První bitcoinový vzájemný fond

Francouzská investiční společnost TOBAM, která se stará o aktiva v hodnotě 9 miliard dolarů, oficiálně oznámila vznik prvního bitcoinového vzájemného fondu. Cílem je, jak jinak, umožnit institucionálním investorům přístup k nejvýznamnější kryptoměně.

Společnost vytvořila fond jako neregulovanou alternativní investici, aby tak poskytla institucionálním investorům možnost přiživit se na růstu kryptoměny bez toho, aby jí v cestě stál finanční regulátor. Christophe Roehri, vedoucí vývoje produktů k tomu uvedl:

„Přímé investice do Bitcoinu mohou být velmi složité, ať už jde o výběr obchodní platformy, dodržování přísných bezpečnostních opatření, úschovu vlastní kryptoměny, nebo neustálé změny ve zdrojovém kódu.“

Rošády velkých investorů

Jak ukázaly poslední dva měsíce, adopce digitální měny velkými investory stále pokračuje. Před nedávnem oznámily vytvoření futures na Bitcoin dvě z největších derivátových burz – Chicago Mercantile Exchange a Chicago Board of Exchange. Tato oznámení dostala cenu BTC až nad 8.000$, kde se doteď bez problémů drží. Zatímco ale futures jen využívají cenu BTC jako referenční podkladovou cenu (rozuměj, cena je odvozena od hodnoty BTC), tak výše zmíněný fond bude BTC přímo nakupovat.

Jak futures ovlivní cenu BTC?

Futures ovlivní cenu BTC spíše nepřímo, přes následující mechanismus. Cena futures kontraktu (5BTC na standardizovaný kontrakt, nejmenší pohyb ceny je 25$) bude stanovena jako cena BTC ve chvíli spuštění. Poté může dojít k pohybu ceny těchto kontraktů nahoru, nebo dolů. Když se pohne cena kontraktu nahoru, přijdou spekulanti, kteří takzvaně obchodují gap. To znamená, že ve chvíli, kdy se cena futures příliš vzdálí nahoru od ceny BTC, budou tito spekulanti prodávat futures kontrakty a zároveň nakupovat Bitcoin ve stejném množství (tj. nakoupí 5 BTC na každý prodaný futures kontrakt), což potáhne cenu BTC nahoru a cenu futures dolů. Jakmile dojde k tomu, že cena BTC převýší cenu futures, budou spekulanti prodávat předtím zakoupené BTC a nakupovat futures kontrakty. V té chvíli bude spekulant mít nula BTC a zároveň se jim „vykrátí“ dlouhá a krátká pozice na futures (tj. nákup s prodejem kontraktu) a mají tak zisk, transakční náklady jsou zanedbatelné. Díky této strategii se bude cena futures a BTC držet blízko u sebe, takže mezera bude minimální. Budou to tedy spekulanti, kdo bude působit na cenu BTC, nikoli samotní institucionální investoři, kteří budou obchodovat futures na burze. Na této strategii prakticky nelze prodělat, když protřelý mrchožrout ví, jak na to. Asi netřeba zdůrazňovat, že takový spekulant musí mít jak přístup na derivátovou burzu, tak pro něj musí být legislativně možné obchodovat s Bitcoiny…

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE