Zánik Bitcoinu

Ne, nebojte se, nenastává soumrak nejstarší kryptoměny. Toto je jen teoretické pojednání o tom, co by se muselo stát, aby Bitcoin zanikl. Většinou jde o hypotetické scénáře na hranici, kde se nepravděpodobné mění v nemožné. To je důvod, proč zde nebudu uvádět scénáře jako je globální nukleární válka s následným zánikem civilizace, útoky mimozemšťanů, zničení páteřních serverů internetu a další podobné příčiny, které nezničí jen Bitcoin, ale i civilizaci jak jí známe. Následující způsoby (sebe)zničení Bitcoinu ale nejsou z říše sci-fi!

Zákaz Bitcoinu

Asi každého jako první napadne, že vlády BTC prostě postaví mimo zákon a v tu chvíli to má spočítané. Nezapomínejte ale, že Bitcoin je decentralizovaná měna. I kdyby se dohodly všechny vlády světa a Bitcoin zakázaly, ani tenkrát by ho to nepoložilo. Jistě, pokles ceny by byl enormní, ale vlády by musely zavést extrémně tvrdé tresty, aby ho lidi přestali používat. Naopak, lidé by si snad uvědomili, že se zákazem kryptoměn by stát mohl plánovat kratochvíli podobnou naší měnové reformě z roku 1953. To by naopak uspíšilo odliv majetku do digitálních měn a mělo tak přesně opačný efekt, než stát zamýšlel. Asi se shodneme, že zde už trochu zacházíme do oblasti orwellovských dystopií.

Morální zastarání

Doba se zrychluje, a proto jsou tak úspěšné startupy, které přinášejí inovace – Uber, Air B’n’B, svého času Facebook, Google a další. Zavedené společnosti totiž mají tendenci držet si své místo na slunci jen díky svojí velikosti a s tím spojeným skupováním konkurence. Inovace sice nejsou úplně zanedbávány, ale jejich vývoj je v podání velkých korporací velmi nákladný, stejně jako jejich zavedení. Malý startup je v tomto nekonečně pružnější a proto záhy nahradí svou konkurenci. Srovnejte například následující značky:

Altavista – Yahoo! – Google

Netscape – Internet Explorer – Firefox/Chrome/Opera

Motorola/Nokia – Apple/Samsung/Čínské značky

Co mají první z těchto značek společného? Zmizely v propadlišti dějin, protože zaspaly dobu. Z dalších se dá uvést třeba Kodak, který uvedl na trh první digitální zrcadlovku. Vedení firmy ovšem tvrdilo, že jde o kousek pro nadšence a že digitální fotografie nemá žádnou budoucnost. Firma na tuto politiku doplatila bankrotem po 132 letech existence.

A nyní to srovnejme se světem kryptoměn – Bitcoin byl dlouho první z nich, drží největší podíl na trhu, ale je nejlepší? Není. Podívejme se pravdě do očí a proberme si konkrétní atributy, které z něj dělají skvělou kryptoměnu.

Decentralizace – S velikostí bloků 1MB můžeme o decentralizaci mluvit. Když se bloky zvětší, budou je schopni těžit hlavně větší těžaři a moc se tak bude koncentrovat v jejich rukou. Například Bitcoin Cash ovládá v podstatě jen několik jednotlivců – a ten má bloky o velikosti až 8MB. Skutečně decentralizovanou měnou je například Bitcoin Gold. Jeho těžba je náročná na paměť, nikoli na výpočetní výkon, a proto je zbytečné ho těžit na předimenzovaných ASIC strojích. Těžba se tedy v případě Bitcoin Gold přesouvá na obrovské množství počítačů s nízkým výkonem, čímž dochází k masivní decentralizaci výkonu.

Rychlost transakcí – Narážíme na problém se škálovatelností. Do 1MB bloků se prostě vejde maximálně 7 transakcí za sekundu a to není v současnosti udržitelné. Proto byl zaveden Segregated Witness, který umožní aktivaci Lightning Network, která zvýší rychlost transakcí pomocí platebních kanálů, které vyvedou transakce mimo blockchain. Již dnes ale existují měny s velmi rychlými transakcemi, například Ripple, nebo Stellar Lumens.

Nízké transakční náklady – Na to ani nebudu v současné situaci odpovídat. Levnější alternativou je například Ripple, nebo Iota.

Anonymita – Hádáte znovu. Bitcoin je pseudonymní, tj. když někdo spojí vaší BTC adresu s jiným vaším údajem, pak vás snadno identifikuje. Může jít o IP adresu, mailovou adresu, poštovní adresu při nákupu na netu za Bitcoiny atd. Mnohem anonymnější jsou například Monero, ZenCash, ZCoin a snad i Dash.

Jak je vidět, Bitcoin se v dnešní rychlé době začíná stávat dinosaurem a těží jen ze svého prvenství a náskoku v popularitě. Pokud ovšem bude upgrade jeho protokolu probíhat jako dosud, pak skončí neodvratně v propadlišti dějin nahrazen lépe využitelnými altcoiny.

50% útok

Zde je výrazná souvislost s centralizací výpočetního výkonu. Kdyby totiž někdo získal nadpoloviční hashrate sítě, pak bude moci provést kouzla typu dvojího utrácení, nebo změnu historických blockchainových záznamů. Asi není třeba říkat, že v takovém případě by cena BTC spadla jako kámen až na samé dno. A proč? Protože Bitcoin by ztratil důvěryhodnost a byl by plně ovládán vlastníkem nadpoloviční většiny výkonu, bez možnosti odvolání. Takovou měnu nikdo používat nebude. Mohlo by se totiž snadno stát, že nadpoloviční těžař si prostě sám se sebou odsouhlasí, že vaše mince patří jemu.

Náklady na získání takového výkonu by pravděpodobně šly do miliard dolarů, a proto není příliš pravděpodobné, že k tomu dojde. V případě, že by došlo k takové koncentraci moci a následnému útoku, změnili by prostě jádroví vývojáři algoritmus proof-of-work například na proof-of-stake a tím by stroje ASIC jednoduše vyřadili z rovnice. Nicméně když má někdo miliardu dolarů na nákup ASICů, pak mu zřejmě nebude činit problémy nakoupit grafické karty za dalších sto milionů a v útoku pokračovat i pod proof-of-stake. Otázka zní – vyplatilo by se to komukoli jinému, než vládě, co by se cítila Bitcoinem ohrožena?

Fatální chyba ve zdrojovém kódu

Zdrojový kód Bitcoinu je veřejný a proto prošel obrovským množstvím bezpečnostních auditů. Nicméně člověk dělá chyby a proto není zcela vyloučené, že taková chyba existuje. V roce 2010 se v kódu objevila chyba, která „padělala“ asi 92 milionů Bitcoinů. V těch časech byl Bitcoin ještě nástrojem několika nadšenců a k nápravě tedy došlo velmi rychle. Dovedete si ale představit, že by k něčemu takovému došlo dnes, kdy jsou Bitcoiny akceptovány po celém světě, chystají se burzovní nástroje, ETF fondy, platební nástroje, vše založené na Bitcoinu? Tato chyba by měnu asi přímo nepoložila, ale důvěrou by otřásla hodně.

Nástup kvantových počítačů

Kvantové počítače poprvé teoreticky popsal Richard Feynman v roce 1982 a v dnešní době už je několik firem velmi blízko funkčním prototypům. O vývoj se snaží Google, NASA, CIA… Kvantové počítače by nám měly poskytnout výpočetní výkon, o kterém se nám v současné době ani nezdá. To ovšem přináší riziko pro šifrování SHA-256, na kterém BTC protokol funguje. Poměrně nedávno se údajně podařilo prolomit šifrovací algoritmus SHA-1, pradědečka SHA-256, bylo k tomu ovšem zapotřebí extrémní množství času a výpočetního výkonu. Stejným způsobem se ovšem dá prolomit i SHA-256 – stačí znát veřejný klíč (tj. BTC adresu) a pak díky reverznímu inženýrství zkoušet všechny možné kombinace, až dostanete platný soukromý klíč. Poté už si BTC uložené na dané adrese můžete svobodně přivlastnit. Celý problém spočívá v tom, že dnešním superpočítačům by to zabralo minimálně tisíce let – profesor Martin Tomlinson z univerzity v Plymouthu nicméně odhaduje, že kvantový počítač by mohl být schopen tento výpočet provést za 1-2 minuty. Asi je zbytečné říkat, že protikvantové šifrování už se také vyvíjí a dost možná už existuje kryptoměna vůči kvantovým počítačům imunní – Quantum Resistant Ledger. Než tedy budou kvantové počítače plně funkční, bude již zřejmě hotová i šifrovací metoda, která jim odolá. Nejde totiž jen o kryptoměny, ale také o šifrování v bankách, na burzách, u kreditních karet, vojenských aplikacích (včetně vypouštění nukleárních střel) a jinde. Zavedení této technologie je ovšem jiná otázka! V posledních letech jsme svědky hádek o velikost bloku. Jak se asi komunita popasuje s problémem kompletního přepracování digitálního podepisování transakcí a šifrování celé sítě?

Přesuny haspower mezi mincemi

Některé mince jsou zastupitelné, co se týká těžby. Nejznámější příklad je asi Bitcoin a Bitcoin Cash. Na tomto grafu si můžete všimnout, jak po odvolání SegWit2X došlo k velkému odlivu výkonu z Bitcoinu do Bitcoin Cash, což bylo samozřejmě následováno pádem ceny BTC a růstem ceny BCH. Zastánci větších bloků tehdy utíkali k Bitcoinu Cash.

A jak to ovlivní přežití Bitcoinu? K přesunům výkonu dochází proto, že těžaři chtějí co nejvíce vydělat a proto těží ten řetězec, který je výnosnější. Nicméně BCH má mnohem rychlejší změny obtížnosti, takže se s fluktuací výkonu dokáže snadno vyrovnat. V případě Bitcoinu se ale obtížnost mění každých 2016 bloků, tedy asi jednou za 14 dní tak, aby byl blok vytěžen v průměru jednou za deset minut. A nyní si představme scénář katastrofičtější, než se stal 12. listopadu.

Přijde událost, která zapříčiní, že 90% výkonu přejde do Bitcoinu Cash. Zrovna se změnila obtížnost těžby BTC, takže bude trvat 2016 bloků, než se změní znovu. Výkon sítě je na deseti procentech, ale obtížnost odpovídá výkonu desetinásobně většímu. To znamená nalezení bloku jednou za hodinu a čtyřicet minut. V mempoolu se začínají vršit nekonfirmované transakce, které těžaři nemohou do bloků umístit. Abyste si zařídili místo v bloku, musí být váš poplatek nastaven na desetinásobek, což mohou být desítky i stovky dolarů. Kdo si takový poplatek může dovolit, prchá z Bitcoinu do ostatních měn, síť se zadrhává a statisíce či miliony transakcí jsou uvězněné díky nízkému poplatku v mempoolu. Cena Bitcoinu padá jako kámen, což roztáčí spirálu a dochází k odchodu dalších těžařů k jiným kryptoměnám, protože Bitcoin již není profitabilní. Tím se ještě prohloubí problémy, prodlouží intervaly mezi bloky, přibude nekonfirmovaných transakcí a Bitcoin nakonec zanikne, protože díky snížení hashpower nikdy nedojde k přepočtu obtížnosti a vyřízení čekajících transakcí. Poslední zhasíná světla…

Většina těchto scénářů by si vyžádala nějaký druh operativního řešení ze strany jádrových vývojářů, ale ač nejsou příliš pravděpodobné, konec největší kryptoměny přivodit mohou. Může také nastat situace, kterou nikdo nepředpokládá ani v nejdivočejších snech…

Předchozí článek

Dnes se spouští Bitcoin Gold

Další článek

CME futures detailně

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE