„Apokalypsa“, den druhý

Dosud se ohledně rozdělení Bitcoinu mnoho nestalo. Cena BTC zažila vysokou volatilitu (kolísavost) a klesla si o deset procent – polovinu z toho již dohnala a v současnosti si hoví okolo 2750$. Burza Kraken začala svým uživatelům přidělovat nový Bitcoin Cash (BCC) a zároveň spustila obchody s ním. Cena BCC vykazuje zatím vysokou volatilitu, jak se snaží najít rovnovážnou úroveň. Nicméně v současnosti je součet cen BTC a BCC vyšší, než byla cena BTC před rozdělením. BCC představuje 0,1-0,15BTC.

Před rozdělením se objevily spekulace, že dojde k obrovským výkyvům v ceně, ale to se naštěstí nepotvrdilo. Jedním z důvodů může být i to, že uživatelé ještě nemají jak obchodovat BCC a že tedy nedochází k přelévání kapitálu mezi BTC a BCC. Většina burz navíc neumožňovala z bezpečnostních důvodů prvního srpna obchodování.

Někteří uživatelé plánovali, že za BTC nakoupí BCC a naopak, tyto obchody se ale zatím neprojevily ve velké míře, zejména z výše uvedených důvodů. Máme tedy důvod se domnívat, že dnešní ochodní seance bude stále vysoce volatilní, jak si uživatelé budou přesouvat své mince zpět na burzy a obchodovat s nimi.

A co na to Roger Ver?

Roger Ver, iniciátor vzniku nové měny a odpůrce SegWitu vyvolává velké množství spekulací. Tvrdí se, že vlastní 130 000 BTC a že je ochoten všechny vsadit na jednu kartu – úspěch BCC. Údajně též existuje dohoda s anonymním uživatelem, že v případě rozdělení měny odprodá Roger své BTC tomuto uživateli za jeho BCC. Taková je jeho víra v novou měnu.

Nicméně nová měna nebude oficiální, dokud nebude její blockchain dlouhý alespoň 6 bloků. Díky vysoké obtížnosti (mění se jednou za 2016 bloků, tj. až 8. srpna) a nízké hashrate (jen asi 2% staré sítě těží na novém řetězci BCC) to může trvat dlouhé hodiny, možná i dny, než bude těchto šest bloků úspěšně vytěženo. Na to zřejmě čeká většina burz, pak teprve spustí obchodování s BCC a umožní vklady BCC na burzu. Nabídka BCC pak bude omezena jen na ty, kteří vlastnili před prvním srpnem soukromé klíče ke svým BTC. Pak teprve bude určena tržní cena BCC.

Trh pravděpodobně vyčkává, až se začne znovu naplno obchodovat a až nová síť dosáhne délky šesti bloků. Poté teprve dojde k přílivu BTC/BCC na burzy a možnému růstu ceny. Součet cen BTC a BCC je nyní mezi 3100$ a 3200$.

Technicky se zdá vše v pořádku, nedošlo ke konci světa, apokalypsa se nekoná…

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE