Bitcoin může posílit díky italským bankám

Po Řecku a Kypru vysílá varovné signály jako další Itálie. Evropská pravidla ale velmi omezují státní pomoc. 25. června odsouhlasila italská vláda pomoc dvěma středně velkým bankám v zemi – Banco Popolare di Vicenza a Veneto Banca. Obě byly na pokraji bankrotu a žádný investor nejevil zájem o dodatečné kapitálové injekce. V takových situacích se pak investoři po celém světě začínají ptát, jak je to s bezpečností bankovního systému.

Konkrétní podmínky bezprecedentní státní pomoci kyperským bankám v roce 2013 vedly k velkému růstu ceny Bitcoinu, když investoři hledali bezpečná aktiva, kam by mohli převést své peníze. Ještě uvidíme, jak budoucí státní pomoc bankám ovlivní alternativní finanční systémy, jako je ten kryptoměnový.

Nákladná záchrana benátských bank

Itálie zaplatí 4,875 miliardy euro, aby největší banka v zemi, Intesa Sanpaolo, převzala obě dvě benátské banky. Ministr průmyslu Pier Carlo Padoan uvedl, že celková suma státních garancí se může vyšplhat až na 17 miliard eur. Díky tomu by se mohla zvýšit skomírající důvěra v obě banky.

Záchrana obou bank proběhla pod taktovkou vlády, tedy z veřejných zdrojů, nikoli ze záchranných mechanismů Evropské Unie. Díky tomu si mohla Itálie sama určit, jak tuto krizi zažehná. Nedobytné dluhy italského bankovního sektoru představují zhruba třetinu všech nedobytných bankovních pohledávek v celé eurozóně.

Je třeba zdůraznit, že záchrana těchto dvou bank byla bez veřejných peněz nemožná. Na případě Itálie je krásně vidět, jak bezzubá je direktiva o záchraně bank (Bank Recovery and Resolution Directive). Ta stanoví, že pro záchranu špatně řízených bank se nesmí využívat veřejné zdroje, tj. včetně státního rozpočtu.

Odvrácený bankrot Banco Popular

Banco Santander koupila bank Espanol SA po jejím kolapsu za symbolické jedno euro. Skupina Santander bude garantovat pokračování obchodů Banco Popular, aniž by byli ohroženi drobní střadatelé. To byl první úspěšný test fungování Evropské Bankovní Unie.

Toto oznámení ukončilo týden napětí, během kterého management postižené banky hledal řešení jejích problémů s likviditou. Situace už se stávala neúnosnou, jak se Banco Popular propadala do spirály problémů, když její tržní kapitalizace klesla z 2,7 na 1,4 miliardy eur během jediného týdne.

Banco Popular se tak stala první bankou zachráněnou Evropským mechanismem, který má za úkol zabránit rozšíření krize do dalších zemí. Tato operace znamená velké ztráty pro akcionáře (tedy majitele banky), ale ochrání vklady drobných střadatelů a banka bude moci pokračovat v obchodní činnosti. Ana Botin, ředitelka Santander Group uvedla:

„Vítáme zákazníky Banco Popular. Budeme se maximálně snažit jim poskytnout nejlepší služby, v které mohou v této přechodné době i v budoucnu doufat.“

Ministr průmyslu Luis de Guindos zdůraznil, že tato operace nebyla stejného druhu jako ta, která v roce 2012 ze státních peněz zachránila banku Bankia. Ta stála 22,4 miliardy eur z veřejných zdrojů a vyvolala vlnu pochybností o solventnosti Španělska. Tentokrát, říká ministr, „se operace odehrála bez veřejných zdrojů a neznamená riziko pro státní finance. Dnešní situace je jiná, než ta v roce 2012, hlavně díky dobrému zdraví finančního sektoru a celé španělské ekonomiky.“

Záchrany bank jsou zpět

Navzdory všem penězům určeným v minulosti k záchraně dotčených bank čelí země jako Itálie a Portugalsko dále finanční nestabilitě. Místní ekonomiky na tom také nejsou nejlépe, jak zaznívají požadavky na další injekce z peněz daňových poplatníků. Další pomoc z veřejných zdrojů se připravuje pro banku Monte dei Paschi di Siena, čtvrtou největší italskou banku a nejstarší fungující banku na světě. Podle podmínek pomoci dostane banka 6,6 miliard eur státní pomoci, kterou zanedlouho oznámí Evropská Komise.

Jak je tedy vidět, klasický finanční sektor se stále nemůže vzpamatovat z problémů a peníze, které z něho budou unikat, se musí někam nalít – sektor digitálních měn je jedním ze žhavých adeptů. Nezbývá tedy, než se modlit, aby tento růst Bitcoinu nebyl taktéž ukončen vykradením velké burzy (Mt Gox) a následným hlubokým pádem kurzu.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE