Listopadový hardfork

Ať už jste připraveni, nebo ne, prostě se to stane. Budeme svědky dalšího rozdělení Bitcoinu, a to již v listopadu. Jen nyní bude dělení pod dohledem technického týmu, který stojí za návrhem SegWit2x. Hlavním vývojářem je Jean-Pierre Rupp, který podal návrh na zvětšení bloku na dva megabajty. Zároveň pokračuje ve vývoji SegWit2x. Podle dalšího člena vývojového týmu Jeffa Garzika získal návrh předběžný souhlas komunity okolo SegWit2x.

Na druhé straně ale stojí jádroví vývojáři z Bitcoin Core, kteří se nechali slyšet, že další verze klienta Bitcoin Core (0.15.0) bude automaticky odpojovat uzly, které podporují hardfork SegWit2x.

Newyorská dohoda

Třiadvacátý květen měl být dnem, kdy skončila škálovací debata. Digital Currency Group vydala prohlášení, podle kterého se na zvětšení bloku shodli jak zastánci Segreggated Witness (Bitcoin Core), tak zastánci větších bloků (tj. hlavně těžaři). Toto prohlášení vešlo ve známost jako Newyorská dohoda (New York agreement – NYA). Hlavní myšlenkou bylo aktivovat Segreggated Witness pomocí návrhu BIP91 a pak, o 90 dní později zvětšit blok pomocí hardforku na 2MB. Podle Digital Currency Group měl návrh následující podporu:

  • 58 společností z 22 zemí
  • 83,28% výpočetní síly sítě
  • 5,1 miliardy dolarů měsíčního objemu transakcí
  • 20,5 milionu BTC peněženek

Nicméně něco se očividně zvrtlo. Teď, když je SegWit připraven k aktivaci a díky Rogeru Verovi nám pomocí hardforku prvního srpna vznikl Bitcoin Cash, pochybuje mnoho lidí o účelu Newyorské dohody.

Bitcoin2x jede plnou parou vpřed

Pracovní skupina SegWit2x oznámila podrobný plán na další tři měsíce. Tým chce nechat těžaře vybrat, zda chtějí přejít na nový software od bloku číslo 494 784, který bude vytěžen někdy v průběhu listopadu. Přesné znění tohoto oznámení je následující:

„Během listopadu 2017, zhruba 90 dní po aktivaci SegWitu (pozn.překl.: proběhne kolem půlnoci z 22.8. na 23.8.) bude vygenerován blok v rozmezí jednoho až dvou MB, aby se tak položil základ pro zvýšení kapacity sítě. V tu chvíli se očekává, že 90% sítě přejde na těžbu větších bloků.“

Pokud skutečně tento návrh bude implementován a 100% těžařů nepřejde na těžbu větších bloků, pak dojde k dalšímu hardforku, jaký si ještě čerstvě pamatujeme z prvního srpna. Tento plán tudíž může bez velké podpory těžařů opět rozdělit síť. Teprve se uvidí, kolik těžařů bude ochotno svůj hardware poslat těžit ještě další verzi BTC. Připravte se každopádně, že cena BTC před oním hardforkem dost drasticky klesne.

Je SegWit2x nutný?

Jádroví vývojáři dostali, co chtěli. Díky SegWitu budou moci spustit druhou generaci škálovacích řešení, hlavně Lightning Network. Bitcoin Core nedávno oznámili, že jejich nový klient 0.15.0, který bude vypuštěn v listopadu, nebude větší bloky SegWit2x podporovat.

Struktura Bitcoinu je decentralizovaná, na rozdíl od tradičních pyramidových forem organizace, kde na vrcholu je pár lidí, kteří vládnou masám níže a rozhodují o všem. Někdo by si mohl pomyslet, že Bitcoin Core nějak kontroluje rozhodovací proces u Bitcoinu a konsenzus je tam jen pro okrasu. Ale funguje to následovně: Těžaři jsou ti, kdo ukládá bloky do blockchainu. Uživatelské uzly pak updatovaný blockchain dále šíří v síti. Když těžaři naleznou nový blok, uzly sítě tento blok oznámí celé síti a všem softwarovým klientům. Oznámení Bitcoin Core tedy může mít vážné následky. Jejich uzly totiž nadále „nebudou mluvit“ s uzly, na kterých běží software SegWit2x. Těžaři tedy i nadále budou do sítě přidávat bloky, ale Core uzly budou dále komunikovat jen s těmi uzly, na kterých běží stejný klient. To sníží úroveň decentralizace a zároveň vytvoří další měnu. Těžařům bude nižší úroveň decentralizace více vyhovovat.

Listopadový souboj

Listopadový hardfork může být ještě divočejší, než ten srpnový, ale platí pro něj naprosto stejná opatření, která jsme už mnohokrát opakovali pro oddělení Bitcoin Cash. Jak se bude listopad blížit, bude růst i volatilita BTC. Jestli skutečně pro hardfork bude 83,28% těžařů, kteří podepsali Newyorskou dohodu, pak je hardfork nevyhnutelný. Je důležité si uvědomit, že to zároveň znamená, že NYA nepodepsalo 17% těžařů, kteří si dál budou těžit 1MB bloky. Navíc se tyto poměry mohou v průběhu následujících měsíců ještě měnit. K hardforku nedojde jen tehdy, když se k NYA připojí 100% těžařů.

Související

Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH) a nyní Bitcoin Gold (BCG)? Pokud v říjnu proběhne plán malé skupiny...

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE