Bitcoin přesáhl hranici 7000 dolarů

Bitcoin pokračuje i dnes ve své spanilé jízdě, když od 28. října vystoupal z 5750$ až na nové historické maximum 7354$. Důvodů pro tento vývoj je více, ale prim mezi nimi hraje jednoznačně připravované zavedení obchodů s BTC futures a opcemi na burze CME a CBOE.

Futures a deriváty

Prvního listopadu oznámila CME, největší světová skupina provozující derivátové burzy, že do konce roku 2017 u nich začnou obchody s bitcoinovými deriváty. Připomeňme, že deriváty jsou regulované cenné papíry, jejichž hodnota se odvozuje od hodnoty jiného podkladového aktiva – burzovního indexu, akcií, komodit, úrokové míry, nebo v tomto případě Bitcoinu. Důležité je, že takovýto kontrakt můžete nakupovat i prodávat nezávisle na tom, jestli vlastníte podkladové aktivum, nebo ne – pouze 5% těchto obchodů končí skutečným dodáním podkladového aktiva!

CME group je největší burzovní skupina na světě a zahrnuje tak známé burzy, jako je Chicago Mercantile Exchange (CME), Chicago Board of Trade (CBOT), New York Mercantile Exchange (NYMEX) a Kansas City Board of Trade.

Po tomto oznámení vydala agentura Bloomberg zprávu, že jakmile CME dostane zelenou od regulátora, bude to znamenat zlegitimizování Bitcoinu na finančních trzích. Zpráva je to bombastická hlavně z toho důvodu, že pak budou do Bitcoinu moci investovat institucionální investoři a to povede k obrovskému přílivu peněz a samozřejmě k velkému růstu ceny BTC.

ETF?

Vedle CME oznámila své plány na kryptoměnové opce a futures také Chicago Board of Exchange, další velká derivátová burza. Pokud budou obě žádosti schváleny regulátorem, povede to ke vzniku ETF, burzovně obchodovaných fondů, skrz které budou investice do kryptoměn umožněny i dalším institucím, které si je kvůli chybějícím regulacím trhu kryptoměn nesměly doteď dovolit. O zavedení ETF na kryptoměny se již delší dobu snaží bratři Winklevossové, ale zatím byli vždy odmítnuti. Regulátor ale naznačil, že když vznikne možnost nepřímých investic do digitálních měn, například přes regulované deriváty, pak jejich ETF povolení dostane.

Možnosti bez hranic

Jakmile dojde k investicím ze strany finančníků z Wall Street, pak bude růst ceny BTC vpravdě neomezený. Celková tržní kapitalizace této měny je asi 117 miliard dolarů, což je z hlediska kryptoměn obrovská částka. V porovnání s tržní kapitalizací derivátového trhu – asi 639 bilionů dolarů – je to ale naprosté nic. I kdyby na kryptoměnový trh prosákla jedna tisícina té částky, nafoukla by se cena asi na pětinásobek dnešních hodnot.

Očekávaná korekce

Jak si Bitcoin hoví nad sedmitisícovou hranicí, začínají se objevovat řeči o nevyhnutelné korekci až někam k pěti tisícům dolarů. Musíme mít na paměti, že derivátové obchody s BTC zatím ještě nezačaly, jde jen o oznámení plánů, takže růst ceny je pouze spekulativní.

Dalším důvodem této korekce je nadcházející hardfork SegWit2X. Jakmile dosáhneme bloku 494784, oddělí se nová měna (nikdo už asi nečeká, že dojde ke 100% konsenzu, tudíž bez vzniku nové měny) a velké ryby začnou prodávat, jak jsme popsali v předcházejícím článku.

Očekávaná korekce může dosáhnout asi 30-40% z maxim, tj. možná až k ceně 4400$. Nejrůznější analytici se ovšem shodnou, že korekce k pěti tisícům je nevyhnutelná. Doporučuji tedy raději než se snažit vydělat na hardforku, abyste si počkali na korekci, pak nakoupili a vesele sledovali, jak začnou nakupovat institucionální investoři, kteří vaší investici vyženou k nebesům.

Další článek

SEGWIT2X ODVOLÁN!

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE