Začátečníkův průvodce rozdělením kryptoměn – Bitcoin Gold a SegWit2x

Toto je updatovaná verze Průvodce soft forkem pro začátečníky, kterou jsme uveřejnili před oddělením Bitcoin Cash. Popíšeme si zde některá specifika, která můžeme čekat při oddělení Bitcoin Gold 25. října a SegWit2x na konci listopadu.

Zdá se, že záhy dojde dokonce ke dvěma dělením Bitcoinu, což povede ke vzniku dvou nových alternativních měn. 25. října se od hlavního blockchainu oddělí Bitcoin Gold, jehož plánem je vytvořit měnu, která se bude těžit na grafických kartách, takže specializovaná ASIC zařízení budou těžařům k ničemu – to povede ke větší decentralizaci. Několik týdnů na to chce skupina vlivných bitcoinových společností přejít na SegWit2x verzi Bitcoinu, jak bylo ujednáno v Newyorské dohodě. Výsledkem bude pravděpodobně vytvoření další měny, protože aby k tomu nedošlo, musela by síť na nový protokol přejít unisono. Jednota ale síti chybí, protože někteří dřívější podporovatelé si svou podporu zatím rozmysleli.

Pokud tedy vše půjde, jak předvídáme, budeme mít na konci roku čtyři „Bitcoiny“ – ten původní (BTC)s 1MB bloky, Bitcoin Cash (BCC), Bitcoin Gold (BTG) a SegWit2x Bitcoin (B2X) s 2MB bloky. Dobrá zpráva je, že každý existující Bitcoin bude zkopírován i na nový řetězec, takže pokud jste pány svého soukromého klíče (tj. nemáte BTC na webové peněžence, ale na lokální peněžence ve vašem počítači, v Trezoru, Ledgeru…), dostanete tolik BTG a B2X, kolik máte Bitcoinů ve své peněžence v okamžiku oddělení nové měny.

Špatná zpráva je, že takovéto forky mohou nést rizika a být nepřehledné. Pokud nebudete opatrní, pak je snadné ztratit svoje staré BTC, ale i nové BTG a B2X. Tento průvodce vás provede základními kroky, které je nutné v příštích dnech udělat, abyste získali a uchovali si starou i novou měnu.

Poznámka autora: Pokud chcete s novou měnou spekulovat, znáte rizika dvojího utrácení, kurzová rizika a tak dále, pak není tento článek určen pro vás. Je určen pro začátečníky v oblasti dělení měn.

Před rozdělením (tj. nyní)

Především je nutné si uvědomit, že dělení (fork) na dvě měny může přinést rizika – zvláště u tak kontroverzních forků, jakým je bezesporu SegWit2X. Zatím se to zdá nepravděpodobné, ale může dojít k nějakému druhu kybernetické bitvy, což může, ale nemusí, přinést výrazný pokles v hodnotě všech zúčastněných měn. Pokud nechcete skončit v křížové palbě, pak bude asi rozumné zachovat v Bitcoinech jen tolik prostředků, kolik si můžete dovolit ztratit.

Pokud se rozhodnete nadále Bitcoin držet, pak se (raději dříve) připravte na datum 25. října. V tento den vznikne Bitcoin Gold doslova zkopírováním blockchainu Bitcoinu a bude tudíž přidělen všem, kdo v tuto chvíli Bitcoin vlastní a mají k němu soukromý klíč. O několik týdnů později (přesné datum ještě není známo, překladatel odhaduje 24. listopadu) ho bude následovat ještě oddělení SegWit2x Bitcoinu.

Máte-li svoje Bitcoiny na webové peněžence, například Coinbase, Circle, Xapo, nebo u jakékoli služby, která drží vaše soukromé klíče, pak není jisté, že své nové BTG a B2X dostanete. Je to totiž na rozhodnutí dané burzy, jestli je bude podporovat a připisovat, nebo jestli je smění sama a obohatí se tak. Jediná česká peněženka arbolet.net bude, stejně jako v případě Bitcoin Cash nové mince prodávat sama, ale výnos v BTC připíše členům, kteří v rozhodný okamžik měli na své BTC peněžence nějaký zůstatek. V případě BCH to bylo cca 12% hodnoty BTC, v případě BTG odhaduji výnos tak maximálně 5% a B2X si netroufám odhadnout vůbec. Každopádně sledujte novinky na „své“ burze, kde se určitě objeví informace, jestli bude připisovat nové mince, pokud je hodlá podporovat, nebo jen výnosy ve starém BTC, nebo nic. Každopádně berte v úvahu, že připsání nových měn/výnosů bude trvat několik dní (arbolet) až několik měsíců (některé burzy ani přes slib dodnes nepřipsaly BCH). Můžete také kontaktovat jejich centrum uživatelské podpory.

Pokud si tedy chcete být absolutně jistí, že budete na konci procesu vlastníky BTC, BTG i B2X, pak musíte mít pod kontrolou svůj privátní (soukromý) klíč. Tak nebudete muset spoléhat na dobrou vůli třetí strany. Vaším prvním krokem tedy bude vytvořit se peněženku na vlastním počítači (MultiBit, Mycelium, nebo si koupit HW peněženku, jako Trezor, nebo Ledger, a postupovat podle jejich návodu k použití). Poté si z webové peněženky pošlete Bitcoiny na tuto novou adresu a budete pány vlastních soukromých klíčů.

Pokud nechcete provádět s BTC, BTG, nebo B2X žádné transakce, ale máte je jako dlouhodobou investici, pak je asi nejlepší volbou papírová peněženka – dva QR kódy, které určují vaší adresu a k ní příslušný soukromý klíč – papír nehackne ani hacker z hollywoodského filmu. Nesmíte ale nechat nikoho okopírovat, nebo vyfotit QR kód vašeho soukromého klíče!!!

Běžné peněženky jsou programy pro váš telefon, či počítač, a jsou tak bezpečné, jak bezpečné je toto zařízení. Bitcoinové šifrování nikdy nebylo prolomeno – když Bitcoiny zmizely, byla vždy chyba na straně zabezpečení uživatele, nebo burzy a BTC byly odcizeny buď díky ztrátě kontroly nad přihlašovacími údaji, nebo díky sociálnímu inženýrství. Tuto možnost bych tedy nedoporučil pro větší objemy prostředků. Peněženky uvedené na Bitcoin.org vám zaručí vlastnictví soukromých klíčů. Pokud chcete přímý přístup k vašim soukromým klíčům, pak zvolte Electrum.

Plnohodnotné peněženky, jako Bitcoin Core, nebo Bitcoin Knots jsou také dobrou volbou, protože přístup k soukromým klíčům u nich také není složitý. Jako bonus vám navíc garantují zvýšenou bezpečnost po oddělení B2X, protože budou vyžadovat plnění pravidel současného protokolu. Mějte ovšem na paměti, že tyto peněženky jsou náročnější na zdroje, protože uchovávají celý blockchain (přes 100GB) a průběžně ho updatují (nutnost mít místo na disku a také rychlé připojení).

Další možností je pak HW peněženka. Všechny HW peněženky uvedené na bitcoin.org vám opět zaručí vlastnictví soukromých klíčů. Tyto peněženky vám však k nim neumožní snadný přístup. Není zatím zcela jasné, jestli všechny budou podporovat BTG a také B2X. Vaše soukromé klíče budou v bezpečí, ale může být trochu problematické se pak dostat k vašim novým BTG a B2X, nebude to ale zřejmě nemožné.

V každém případě si však soukromé klíče zazálohujte! Většina peněženek toto vyžaduje při instalaci, takže tento krok v žádném případě nepřeskakujte.

Po oddělení BTG, ale před oddělením B2X

Fork BTG je někdy označován jako přátelský. To proto, že nemá ambice být označován jako „pravý“ Bitcoin a chce také zavést silnou ochranu proti dvojímu utrácení (replay attack). Replay attack je druh útoku, kdy krátce po oddělení útočník zkopíruje vaší transakci na jedné měně tak, aby došlo ke stejné transakci s druhou měnou a vy tak neplánovaně zaplatíte dvakrát. BTG tedy bude proti takovýmto útokům chráněn, ale budete zároveň schopni používat starou i novou měnu. Pokud budete chtít BTG utrácet před oddělením B2X, pak bude asi moudré si zapsat, na které adrese máte jakou měnu a který soukromý klíč se vztahuje ke které verzi. Jinými slovy si zapište, na které adrese jste před rozdělením měli BTC.

Nemusíte ale spěchat s přístupem k vašim BTG. Bude trvat minimálně týden, než to bude na většině peněženek možné, spíše ale déle. Bude tedy asi nejlepší na nové mince nesahat, dokud neproběhne fork B2X. Tak bude procesem nárokování nových mincí nutné projít jen jednou.

Po oddělení B2X

Tento fork bude pravděpodobně problematičtější. Předně několik společností, které B2X podporují, považují tento fork za „upgrade“ Bitcoinu a nikoli rozdělení na dvě měny. Neplánují tedy používat nové jméno, ale B2X budou považovat za starý Bitcoin a budou ho obchodovat pod jménem Bitcoin a zkratkou BTC. Idea Newyorské dohody totiž byla, že se zvětší velikost bloků na 2MB a starý Bitcoin s 1MB bloky přestane existovat. Nebude tudíž třeba nové jméno. Nicméně jelikož tento návrh nemá 100% podporu všech, tak zřejmě dojde k rozdělení – někteří budou těžit Bitcoin s 1MB bloky jako dosud a jiní zase přejdou na upgradovaný protokol s 2MB bloky, což způsobí rozdělení na dvě měny – BTC a B2X. Může se také stát, že původní BTC budou některé burzy nazývat B1X a nový B2X.

Postupem času se také všechny mince na trhu ocení a díky zmatenému označování se může stát, že se cena „BTC“ na různých burzách bude výrazně lišit, protože nepůjde o stejnou měnu. Nekupujte tedy, ani neprodávejte nic, co je označeno jako „BTC“, dokud si nebudete extrémně jistí tím, co pod touto zkratkou vaše burza myslí!!!

Navíc se zdá, že B2X nebude obsahovat žádné zvláštní opatření proti replay attacks. To znamená, že po rozdělení budou transakce s BTC a B2X působit stejně a mohou proběhnout současně na obou řetězcích, aniž jste to zamýšleli.

Může se tedy stát, že když provedete transakci s B2X, tak vám neplánovaně zmizí stejné množství BTC a naopak! V prvních dnech v tom bude velký zmatek, a proto nedoporučuji nějaké transakce vůbec provádět, než se situace usadí.

Nejlepší bude počkat s utrácením všech nových mincí až pár dní, nebo týdnů po forku SegWit2X. Budete totiž nejprve muset svoje mince „oddělit“, protože po forku budou všechny v jedné peněžence dohromady. Co se týká neplnohodnotných peněženek, ty budou zřejmě ukazovat zůstatek té měny, kde je v danou chvíli větší hashpower, tj. kterou těží více lidí. Na displeji vám tedy bude svítit číslo a vy nebudete vědět, jestli jde o BTC, nebo B2X a to dokonce ani tehdy, když peněženka bude tvrdit, že je to BTC!

Pro jistotu neakceptujte na neplnohodnotných peněženkách žádné platby, protože byste mohli dostat B2X, když očekáváte BTC, nebo naopak. Když budete chtít udělat nějakou transakci, pak si zatraceně dobře ověřte, že displej zobrazuje skutečně tu měnu, kterou myslíte. (Electrum a GreenAddress by měly v každém případě ukazovat jen zůstatek BTC, nezávisle na hashpower té které sítě). Plnohodnotné peněženky, jako Bitcoin Core a BitcoinKnots by také neměly mít problém s posíláním BTC, ale jistota je počkat si, až se situace uklidní.

Jelikož se obtížnost těžby mění jednou za 14 dní, budou zřejmě po rozdělení obě sítě výrazně zpomalené, což znamená, že bloky nebudou těženy jednou za deset minut, ale třeba za hodinu. V případě BCH trvalo i několik hodin, než byl objeven další blok. S tím se samozřejmě budou pojit i vyšší poplatky za konfirmaci.

Nárokování nové měny

Pokud přežijí všechny tři řetězce a máte kontrolu nad soukromým klíčem, pak ke konci listopadu budete moci získat svoje vytoužené nové mince. Získat BTG by mělo být jednoduché, pokud budou existovat peněženky s podporou této digitální měny. Jako nejpravděpodobnější se jeví, že budete muset vložit do takové peněženky svůj soukromý klíč (nebo tzv. private key seed).

Neobejde se to ovšem bez rizik. Tato rizika se týkají hlavně bezpečnosti a soukromí, nicméně zatím není zcela jasné, jaká budou, ani které (jestli nějaké) peněženky budou BTG podporovat. Jako první krok tak bude nejlepší nejdříve přesunout své BTC a B2X na jiné adresy, nebo rovnou jiné peněženky. Důrazně doporučuji toto dělat až poté, kdy bude jasné, že to nenese riziko dvojího utrácení!

Jelikož není třeba nikam spěchat, bude nejlepší si své BTG nárokovat až bude k dispozici více informací o rizicích. Poté zřejmě na našem serveru vyjde další osvětlující článek. Sledovat můžete též bitcoinmagazine.com, kde takový článek vyjde v angličtině.

Bezpečně si nárokovat B2X a používat je bude zřejmě trochu složitější, právě kvůli rizikům dvojího utrácení (replay attack). Proto bude moudré tyto dvě měny oddělit na různé peněženky / adresy, což bude ovšem trochu komplexnější úloha.

Některé peněženky mohou i samy vaše mince oddělit, ale je příliš brzo na to říci, které to budou. Burzy také zřejmě spustí služby na oddělení měn, které většinu úkonů udělají za vás. Tato část je ovšem trochu mlhavá, není jasné, jestli takové služby mohou oddělovat jen mince přítomné na burze před vlastním rozdělením, nebo i ty zaslané později, čímž by pracovaly s oběma novými blockchainy a také cíleně vytvářely dvojí utrácení za účelem rozdělení mincí na různé adresy. Můžou také ovšem vzniknout další řešení, což ukáže až čas.

Na konci listopadu již určitě budou k dispozici dedikované peněženky podporující jak BTC, tak B2X. Může být nutné současnou peněženku upgradovat, nebo si zřídit celou novou. To se také teprve uvidí. Další informace z tohoto soudku uvedeme po rozděleních, až budou známé.

Rekapitulace

  • Staňte se vlastníky svých soukromých klíčů před 25. říjnem, a to tak že přesunete BTC do lokální, nebo hardwarové peněženky
  • Nedělejte žádné transakce po oddělení BTG, ani po oddělení B2X, dokud nebudou známé přesnější informace.
  • Po usazení prachu si nárokujte své nové mince a oddělte je od těch starých do nové peněženky, nebo alespoň na novou adresu.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE