Podporovatelé se připravují na implementaci SegWit2X

Podporovatelé a vývojáři se připravují na implementaci nového forku SegWit2X, který by měl proběhnout 16.-17.11 od bloku 494784. Je považován za největší a nejméně pochopený uprgrade nejsilnější digitální měny. Budou totiž implementována nová pravidla protokolu. Konkrétně bude zaveden vyšší limit velikosti bloku a to 2MB.

Předchozí změny protokolu

Bitcoin se připravuje na další rozdělení, které přichází po vzniku Bitcoin Cash (BCH) a Bitcoin Gold (BTG). Tyto dva forky ale byly jiné – bylo naprosto jasné, co je pravý Bitcoin a co jsou altcoiny. BCH bylo zanedlouho možné obchodovat na burzách a prodat za dolary, nebo Bitcoin (BTC). V případě BTG, který se měl distribuovat prvního listopadu, ještě obchody neprobíhají, protože vývojáři stále pracují na zdrojovém kódu.

Rychlý pohled na SegWit2X a na názory na něj

SegWit2X se zas až tak moc neliší od předchozích dvou dělení. Původně byl však zamýšlen konsenzus, díky kterému by se Bitcoin nedělil na dvě měny, ale upgradovat by se protokol, velikost bloku by vzrostla a „stará“ měna s 1MB bloky by zanikla. Nicméně je zde skupina nespokojených, kteří chtějí těžit původní BTC, takže k rozdělení na dvě měny nevyhnutelně dojde. Otázkou pak bude, co je pravý Bitcoin – už proto, že tento upgrade se dělá z důvodu zvýšení kapacity sítě, když původní nastavení již dlouho naráží na horní mez počtu transakcí. SegWit2X bude používat zkratku BTC1.

Pokud bude tento fork úspěšně implementován, nebudou ti, kteří nepřejdou na nový software, považování za členy sítě. Bitcoinová komunita je tak stále velmi rozdělená.

Někteří významní hráči si myslí, že nový protokol může zkomplikovat věci zatím nepředvídatelným a komplexním způsobem. Mezi odpůrci jsou zejména jádroví vývojáři a vlastníci plnohodnotných uzlů. Email od Daniela Vegela z mexické burzy Bitso jasně popisuje, proč by měl SegWit2X naprosto pohořet. Pointa celého emailu je v tom, že komunita přestala držet při sobě, takže nakonec nepůjde o upgrade blockchainu, ale o rozdělení na dvě měny!

Někteří tvrdí, že SegWit2x je příliš rizikový a poskytne těžařům a velkým firmám příliš mnoho moci. Jestli umíte dobře anglicky, přečtěte si Teorii her aplikovanou na případ SegWit2X od Jimmyho Songa.

Nový software ale podporují těžaři a startupové společnosti. Tvrdí, že Bitcoin je digitální měna a měla by šlapat na paty dolaru a dalším státním měnám. Také si myslí, že by protokol měl být upgradován, aby si BTC udržel technický náskok před ostatními měnami, které se používají jako platební prostředek. Bude proto zajímavé sledovat, jak k vlastní implementaci dojde.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE