard dolarů. Těmi investory dnes myslíme samozřejmě Golman Sachs, šedou eminenci finanční krize z roku 2008. Kdyby byl Bitcoin společnost, tak se pohybuje na hranici první a druhé desítky největších burzovně obchodovaných společností světa.

„Goldman Sachs Group Inc. plánuje umožnit některým svým klientům vypořádání obchodů s futures na Bitcoin, jakmile se začnou na burzách obchodovat“, řekla mluvčí banky tento čtvrtek agentuře Reuters.

Pro jednoduchost se všude mluví o BTC futures, ale tyto kontrakty nejsou čistokrevné futures – nikdy totiž nedojde ke skutečnému dodání podkladového aktiva – jde tak pouze o spekulativní nástroj. V podstatě nejsou o moc rozdílné například od tzv. futures, které poskytovala burza OKCoin. Prostě vsadíte na to, zda cena půjde nahoru, nebo dolů, přičemž svůj názor můžete revidovat kdykoli do doby splatnosti. Tím je myšlena možnost kontrakt kdykoli před datem splatnosti uzavřít (ať už se ziskem, nebo ztrátou) a otevřít kontrakt opačný, když se situace na trhu změní.

Ačkoli nedojde k nákupům, ani prodejům BTC, bude i tak cena futures mít na Bitcoin obrovský vliv. Není prakticky myslitelné, že by se tyto dvě aktiva cenově o moc odchýlila. Pokud se tak stane, nastoupí spekulanti obchodující na gap a ceny zase přiblíží. Stejně tak obchodníci na burze mohou chtít zajistit svou pozici ve futures nákupem, či prodejem BTC. Ceny futures tedy jednoznačně ovlivní cenu BTC, jen zatím nelze říci jakým způsobem.

Poptávka po Bitcoinu se tedy může ještě zvýšit, ale je dost pravděpodobné, že nedávný parabolický růst ceny byl způsoben právě díky nutnosti zajištění před vlastním začátkem obchodování na burzách. Dokládá to následující graf, kde jsou vyznačena data oznámení o zavedení BTC futures:

Pokud je to ten případ, pak už může tato informace být plně započítaná v ceně BTC, což nikdo nemůže s určitostí říci, ale faktem zůstává, že Bitcoin se již tři dni pohybuje spíše do strany.

To je zcela očividně způsobeno vyčkáváním na začátek obchodování na CBOE – velká otázka tedy zní: „Uvidíme o půlnoci nákupní, nebo prodejní horečku, či se nestane prakticky nic?“. To nikdo asi v tuto chvíli nedokáže říci, ale jedno pravidlo vám rozhodně doporučím: zdržte se obchodování, než se situace trochu vyjasní. Velcí institucionální investoři jsou zvyklí obchodovat trochu jiným způsobem, než jsme byli na BTC zvyklí. Jejich nejsnazší kořistí jsou totiž malí investoři, kteří při pádech cen panikaří a prodávají…

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE