První bitcoinové vánoce

Letošní bitcoinový rok byl bohatý zejména na FUD*, HODL*, FOMO*, ICO* atd. Jelikož nastal čas vánoční, rozhodli jsme se v redakci pro malé odlehčení od každodenních vážných zpráv a podíváme se na veselejší téma.

Mnoho již bylo napsáno o tom, že Bitcoin je měna podvodníků, teroristů, obchodníků se zbraněmi, drogami a dalších zločinců. Nikdy se ovšem nepotvrdilo, že je na tom Bitcoin jinak, než třeba americký dolar. Pokud nyní tázavě zvedáte jedno obočí, tak vězte, že za dolary se obchodují zbraně i drogy a používají je teroristé i podvodníci. Je tedy Bitcoin špatnou měnou?

Ne, přátelé, Bitcoin není měna podvodníků – Bitcoin může i pomáhat a my zde máme jeden krásný příklad za všechny.

V České Republice totiž byly vyhlášeny první bitcoinové vánoce!

Jediná česká (slovenské části zakladatelů se omlouvám) peněženka www.arbolet.net vyhlásila ve spolupráci s nadací Sunrise bitcoinovou sbírku na vánoční dárky pro děti z dětských domovů Dagmar a Mikulov. Cílem bylo pomocí bitcoinových příspěvků nashromáždit pro 77 dětí celkem 77.777 kč. Tohoto cíle bylo ovšem díky sounáležitosti české bitcoinové komunity dosaženo již během dvou dnů a proto byl rozšířen ještě o dětský domov v Tišnově a cílová částka byla navýšena na 111.111 kč – měla by vystačit na dárky pro 111 dětí. Jak se můžete přesvědčit zde, byla i tato částka již dosažena, ale to neznamená, že sbírka končí!

Chcete-li přispět na dobrou věc a máte nakoupeno, nebo natěženo, neváhejte posílat příspěvky buď přímo na BTC adresu 17A2PMLYZdpkN8EyMm8Crt3FAjScxMHXdc, nebo na členské ID Arbolet 4787950171.

Příspěvky budou přijímány do 12. prosince, kdy se sbírka uzavře.

O tom, jak takové bitcoinové vánoce v dětských domovech budou vypadat, vám v následujícím rozhovoru odpoví ředitelka nadace Sunrise Monika Bajnoková:

 

Dobrý den a děkuji, že jste si udělala čas na malý rozhovor. Jaké je hlavní zaměření Vaší nadace? Kam vlastně peníze jdou?

Dobrý den, mockrát děkuji, že se zajímáte o činnost naší nadace. SUNRISE evropský nadační fond směřuje pomoc dětem z dětských domovů, sociálně znevýhodněným a dětem odcházejících z institucionálních zařízení. Podporujeme především talentované děti, které vynikají např. ve sportu nebo jiném talentu. Myslíme si, že tyto děti, které sportují nebo se intenzivně věnují jakékoliv činnosti, mají velké předpoklady k úspěšnému životu, většina z nich ale nemá prostředky na to, aby se mohly realizovat. SUNRISE jim tedy pomáhá ve všech směrech k tomu, aby se mohly rozvíjet.

Další činnost nadace směřuje spíše k radostným chvilkám a to, že každoročně děláme dětem v dětských domovech Vánoce. Splníme jim vždy konkrétní přání. Za pomocí veřejnosti, donátorů a dobrovolníků získáváme dárečky, které jim pak předáme. V letošním roce tuto krásnou akci finančně podpořil ARBOLET, který má mezi svými členy spousty neuvěřitelně hodných lidí, kteří nám posílají na náš Bitcoinový účet finanční prostředky, které použijeme na nákup Vánočních dárků.

Pojďme se nyní zaměřit na to, co naše čtenáře zajímá. Bitcoin se již dostává do povědomí hlavního proudu, i když málokdo může říci, že nějaký vlastní. Jak se Vaše nadace dostala k nápadu přijímat Bitcoiny?

Nadace vlastní BTC účet již od března 2016 a tento nápad nám byl navrhnut právě zmiňovaným ARBOLETEM, který v té době rozděloval částku 70.000,- Kč mezi charitativní organizace, a my byli jednou z nich. Tenkrát jsme získanou částkou podpořili nadějnou baletku Verunku z dětského domova Dagmar. Od té doby máme svůj nadační účet, kde nám členové mohou pomáhat i mimo charitativní akce.

Díky Vaší spolupráci s jedinou českou BTC peněženkou www.arbolet.net byl během dvou dní naplněn cíl vybrat 77 777 kč pro potřeby 77 dětí z dětských domovů Dagmar a Mikulov. Jaké dárky si děti obyčejně přejí?

Ano přesně tak, za pouhé 2 dny členové ARBOLETU přispěli neuvěřitelných 77.777,-Kč a stále se částka navyšovala. Byla jsem ohromena, kolik úžasných lidí nám pomáhá. Velmi si toho vážíme, opravdu jsme mile překvapení a šťastní, že se nám podařilo dosáhnout stanovený cíl.

Děti z dětských domovů si většinou přejí skromné dárky. Pro nás, kteří si kupujeme běžné věci automaticky je až nepochopitelné, že v dopisech pro Ježíška se dočítáme např: „Milý Ježíšku, moc bych si přála hygienické potřeby jako je šampon, mýdlo, zubní kartáček a voňavku, děkuji Ti a moc se těším na dárečky.“, nebo také převážně čítáme, že si děti přejí povlečení, protože v domově nemají vlastní, které by bylo jen jejich. Starší děti, pak hodně přemýšlí do budoucna, takže si přejí např. žehličku na prádlo, ložní prádlo, nádobí apod., protože za chvíli odchází z domova a budou to všechno potřebovat.

Plánujete rozšířit sbírku i na další dětské domovy, když se prvního cíle podařilo dosáhnout tak rychle?

Po dosažení našeho stanoveného cíle jsme se rozhodli, že splníme Vánoční přání více dětem a tak jsme se vydali do dětského domova v Tišnově, kde nám přibylo 32 dopisů pro Ježíška. Finanční prostředky pak použijeme jak na nákup dárků po děti, tak i na dárky pro celý domov. Po domluvě s vedením domova, zakoupíme např. stolní a společenské hry, nebo přispějeme na konkrétní věci, které domov potřebuje.

Náš článek si jistě přečte i množství lidí, kteří Bitcoiny nevlastní. Kam můžou tito lidé posílat případné příspěvky?

V případě, že by nám někdo chtěl pomoci a nemá BTC peněženku, může např. na našem webu www.nadacesunrise.cz v aktualitách naleznout seznam zmiňovaných dárků a může zakoupit konkrétní dáreček konkrétnímu dítku. Věřím, že tahle pomoc zanechá v každém krásný pocit. Samozřejmě nám mohou všichni pomoci i finančně a to na náš nadační účet, který máme taktéž zveřejněn na webu, popř. přes DARUJME.cz, kde si každý zvolí jakou částkou a na co přispívá.

 

Jak tedy vidíte, bitcoinová komunita v České Republice je i navzdory malému rozšíření kryptoměn velice štědrá. O letošních Bitcoinových Vánocích by v dětských domovech údajně také nemělo chybět hravé seznámení dětí s alternativami bankovních služeb v podobě digitálních měn. Neváhejte tedy ani vy přispět na dobrou věc a poslat pár Satoši na výše zmíněnou adresu, nebo členský účet.

Děkujeme

*Vysvětlivky:

FUD – Fear, Uncertainty, Doubt – Šíření poplašných zpráv (doslova Strach, Nejistota, Pochyby) za účelem snížení ceny aktiva a jeho následný nákup „ve slevě“. FUD šíří i známé osobnosti jako Jamie Dimon, ředitel banky JP Morgan, nebo nositel „nobelovy ceny“ za ekonomii Joseph Stiglitz.

HODL – Používá se jako špatně vyhláskované slovo HOLD (držet). Popisuje filosofii, že máme držet Bitcoin za všech okolností, i když padá dolů jako kámen. HODL je zkratka slov Hold on for your Dear Life – volně přeloženo „zachraňte holý život“. Bitcoin prostě buď držíte až do hořkého konce, nebo se trend zvrátí (zatím vždycky!)

FOMO – Fear of Missing Out – zběsilé nákupy, když jde kurs prudce nahoru – v překladu „strach, že u toho nebudu“.

ICO – Initial Coin Offering – prvotní úpis mincí, obdoba IPO – prvotního úpisu akcií. Mince jsou nejprve za zvýhodněných podmínek nabízeny prvotním upisovatelům po velkých objemech a teprve po této prvotní (ICO) fázi dojde k uvedení na veřejné trhy. S tímto konceptem je spojena nekonečná řada skandálů.

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE