Hardfork bude – vznikne Bitcoin Cash

Zdá se pravděpodobné, že skupina těžařů kolem ViaBTC provede k prvnímu srpnu odluku od původního Bitcoinu a vytvoří si tak svou vlastní novou měnu. Bitcoin Cash podporuje hlavně Roger Ver, kterého známe z článku o Bitcoin Unlimited. Roger nebyl spokojen s konsenzem ohledně implementace SegWitu a proto se bude snažit vytvořit měnu novou – nebude na ní aktivován SegWit a velikost bloku bude rovnou zvýšena na 8MB. Vzhledem k tomu, že jeho krok nemá velkou podporu, (snad kromě AntPoolu, který provozuje jeho společnost Bitmain a který je největším těžebním poolem), tak bychom se forku obávat nemuseli. Půjde jen o alternativu pro lidi nespokojené se SegWitem. Nová měna se začne těžit prvního srpna ve 20:20 pekingského času (GMT +8), tj. v 14:20 SELČ. Jak jste si jistě všimli, došlo díky tomu k poměrně velkému poklesu kurzu Bitcoinu – živí ho strachy právě z hardforku.

Investoři by se neměli Bitcoin Cash obávat

Jak někteří analytici uvedli, drží se cena Bitcoinu poměrně slušně – trh tedy BCC nedává velkou šanci udělat díru do světa. Je to hlavně díky tomu, že velká většina celého odvětví, největší společnosti, obchodníci a uživatelé budou BCC považovat za pouhou další kryptoměnu a ne za Bitcoin. V open source prostředí si mohou vývojáři kdykoli derivovat svou vlastní měnu, založenou na původním Bitcoinu. Například Ethereum se odloučilo od Ethereum Classic a stalo se druhou největší kryptoměnou. Bytecoin se odloučil od Monera a zatímco Monero je devátou největší kryptoměnou, Bytecoin zachází na úbytě.

Investoři a obchodníci dostanou po oddělení řetězců BCC, pokud vlastní soukromý klíč ke své peněžence! Pokud chcete BCC dostat, pak si před prvním srpnem stáhněte BTC na peněženku na svém lokálním počítači, kde máte přístup k soukromému klíči. Pokud se budete chtít zajistit proti hardforku, postupujte podle tohoto návodu. Bitcoin Cash by měl být s Bitcoinem vzájemně nezaměnitelný, tj. možnost tzv. „replay attack“ by měla být nulová.

Některé společnosti (Bixin, Bitrefill) plánují po forku prodat BCC a nakoupit za ně pro své uživatele BTC. Uživatelé tak budou mít větší množství BTC, než před forkem. Vývojáři z Bitcoin Core to označili za kvalitní volbu.

Šest důvodů, proč se nebát forku

  • Burzy jsou na fork připraveny, takže se informujte přímo u té vaší, jestli bude BCC připisovat, ignorovat, nebo prodávat za BTC.
  • Ochrana před „replay attacks“ – to je druh útoku, kdy po oddělení nové měny je jedna transakce replikována na druhém blockchainu a uživatel tak ztratí stejné množství obou měn a ne jen té, kterou chtěl poslat. BCC je ale údajně připraven tak, aby k tomu nemohlo dojít ani při prodeji BTC, ani při prodeji BCC.
  • BCC lze prodat – pokud jej tedy získáte a pak prodáte za BTC, budete mít více BTC, než předtím (což by mělo vyrovnat úbytek hodnoty BTC, který nyní pozorujeme). Základem je ale nejprve BCC získat.
  • Trh nebere BCC příliš vážně, jde spíše o „soukromý“ projekt Bitmain. Navíc, pokud se Antpool bude věnovat těžbě BCC, pak klesne náročnost těžby BTC, protože síť již nebude mít takový výkon. Připomeňme, že obtížnost těžby se upravuje každých 2016 bloků (cca 14 dní) tak, aby byl blok vytěžen v průměru jednou za deset minut.
  • Perspektiva dalšího rozvoje – jakmile se mince rozdělí, budou to skutečně dvě různé měny – BTC aktivuje SegWit a následně nadstavbová řešení typu Lightning Network. Naproti tomu BCC půjde cestou původního záměru Rogera Vera a jeho Bitcoin Unlimited. To znamená skok na 8MB bloky a dostatek transakční kapacity, ale naproti tomu zase centralizaci těžby do rukou AntPoolu.
  • Budoucí aktivace SegWitu – obavy a nejistota nyní sráží cenu BTC, ale po aktivaci SegWitu by se měl vrátit na růstovou trajektorii. Rozhodné datum bude prvního srpna a několik dalších dní. Dnes začíná další období obtížnosti a těžaři budou signalizovat podporu návrhu SegWitu (BIP141). Jelikož ale síť odmítá neSegWitové bloky, tak musí nutně dojít k aktivaci SegWitu se 100% shodou všech.

Závěrem tedy rada, co dělat v kterém případě:

Chcete-li získat BCC a nebojíte se rozdělení měn, stáhněte před prvním srpnem BTC na lokální peněženku, ke které vlastníte soukromý klíč a vyjádřila podporu BCC. Jejich seznam je zde, v sekci Wallets.

Pokud to chcete hrát na jistotu, pak své BTC prodejte, nebo vyměňte za jiné kryptoměny. Uživatelé jediné české peněženky Arbolet můžou BTC přesunout do CZK peněženky.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE