Cena BTC dosáhla 5.000$

Druhého září v noci dosáhla cena Bitcoinu poprvé v historii psychologické hranice pěti tisíc dolarů. Bitcoin Price Index (BPI) dosáhl ve 4:25 ceny 5.013,91$ a nad pěti tisíci zůstal cca deset minut. Podle očekávání se poté cena vydala prudce dolů, když během hodiny propadla až na 4.867$. Data z trhu ukazují, že útok na pětitisícovou hranici byl veden zejména přes čínskou burzu OKCoin, kde cena v přepočtu dosáhla 5.149$. Autor tohoto článku se ve své předpovědi spletl o pouhý jeden den a zarobil si tak tučnou sumičku.

Od té chvíle byla cena jak na houpačce, nicméně trend byl výrazně klesající – na vině byl bezpochyby masivní výprodej a vybírání zisků po dosažení historické psychologické hranice. V současné době není jisté, jestli se cena k pěti tisícům do listopadového hardforku ještě podívá.

Jako vždy se i nyní spousta expertů snaží fundovaně odhadnout budoucí vývoj kursu. Analytik Ronnie Moas vidí hodnotu BTC ke konci roku 2020 kolem 15-20.000$, zatímco nejdivočejší předpovědi se pohybují i kolem milionu. Ty jsou již ovšem přitažené za vlasy, alespoň pro nejbližší roky.

Jakmile byl aktivován SegWit a začalo rané testování Lightning Network, začala se tržní kapitalizace šplhat nahoru k 80 miliardám dolarů. Index BTC dominance se chvílemi dostával i přes 50% a tržní kapitalizace BTC překonala 1% odhadované ceny veškerého zlata na světě. Jeho vytěžené zásoby se odhadují na 7 bilionů dolarů. Zároveň je tržní kapitalizace BTC rovna asi třetině tržní kapitalizace akcií společnosti Visa.

Denní počet transakcí stabilně roste – podle CoinMarketCap.com se denně zobchoduje cca 400 000 BTC, zatímco je denně vytěženo jen asi 1728 nových.

Až dojde k dalšímu Půlení v roce 2020, klesne počet těžených BTC na 864 denně a v roce 2024 na 432. Kolem roku 2032 tak bude vytěženo asi 99% všech BTC – konkrétně 20 671 875. Pak bude lidstvu trvat přes sto let, než vytěží zbylých 1,6%.

V určité chvíli si lidé uvědomí, že už byly prakticky všechny BTC vytěženy a není jich dost pro všechny (i když podle mojí analýzy je to dost relativní). Jakmile k tomu dojde, přijde na trh „strach z neúčasti“ na dalším růstu a ceny se podle toho budou chovat. Pokud se cena bude nadále chovat jako v posledních 12 měsících, dosáhneme před dalším Půlením skutečně ceny 20.000 dolarů a to bez mrknutí oka.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE