Dnes se spouští Bitcoin Gold

Po týdnech důkladných příprav se dnes, 12. listopadu 2017, konečně spouští distribuce Bitcoin Gold (BTG). Bitcoin Gold je již druhým forkem od základního blockchainu BTC, díky němuž vznikla nová kryptoměna. Prvního srpna cestu prorazil Bitcoin Cash (BCH), jehož deklarovaným cílem bylo zvýšit škálovatelnost Bitcoinu tak, že zvětší velikost bloků až na 8MB, zavede rychlejší změny obtížnosti těžby a v neposlední řadě také bude ignorovat škálovací řešení zvané Segregated Witness, které dnes na Bitcoinu (BTC) již úspěšně běží. Na rozdíl od BCH je BTG pokusem o omezení centralizace, tedy ovládání sítě několika velkými těžaři.

Největším rozdílem mezi Bitcoinem a Bitcoinem Gold je ovšem zavedení nového těžebního algoritmu proof-of-work, na kterém sice BTC běží také, ale je zde nemalý rozdíl. BTG opouští šifrování SHA256 a zavádí Equihash, který používá již kryptoměna ZCash, zaměřená hlavně na ochranu soukromí uživatelů. To znamená, že specializovaný těžební hardware ASIC bude při těžbě BTG zcela k ničemu, protože Equihash využívá hlavně paměť, nikoli procesory. To by mělo znamenat přinejmenším dvě věci:

a) Nebude možné přecházet s těžbou sem a tam mezi BTC a BTG, jako se to děje v případě BCH – jistě jste si všimli, že cena BCH vystřelila v minulých dnech až k 2.400$ – to bylo způsobeno právě přechodem uživatelů BTC, kteří nebyli spokojení se zrušením SegWit2X, který měl zvětšit velikost bloků. Těžaři přešli na těžbu BCH taktéž, protože ucítili příležitost ke zvýšení zisků. V případě BTG tedy bude tento krok znamenat snížení volatility měny.

b) Těžba BTG by měla být energeticky násobně úspornější, než těžba BTC/BCH.

Ačkoli se Bitcoin Gold oficiálně distribuuje až dnes, skutečný start se udál již 25. října, kdy se na bloku 491407 oddělil nový blockchain. Pokud jste tedy měli při vytěžení předchozího bloku nějaké BTC na peněžence, ke které vlastníte soukromý klíč, pak dostanete stejné množství nové měny BTG. Vaše privátní klíče si můžete exportovat do dedikované BTG peněženky, což vám ode dneška umožní nárokovat vaše mince a také s nimi nakládat, tj. prodávat je a kupovat. Stále ovšem existují jistá rizika, takže pokud nevíte, co děláte, raději si o tématu něco nastudujte, abyste nepřišli o víc, než hodláte prodat.

Bitcoin Gold začíná existovat s blokem číslo 491407, kdy se od původního blockchainu oddělil blockchain BTG. Jinými slovy od tohoto bloku začal Bitcoin Gold psát svou vlastní historii. Nicméně, a zde se věci trochu komplikují, prvních 8.000 bloků bude vytěženo soukromě vývojářským týmem, což bude trvat asi 55 dní. Až po těchto osmi tisících blocích se obtížnost těžby ustálí na správné úrovni a každý bude moci novou měnu těžit sám. Získaných 100.000BTG si vývojářským tým nechá jako odměnu za vývoj a údržbu zdrojového kódu.

Další změny kódu míří zejména na hladké odtržení od BTC. Mezi nimi je například nový model přizpůsobování obtížnosti těžby, který se jmenuje DigiShield, a obtížnost upravuje s každým vytěženým blokem, podobně jako v případě Bitcoin Cash. Připomeňme, že obtížnost se v případě Bitcoinu mění každých 2016 bloků, tedy asi jednou za 14 dní. Tento model ovšem v poslední době vedl k prodlouženým intervalům mezi bloky, jak se výkon sítě často přeléval do BCH, čímž výkon na BTC nedokázal vytěžit blok jednou za 10 minut a tak docházelo k prodloužení intervalu těžby, zdržením při konfirmaci transakcí atd. Díky tomu je BCH asi o 9.000 bloků napřed před BTC.

BTG také v základu obsahuje silnou ochranu proti dvojímu utrácení, tzv. „replay protection“. To znamená, že nemůže dojít k tomu, že utratíte BTC, když jste chtěli utratit BTG a naopak. Stejně tak nemůžete utratit obě mince najednou. Také byl zaveden nový systém adres, takže nemůžete zaměnit adresy BTC za adresy BTG.

Podporu Bitcoinu Gold vyjádřilo poměrně velké množství burz, včetně těch největších, jako je Bitfinex, OKex a HitBTC. Některé z těchto burz již dokonce podporují obchody s futures na BTC/BTG, čímž v podstatě stanovily tržní cenu dříve, než bylo možné s vlastními mincemi jakkoli manipulovat. Když odhlédneme od počáteční přestřelené ceny, obchodovaly se tyto futures dlouho v kurzu cca 0,02 BTC/BTG, ale tento týden došlo k výraznému nárůstu ceny až na 0,075. V době psaní článku se obchodují za 0,057. Pokud tento trend přežije očekávaný výprodej po uvolnění mincí, pak se BTG zařadí do TOP5 měn s největší tržní kapitalizací.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE