Jak rozdělení BTC ovlivňuje cenu

Po oddělení Bitcoin Gold (BTG) před několika dny provedl trh několik zajímavých pohybů. 20. října dosáhla cena historických maxim na hladině téměř 6 200$. Shodou okolností to bylo pouhých pět dní před oddělením nového forku – BTG. Ti z vás, kteří si již forkem prošli na vlastní kůži, víte, co se obvykle stane. Obyčejně se celá komunita sejde na Redditu, či Twitteru, a všichni si sdělují svoje dojmy a zaručené teorie, případně pomlouvají nový řetězec. V celé komunitě tak vzniknou rozhádané frakce.

Všimli jste si ale dalších událostí, které takový fork doprovázejí? Jakmile k němu dojde, máte najednou stejné množství nových mincí, jako jste měli Bitcoinů v okamžiku rozdělení. To je proto, že nový řetězec je prostou kopií toho starého, kterou někdo vytvořil, aby jí vtiskl jiná pravidla.

Pokud vaše peněženka podporuje nové mince, stanete se majiteli dalších tokenů. V našem příkladu budeme používat jako příklad notoricky známý Bitcoin Cash (BCH). Když se Bitcoin Cash oddělil, pak vlastníci soukromých klíčů dostali stejné množství nové měny, kolik v danou chvíli měli Bitcoinů. Pokud jste měli v okamžiku rozdělení například 10 BTC, pak máte nově 10 BTC plus 10 BCH.

A tady se pouštíme na tenký led. Lidé a organizace vlastnící větší množství kapitálu mohou tuto příležitost využít k tomu, aby se pořádně napakovali.

Příprava na rozdělení

Dejme tomu, že sofistikovaný investor Pepa nezahálel a kdysi vytěžil 35 000 BTC, které mají před rozdělením hodnotu 5 000$ každý. Jeho kapitál tedy činí asi 175 000 000$. Jako každý bohatý investor i Pepa dává pozor na své investice a sleduje zprávy a události, aby svoje bohatství uchránil. Jednoho krásného dne se Pepík dozví, že v síti dojde k hardforku a bude vytvořena nová měna – Bitcoin Cash.

Milý Pepík si také zjistí, že jeho peněženka bude novou měnu podporovat a proto začne přemýšlet, jak na tom vydělat. Ví, že jakmile k forku dojde, bude vlastníkem 35 000 nových mincí a samozřejmě také bude stále mít 35 000 BTC. Kdyby Pepa sehnal další miliony, bude si moci nakoupit další Bitcoiny a více vydělat.

Jelikož je ovšem náš Pepík nemalým hráčem, vytvoří díky svým nákupním příkazům velkou nákupní vlnu, která pošle cenu Bitcoinu do nebes. Když tedy nakoupí další Bitcoiny, bude mít také více BCH, až k forku dojde.

Jelikož Pepík není žádný hlupák a umí v tom chodit, rozhodne se svojí pozici navýšit dejme tomu na 50 000 BTC. Udělá to proto, že pak dostane větší množství nové měny a může více vydělat. Za 50 000 BCH totiž zcela jistě dostane více peněz, než za pouhých 35 000.

Co se stane během forku

Jakmile se síť rozdělí, rozdělí se i hodnota, kterou měl BTC před forkem. Když se oddělil Bitcoin Cash, spadla hodnota BTC z 2 800$ na 2 700$. Výsledkem byla nová měna, která měla po rozdělení hodnotu asi 555$, tj. asi 0,2 BTC. Bitcoin Gold je na tom ještě hůře, ač bude distribuován až prvního listopadu, již nyní se obchoduje za cca 0,02 BTC.

A co to znamená pro Pepu?

Když se cena BTC propadla o sto dolarů, klesla hodnota Pepova portfolia ze 140 000 000$ na 135 000 000$ – čistá ztráta ve výši pěti milionů dolarů. Jenže díky forku má teď Pepík k dispozici 50 000 BCH v hodnotě 555$ každý. Jak už jsme řekli, Pepa v tom umí chodit, a nemá s novou měnou žádné plány, takže jí okamžitě prodá. Respektive prodá jí v okamžiku, kdy bude mít nejbližší možnost, protože musí nejprve vzniknout trh s novou měnou.

Pepa prodá svých 50 000 BCH na burze za asi 27 750 000$. A co je pětimilionová ztráta, když máte krásný zisk ve výši skoro 28 milionů. Pepův čistý zisk tedy bude činit 23 milionů. Když si uvědomíme, že právě během několika dní vydělal prakticky bez rizika asi 16%, tak můžeme jen tiše závidět.

Nezapomínejte, že Pepa není jediným velkým investorem, který ví, co dělá a jaké to může mít následky, ale i zisky. Další investoři mohou mít podobnou, nebo ještě lepší strategii než Pepa. Všichni při oznámení splitu mohou ve velkém nakupovat (nákupní horečka), poté prodávat velká množství nových mincí a poté snížit svou expozici v Bitcoinu (prodejní horečka), protože je na trhu vysoko nadhodnocen díky spekulacím.

Bohatým investorům, jako je Pepa, se říká velryby – drží v kryptoměnách tak velká množství kapitálu, že dokážou zahýbat s trhem. Jelikož takových investorů stačí poměrně málo, bude hodnota Bitcoinu létat nahoru a dolů pod jejich taktovkou kdykoli, kdy se jim naskytne takováto příležitost. V těchto situacích nebude cena Bitcoinu odrážet jeho vnitřní hodnotu.

Vzdělaní velcí investoři si velmi dobře uvědomují, že cenu BTC ženou v době hard forků nahoru a dolů velryby, jako jsou oni sami. Tito investoři potřebují svou expozici v Bitcoinu snížit ihned, jakmile je jejich zlovolný plán uskutečněn a nové tokeny prodány. To je proto, že očekávají brzký pokles nadhodnocené ceny BTC a vědí také, že ostatní velcí investoři budou ze stejných důvodů prodávat též.

Jelikož takových jako Pepa je poměrně dost, mohou svými nákupními a prodejními příkazy pokřivit trh tak, že se vzdálí od své vnitřní hodnoty. Před forkem nakupují, aby dostali více nové měny, po forku prodávají, protože chtějí svou expozici v BTC udržet na uzdě. Stejně tak vědí, že ostatní velké ryby budou prodávat též a cena BTC půjde po forku prudce dolů.

Po tomto velkém výprodeji jak nových mincí (z dlouhodobého hlediska jsou pro tyto investory bezcenné), tak BTC (protože vědí, že cena byla vyhnána uměle), nakoupí zpět (a levně) tolik BTC, kolik jsou ochotni dlouhodobě držet.

Kromě prodeje nových mincí tak tito investoři vydělají na prodeji BTC za vysokou cenu po forku a zpětném nákupu za nízkou cenu až prodejní horečka skončí. Poté, co tyto vlivy odezní, cena BTC se zase na čas uklidní.  Nesmíme ovšem zapomínat na to, že Bitcoin Gold se bude distribuovat až prvního listopadu a hned poté následuje další fork – SegWit2X. Zůstává tedy otázkou, zda prodejní horečka na Bitcoinu přijde hned prvního listopadu, nebo budou investoři pozice držet až do dalšího forku a prodeje spustí pak. Mohou klidně ještě svoje pozice navyšovat z kapitálu, který utrží prodejem BTG.

Nahoru a dolů

Před forkem tedy cena jde nahoru, jak velcí investoři navyšují své pozice. Po forku obvykle dojde k prudkému výprodeji jak nové měny, tak BTC, jak se investoři snaží BTC draze prodat a posléze zpět levně nakoupit. Není vyloučena ani možnost, že cenu BTC v takových chvílích ovlivňují i další faktory.

Tak co myslíte – dělají velryby vlny (v tomto případě nákupní a prodejní), nebo ne?

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE