BTC na cestě k 5.000$ – Investovat, nebo ne?

Bitcoinové předpovědi

Renomovaný brokerský dům Fidelity umožnil svým zákazníkům bitcoinové investice a urychlil tak vítězné tažení kryptoměny. Dnes dosáhla cena již téměř 4.300$ a den ještě nekončí. Důvodů je mnoho, mezi jinými jmenujme velkou poptávku v Japonsku, Jižní Koreji a dalších zemích, vstup institucionálních investorů na trh díky vyřešení škálovacího problému, nebo velkou publicitu v médiích. Koneckonců i negativní reklama žene do náruče kryptoměn další investory, kteří jsou ochotni poohlédnout se po informacích i jinde, než v jedné reportáži na nejmenované televizní stanici, nebo v článku nejmenovaného deníku s velkým množstvím čtenářů.

Jiní hráči na poli kryptoměn předpovídají Bitcoinu taktéž růžovou budoucnost. Podle analytika firmy Standpoint Research dosáhne cena BTC do konce roku 2017 pěti tisíc dolarů. Překladatel článku vsadí ve vhodnou chvíli 150.000 korun na to, že to bude již do konce srpna, i když před aktivací SegWitu 21.8. zřejmě zažijeme menší pokles.

Tyto predikce pak přinášejí otázku, zda běžní investoři mají část svých úspor přesunout právě do Bitcoinu. Nebo dokonce na kryptoměnách založit své důchodové spoření?

Proč (ne)investovat do Bitcoinu

Pro váhající investory zde máme několik důvodů, proč investovat, či neinvestovat svoje těžce vydřené úspory:

PRO

 • BTC si získává důvěru hlavního proudu a institucionální investoři ho začínají považovat za bezpečný přístav – to je investice, kam peníze utíkají, když se na trzích objeví nejistota. Patři mezi ně například zlato, americký dolar, nebo japonský jen.
 • Množství velkých investorů buď uvažuje o zařazení BTC do portfolia, nebo už tak dokonce učinili. Mimo to také byl oznámen vznik mnoha fondů se zaměřením na kryptoměny. Nedávný prudký růst ceny by naznačoval, že nezůstalo jen u slov.
 • Nabídková strana Bitcoinu je velmi striktně omezená, zatímco poptávka rychle roste. Z této rovnice vyplývá jen jedno řešení – další růst kryptoměny. Samozřejmě jen dokud se neobjeví černá labuť, tedy zcela nečekaná zpráva s velkým negativním dopadem na trhy.

PROTI

 • Bitcoin existuje jen v počítačích a digitální měny jsou jen softwarem v počítači, existuje tedy jen „kdesi na Internetu“. Na druhou stranu vaše CZK také existují zejména v počítači – hotovost tvoří jen asi 13% peněz v ekonomice.
 • Bitcoin je vysoce kolísavý – během téměř deseti let své existence ukázal náchylnost k bublinám a rychlým pádům (ale i vzestupům) ceny. Pro investora s dobrou sebekázní a kvalitním obchodním plánem je to naopak požehnání.
 • Mnoho uživatelů Bitcoinu stojí na pomezí zákona. Ačkoli mnoho lidí věří, že BTC by mohl jednou nahradit peníze, je o digitálních měnách známo, že jsou používány k nákupu drog a vydírání přes počítač. (pozn.překl.: a věděli jste, že největší objem obchodů s drogami a vydíráním se odehrává v USD???)

Buďte opatrní

Ti, kdo se na investice chystají, by si měli uvědomit několik základních faktů:

 • Investujte pouze peníze, jejichž ztráta vás v běžném životě neohrozí
 • Investujte v horizontu měsíců, nebo let, jinak je to spekulace. Také si vhodně zvolte cenu k nákupu
 • Nesledujte svou investici každou chvíli – když investujete dlouhodobě, tak kontrolujte stav maximálně párkrát měsíčně, jinak budete propadat panice a vaše nálada se bude odvíjet od ceny BTC. Neškodí ani poznamenat, že při pádu budete mít nutkání prodat, abyste alespoň něco zachránili.
 • Jste-li panikář, pak si najděte nějakou klidnější investici

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE

Komentáře

 • Pavel Knot 22.11.2018 at 13:03

  Ahoj, rád bych se zeptal, co si myslíte o investici do bitcoinu nyní? Nebo jestli je lepší investovat do menších kryptoměn? Názory se hodně různí. Také bych se chtěl zeptat, co si myslíte o kryptoměnové směnárně https://finex.cz/recenze/coinmate/, osobně mi přijde zajímavá. Teprve řeším, zda vůbec investovat, do čeho a jak. Rád si nechám poradit

  Odpovědět
  • Bitcoin Online 26.11.2018 at 19:09

   Záleží na tom jaké máte nervy. Obecně je tato cena k nákupu dobrá, ale jen na investici v řádu dvou a více let. Může se totiž stát, že přijde pokles až na 1500 dolarů a vlastník BTC to musí ustát. Takže jestli máte zbytečné peníze, které můžete nechat ležet v BTC dva roky, pak do toho jděte. Za ty dva tři čtyři roky vyděláte mnohem víc než v bance.

   Odpovědět
   • Pavel Knot 27.11.2018 at 17:21

    Děkuji moc za odpověď, něco navíc mám, tak do toho asi půjdu.

    Odpovědět