BIP91 schválen: Co to znamená pro Bitcoin

Návrh BIP91 byl oficiálně schválen.

Poslední 2-3 dny signalizovali těžaři podporu návrhu BIP91, který pro schválení potřeboval 80% hlasů – dnes ráno perioda pro signalizaci skončila a návrh dostal podporu 93,8% těžařů. Ti mají nyní další období 336 bloků (něco přes 2 dny), aby upgradovali software svých uzlů, protože po tomto datu budou sítí odmítány všechny bloky, které nesignalizují podporu Segregated Witness. Implementace samotného návrhu proběhne během 14 dnů a bude tak zvýšena kapacita sítě asi o 75%. Další součástí návrhu je také hardfork v listopadu, kterým se zvětší velikost bloku z 1MB na 2MB. Pokud s tím ovšem nebude 100% těžařů souhlasit, pak dojde k rozdělení Bitcoinu na dvě měny.

Díky hlasování v předchozích dnech schválily těžební pooly BIP91 téměř jednohlasně. Díky tomu bylo, alespoň dočasně, odvráceno rozdělení sítě. Vykročili jsme tak na cestu za rychlejším Bitcoinem podle Road Map, která tuto cestu nastiňuje.

Reakcí na velkou pravděpodobnost schválení byl čtvrteční rychlý nárůst ceny BTC až na hladiny kolem 2600$, v noci na pátek dokonce až přes 2900$. Někteří již označují schválení BIP91 jako zrození lepšího Bitcoinu. Schválení je ovšem teprve prvním krokem k aktivaci SegWitu a další budou následovat. Pro aktivaci jsou nutné následující kroky:

  • Dnes začalo období 336 bloků (něco přes 2 dny), kdy se těžaři musí připravit na aktivaci tohoto návrhu.
  • BIP91 bude aktivován od bloku číslo 477120. Poté bude síť odmítat bloky, které nesignalizují podporu SegWitu. BIP91 je tedy spíše „koordinačním“ návrhem, který implementuje již existující řešení Segregated Witness (BIP141). Nutí tak těžaře, aby buď těžili nové bloky, nebo nebudou dostávat odměny za těžbu.
  • Segregated Witness by měl být aktivován během příštího období obtížnosti (2016 bloků / 14 dní).

To poslední platí, pokud bude vše v pořádku nastaveno a vyjasněno, jak říká tvůrce návrhu James Hilliard. Teprve potom bude tento návrh oficiální a nebezpečí rozdvojení sítě přes BIP148 bude zažehnáno.

Možné problémy

Někteří členové komunity, včetně jádrových vývojářů a některých poolů, mají obavy z možných přešlapů v implementaci SegWitu, jako například:

  • Těžaři si mohou signalizaci nakonec rozmyslet, a když jich nebude software ve skutečnosti upgradovat přes 50%, pak nemusí k implementaci SegWitu vůbec dojít. To je ovšem již trochu z říše sci-fi.
  • Podobně jsme na tom s argumentem, že pooly mohou software provozovat chvíli a před aktivací SegWitu se zase vrátit ke starému software.

Jinými slovy: někteří uživatelé Bitcoinu nevěří, že pooly dodrží své slovo a budou se chovat podle toho, jak hlasovaly.

Vývojář Bryan Bishop je zřejmě jedním z nich, když říká, že SegWit se nakonec nemusí ani aktivovat, když je ve frontě tolik škálovacích řešení.

Zachrání nás WeChat?

Hilliard ale tyto obavy odmítá. Pro Coindesk uvedl:

„Muselo by se toho podělat opravdu hodně, aby k tomu došlo.“

Nezdá se mu pravděpodobné, že by k nějakému problému došlo, protože BIP91 byl v poslední době prioritou těžebních poolů. V pozadí proto všichni neúnavně pracovali na hladké a bezproblémové přípravě implementace tohoto návrhu.

Navíc také hodně jádrových vývojářů pracovalo na tom, aby přechod proběhl bez problémů, i když sami tento návrh příliš neschvalují. Jádroví vývojáři téměř jednohlasně chtěli implementovat přímo návrh původního SegWitu BIP141, ale když je většina sítě pro BIP91, udělají vše pro hladký přechod. Jádrový vývojář Matt Corallo často psal updaty na FIBRE, který používají těžaři. Díky tomu podle Hilliarda „vše drží pohromadě“.

Zdá se, že lidé chtějí, aby BIP91 uspěl. Je to zřejmě hlavně proto, aby se zabránilo agresivnějším návrhům, jako je BIP148. Hilliard sice souhlasí s vlastním konceptem uživateli aktivovaného soft forku (UASF), ale návrh BIP148 považuje za mnohem rizikovější, než BIP91. Jelikož ale přechod k BIP91 závisí na samotných těžařích, dodává Hilliard následující:

„Existují i výhody centralizace těžebního výkonu – můžu prostě všem napsat přes WeChat a pomoci jim, pokud bude zapotřebí.“

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE