Putin chce zakázat digitální měny v Rusku

Ruská vládní tisková agentura RT a agentura Reuters přinesly zprávu o tom, že Vladimír Putin se rozhodl k tvrdému postoji vůči všem kryptoměnám, zejména proti Bitcoinu. RT uvádí, že Putin věří tomu, že digitální měny mohou být použity pro financování terorismu, vyhýbání se daním a praní špinavých peněz. Věří údajně i tomu, že Bitcoin je jen pyramidové schéma.

Putin rozhodný

RT cituje Putinovo vyjádření, že Bitcoin vytváří „příležitosti k praní špinavých peněz získaných kriminální činností, vyhýbání se daním a dokonce financování terorismu, stejně jako šíření podvodných schémat.“

Poté, co Putin svedl všechny problémy s kriminalitou v Rusku na Bitcoin, převzala jeho stanovisko i centrální banka, když nazvala digitální měnu pyramidovým schématem:

„Viděli jsme, jak Bitcoin změnil peněžní jednotky na aktiva, která se nakupují za účelem získání vysokého výnosu v krátkém čase. To je definice pyramidové hry.“

Ještě před rokem či dvěma znalci říkali, že Bitcoin je nutné regulovat, protože díky padající ceně přichází investoři o svoje vložené prostředky. Nyní je tedy očividně problémem naopak rostoucí cena.

A je po plánu

Je ironické, že zrovna před měsícem ministr financí Anton Silvanov prohlásil:

„Nedávalo by smysl (digitální měny) zakázat, potřebujeme je regulovat.“

A před pouhým týdnem ještě Silvanov plánoval zahrnout téma digitálních měn do národního plánu finanční gramotnosti. Na konci srpna uvedl Coin Telegraph, že moskevská burza zvažuje zalistování derivátů na Bitcoin a kryptoměnových ETF.

I když se Putin nyní ostře distancoval od Bitcoinu vůbec poprvé, mraky se na obzoru shromažďují již nějakou dobu. Zástupce ministra financí Alexej Mojsijev nedávno Bitcoin nazval pyramidovým schématem a oznámil záměr dovolit koupi Bitcoinu pouze kvalifikovaným investorům, a nikoli obyčejným lidem.

Následky

Coin Telegraph informoval o tom, že se Ruská národní banka pokouší blokovat všechny bitcoinové burzy v zemi. Avšak i navzdory výrazně negativním zprávám z Ruska se Bitcoin nadále blíží k silné bariéře na 5000$. Na tuto hranici Bitcoin zaútočil již jednou – na začátku září – ale po nevydařeném pokusu a následným zprávám z Číny došlo k pádu ceny až pod 3000$.

Minulý měsíc Bitcoinu zrovna nepomohly zprávy o čínském zákazu ICO a digitálních burz, zákazu ICO v Jižní Koreji a nyní ruský pokus o celkový zákaz kryptoměn v zemi. Bitcoin si i navzdory takové dávce negativních zpráv drží stoupající tendenci, což nám v podstatě říká, jak silný je nyní býčí trend. Dočkáme se tedy v dohledné době naplnění některé z mnoha fantastických předpovědí ohledně jeho ceny?

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE