Bitcoinový investiční fond je na dohled

Uživatelé Bitcoinu již ztratili naději, že se někdy dočkají burzovně obchodovaných fondů (ETF) na digitální měny poté, co byla zamítnuta žádost bratří Winklevossových. Ti jsou známí zejména díky svému sporu s Markem Zuckerbergem o autorství Facebooku. Nicméně ředitelka ARK Investment Management si myslí, že první Bitcoinový ETF může vzniknout již během roka, maximálně dvou.

Na ETF záleží

Někdo může namítnout, že je zbytečné zřizovat ETF, když je výhodnější prostě koupit a držet Bitcoin. Díky tomu se také vyhnete placení poplatků za obhospodařování. Finanční instituce nicméně mívají úzce vymezený mandát, kde přesně definují druh investic, do kterých mohou jít – kryptoměny se do této množiny v drtivé většině případů nevejdou. Existuje také velké množství státních regulací, které určují, do jakých aktiv může která společnost investovat.

Naproti tomu vlastnictví podílu v burzovně obchodovaných fondech pro takovéto finanční instituce znamená vítanou regulaci a zároveň vysokou likviditu, tedy možnost rychle přeměnit svou investici na peníze. ETF také umožňují méně vyspělým investorům investovat do Bitcoinu nepřímo. Takoví investoři budou ochotni platit fondu poplatky za obhospodařování, aby se vyhnuli obtížím s nakupováním BTC přímo na burzách a v neposlední řadě také s jejich zabezpečením, jakmile budou mít digitální měnu ve své peněžence.

Ark Investement – nepřímé riziko

Jako registrovaná investiční společnost nemůže Ark Investment kupovat Bitcoiny přímo. Investovali proto do Bitcoin Investment Trust a umožnili tak svým zákazníkům nepřímo se zúčastnit boomu kryptoměn. Cathie Wood, ředitelka Ark Investment Management uvedla pro agenturu Bloomberg:

„Nebyla bych překvapená, kdyby před bitcoinovým ETF vznikl nějaký uzavřený investiční fond. Nemyslím si ale, že jakýkoli ETF během roka vznikne, možná tak do dvou let a i to si bude žádat ještě množství osvěty.“

Zkrátka jakmile nějaký ETF vznikne, stane se vstupní branou finančních institucí na kryptoměnové trhy a to zažehne nový růst.

Akce regulátora

Americká Securities and Exchange Commission (SEC), regulátor tamního trhu cenných papírů a burz, zatím neschválila ani jednu žádost o zřízení bitcoinového ETF. Po letech zdržování a nečinnosti zamítla SEC žádost dvojčat Winklevossových, podle vlastních slov proto, že nemůže schválit žádost o ETF, který chce investovat do neregulovaných aktiv a trhů. Poté SEC požádala ostatní zájemce, aby své žádosti stáhli. Jelikož je primárním cílem SEC ochrana investorů, není toto rozhodnutí velkým překvapením. SEC se také začala živě zajímat o primární emise mincí (ICO) když uvedla, že ICO mají charakter kapitálových emisí a spadají tudíž pod federální zákony regulující cenné papíry.

Boj o regulaci

Existující finanční regulátoři mají jasný mandát, co regulovat mohou a co ne. SEC má za úkol regulovat burzy a cenné papíry, Commodities Futures Trading Commissions (CFTC) zase reguluje obchodování s komoditami a finančními deriváty. Bitcoin však nespadá ani do jedné z uvedených kategorií, jde totiž o zcela novou třídu aktiv.

Rozhodnutí SEC ve věci kryptoměnových ETF tedy může být irelevantní, jakmile CFTC schválí obchodování s deriváty, jejichž podkladovým aktivem jsou digitální měny. (Pozn.překl.: Pákové produkty na kryptoměny, mezi které finanční deriváty patří, jsou mimochodem mnohem rizikovější, než kryptoměny samotné!). Pokud uchazeč o povolení k provozování ETF založí svou žádost na derivátovém obchodování, které je v pravomoci CFTC, pak bude rozhodnutí SEC zcela irelevantní, protože fond už nebude fungovat na neregulovaných kryptoměnových burzách. Zamítnutí vzniku ETF ze strany SEC už na ně potom nedosáhne. Zdá se tedy, že bitcoinové ETF nakonec vzniknou a dají Bitcoinu další obrovský růstový impulz.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE