Co se stane, až čínské burzy zavřou?

Dvě největší čínské burzy – OKCoin a Huobi – dostaly od čínské vlády povolení k tomu, aby fungovaly až do konce října. Jakmile budou tyto dvě burzy uzavřeny, přestane čínský bitcoinový trh oficiálně existovat.

Doba uzavření burz

Jestli bude celostátní zákaz burzovního obchodování kryptoměn dočasný, nebo trvalý, není ještě zdaleka jasné. Několik důvěryhodných zdrojů, včetně Wall Street Journal, se přiklání k názoru, že čínská vláda zvažuje kromě zákazu obchodování na burzách také celkový zákaz Bitcoinu v zemi. Huang Zhen, výzkumník centrální banky (PBOC), nedávno publikoval komentář, ve kterém označuje kryptoměny za hrozbu pro centrální banku a existující bankovní systém. Dokonce navrhl, aby Čína zavedla svoji vlastní digitální měnu.

Může být hůře?

Zhenův komentář, přeložený serverem Zerohedge uvádí:

„Kryptoměny jsou hrozbou státního monopolu na vytváření peněz, jehož předpokladem je znárodnění práva na vydávání měny. Čína jednoznačně rozumí digitálním měnám a podniká kroky tímto směrem. Centrální banka ustavila výzkumnou komisi, aby prověřila možnost digitalizace národní měny. Po právě probíhající fázi regulačních opatření se budeme pod patronátem centrální banky zabývat spuštěním vlastní národní digitální měny. To by mělo proběhnout co nejdříve, aby si Čína udržela vedoucí pozici na poli digitálních technologií.“

Digitální národní měna?

Zhen a další vládní představitelé ale jaksi zapomněli, že největší výhodou kryptoměn je jejich decentralizovaná povaha. Bez decentralizace by byl Bitcoin i další měny zranitelné, protože by s nimi šlo snadno centrálně manipulovat. To by prakticky zničilo postavení dané kryptoměny jako bezpečného přístavu. Tohoto statusu nyní vedle zlata, švýcarského franku, dolaru, nebo japonského jenu, požívá například Bitcoin.

Dlouhodobí investoři, jako Jon Creasy, ale zůstávají optimističtí co se obnovení čínského kryptoměnového trhu týče. Creasy na svém blogu napsal, že znovuzvolení prezidenta Si Ťin-pchinga, který je nadšeným zastáncem volného trhu, by mohlo vést k zavedení praktických a efektivních regulací bitcoinových společností, investorů a uživatelů, namísto úplného zákazu digitálních měn. Creasy vysvětluje:

„Z historického hlediska je Si Ťin-pching největším zastáncem volného trhu v celé Číně za poslední desetiletí a já očekávám, že se to v nejbližší době nezmění. Ale aby tomu tak bylo, musí pan Si přesvědčit lidi, kteří ho drží u moci – tj. Komunistickou stranu.“

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE