Bitcoin Gold

Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH) a nyní Bitcoin Gold (BCG)? Pokud v říjnu proběhne plán malé skupiny vývojářů a těžařů, kteří se chtějí oddělit od hlavního blockchainu, pak zde koncem roku můžeme mít až čtyři různé Bitcoiny. Bitcoin Gold měl být svým způsobem rebelie a bude zaveden pomocí stejného mechanismu, jako Bitcoin Cash, tedy přes hardfork. Projekt chce přinést vylepšený protokol a konkurovat tak Bitcoinu Cash. Detaily o tomto plánu zatím teprve vyplouvají na povrch. Tento projekt vede Jack Liao, ředitel hongkongské těžební společnosti LightningASIC a spuštění se plánuje na 25. říjen. Nová měna bude pro obchodování na burzách dostupná od prvního listopadu.

Drby ohledně nové měny se teprve začínají šířit, ale její potřebnost je už nyní zpochybňována. Bitcoin Cash vytvořil daleko menší bitcoinovou síť, jež má v současnosti tržní kapitalizaci cca 12% původního BTC. Vytvoření nové měny lze tedy vnímat spíše jako pokus rozdělit již tak dost zkoušenou komunitu. BCG může ale být ještě menší, než BCH, protože se zdá, že ho podporuje ještě méně těžařů. Ve svých komentářích odsoudili dva vlivní představitelé BCH – zakladatel Jiang Zhuoer a ředitel ViaBTC Haipo Yang – Bitcoin Gold jako bezvýznamný.

Nová decentralizace

Ti zasvěcení sice mohou o BCG pochybovat, ale přeci jen má pro některé velmi atraktivní cíl: skutečnou decentralizaci měny. A co víc, vývojáři, kteří za návrhem stojí, chtějí těžbu přiblížit širokým masám pomocí výměny těžebního algoritmu tak, aby bylo možné znovu těžit na grafických kartách, bez drahého vybavení. (Pozn. překl.: To znamená výměnu algoritmu proof-of-work za algoritmus proof-of-stake, o kterém jsme psali zde v odstavci „Alternativy“). Idea je taková, že je třeba nahradit často velmi kontroverzní velké těžaře za větší množství menších.

„Bitcoin Gold vymění současnou hashovací funkci SHA256 za Equihash, který je pro těžbu na strojích ASIC nevhodný, protože je optimalizován pro procesory grafických karet s využitím pamětí,“ vysvětluje vývojář Bitcoin Gold vystupující pod přezdívkou „The Sorrow“.

Dalším důležitým aspektem je fakt, že tento plán vznikl v Číně, která je Mekkou těžby, ač je v současnosti zmítána zprávami o omezení ICO a zákazech burz digitálních měn. Liao, jehož hardware se soustředí hlavně na těžbu Litecoinu, je vnímán jako jeden z mála hlasů, které mohou ovlivnit zavedené pořádky.

Liao také pohotově jmenoval těžební společnost Bitmain jako jeden z důvodů, proč by mělo jeho BCG podporovat více lidí. Bitmain byl ústředním bodem loňského bitcoinového dramatu jménem AsicBoost a stále více kritiků se domnívá, že má na Bitcoin až nezdravě velký vliv.

Nicméně v tak velké síti je o odstranění velkých těžařů snadnější mluvit, než to skutečně provést. Někteří se dokonce domnívají, že by to nemuselo vést k cílům, které si Bitcoin Gold vytyčil.

„Těžba na procesorech grafických karet (GPU) nezabrání centralizaci sítě. Trh s GPU ovládá NVidia a AMD,“ argumentuje Zhao Dong, obchodník s digitálními měnami a investor. Liao naproti tomu odpovídá, že celosvětová dostupnost produktů těchto dvou společností znamená, že se hashpower nemusí koncentrovat na jedno místo.

Co nevíte o Bitcoin Gold

I samotní vývojáři stojící za tímto projektem uznávají, že detaily hardforku jsou trochu nejasné. Jeden z nich, vystupující pod přezdívkou „h4x“ uvedl, že projekt „se průběžně vyvíjí“ a detaily, jako velikost bloku, jsou stále předmětem diskuse. Podle původního textu v diskusi na Bitcointalk chtěli vývojáři původně financovat novou měnu přes ICO, což by jim vyneslo jedno procento všech nových mincí (tedy cca 165.000 kusů), ale tento zápis byl již odstraněn.

Jednu jistotu ohledně financování však máme: jelikož se bude dělit pomocí hardforku, dostane každý současný majitel Bitcoinu stejné množství mincí BCG, včetně privátního klíče. To ovšem předpokládá, že tyto BTC bude mít uložené peněžence, která plánuje podporu BCG. Pro daný hardfork by tak platil náš návod.

„Je to derivace původního kódu Bitcoin Core s jen minimálními úpravami v duchu Litecoinu – jen několik konzervativních modifikací,“ dodává h4x. Pak se ještě snaží popsat BCG pomocí abstraktnějších biologických přirovnání, protože chce otestovat, jak dobře fungují hardforky a jestli ekosystému prospívají:

„Organismy mají prospěch z přivádění potomků na svět. Díky BCG můžeme provést experiment, který ověří, jestli tento princip funguje i pro blockchainový ekosystém.“

Toto vše je v naprostém souladu s předpověďmi vývojářů, kteří tvrdili, že v budoucnu vznikne daleko více měn podobných Bitcoin Cash. Autor konceptu Lightning Network Tadge Dryja již dříve uvedl, že přijde více derivací Bitcoinu – ne pro myšlenku samotnou, ale kvůli penězům. S Bitcoin Gold a dalším hardforkem, plánovaným na konec listopadu, se tato předpověď začíná pomalu stávat skutečností.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE