MMF: Ignorovat kryptoměny by se nemuselo vyplatit

Generální ředitelka Mezinárodního měnového fondu věří, že digitální měny mohou být pro stávající měnové systémy silnou konkurencí. Christine Lagarde uvedla na konferenci v Londýně, že si myslí, že „by nemuselo být moudré virtuální měny zcela ignorovat“.

Zauvažovala také o tom, že některé země, hlavně ty „se slabými státními úřady a nestabilními národními měnami“, by mohly virtuální měny snadno přijmout za své.

„Namísto navázání měny na měnu jiného státu – například americký dolar – může v takovýchto zemích stoupat využívání virtuálních měn. Říkejme tomu třeba dolarizace 2.0,“ uvedla Lagarde dále.

Jedním z určujících faktorů tohoto možného vývoje by mohl být posun spotřebitelských preferencí směrem ke měnám, které jsou „snadněji použitelné a bezpečnější“, než tradiční měny. Tento scénář může nastoupit rychleji, pokud se virtuální měny „stanou stabilnějšími“, dodala.

Christine Lagarde také uvedla:

„Virtuální měny mohou ještě měnám existujícím a peněžním systémům pěkně zatopit. Nejlepší odpovědí centrálních bankéřů bude rozhodně efektivní měnová politika, ale i otevřenost novým myšlenkám a požadavkům, na základě vývoje v ekonomice.“

Podle Lagarde je takový výsledek zatím hudbou vzdálené budoucnosti, protože kryptoměny jsou zatím „příliš nestálé, rizikové a energeticky náročné. Tyto technologie jsou, vzhledem k současnému vývoji, zatím ještě špatně škálovatelné.“

Mezinárodní měnový fond dosud doporučoval vůči regulaci kryptoměn vyvážený postoj, který byl zvěčněn v dokumentu z ledna 2016. Lagarde také v minulosti vyjadřovala podporu finančním aplikacím založeným na technologii blockchainu. MMF tuto technologii dokonce jako organizace sám zkoumá.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE