Jak to tedy bude se SegWitem?

Už se zde objevilo několik článků ohledně technického upgradu bitcoinového protokolu, který by měl vyřešit problémy se škálováním, tj. v podstatě vyřešit ucpávání systému. Jelikož se situace mění jako aprílové počasí, tak zde je další zpráva o vývoji tohoto problému.

Na Bitcoin, zdá se, čeká jedna ze dvou budoucností. Buď se čtyřicetimiliardová síť dočká největší změny ve svojí historii, nebo se moderní škálovací řešení Segregated Witness dočká totálního fiaska. V posledních týdnech a měsících se váhy nakláněly na obě strany, jak různé subjekty hlásily podporu tomu, či onomu řešení. Svět kryptoměn též díky médiím začal pronikat do širšího povědomí. Co už nebylo tolik zřetelné, je fakt, že používání Bitcoinu pomalu a jistě rostlo na objemu, takže jsme se dostali až na hranici kapacity sítě. Nějaký druh řešení je tedy nyní více než nutný. Jinak se síť zcela ucpe a na vyřízení transakcí se nebude čekat minuty, ale dny. Na konci května se za velkého jásotu množství účastníků sítě dohodlo na aktivaci návrhu zvaného Segregated Witness, který tak zvítězil nad konkurenčním Bitcoin Unlimited.

Uplynulo sotva pár týdnů a objevil se další návrh, tzv. SegWit2x, zřejmě nejpokročilejší alternativa k tzv. „Road map“, kterou podporují jádroví vývojáři z Bitcoin Core. Vyzbrojená souhlasy většiny těžebních poolů, má skupina 50 startupů, organizovaná společností Digital Currency Group, dostatek síly k tomu, aby prosadila minimálně první část svého návrhu. I ten má ale pár odpůrců.

O prázdninách přijde na řadu jeden z více, či méně pravděpodobných scénářů. Bitcoinový protokol může projít hladkým upgradem, anebo také ne. Velké finále se tedy může odehrát několika způsoby.

Rozdělení SegWitu

Nejdůležitější informace je, že všechny skupiny nyní prosazují nějakou formu Segregated Witness a Bitcoin Unlimited je tak zcela mimo hru. Jak původní „road map“, tak Segwit2x, tak UASF budou znamenat technický upgrade bitcoinového protokolu.

Původní SegWit, který byl minimálně rok testovaný, přinese velké zvýšení kapacity sítě a připraví půdu pro další zajímavé upgrady. Ale musí nejprve být sám aktivován. Tato verze SegWitu je implementována na Litecoinu a dosud nebyly hlášeny žádné problémy s jejím užíváním. Někteří provozovatelé těžebních poolů a prodejci těžebních strojů dlouho proti SegWitu bojovali, i když z rozdílných důvodů.

Jelikož ale všichni nyní podporují (za určitých podmínek) SegWit, možná se letos v létě dočkáme jeho aktivace. Problém je, že debata o nejvhodnějším způsobu implementace je velice divoká. Abyste porozuměli současnému stavu, představíme si na časové ose, co se může toto léto stát.

Soft fork SegWit2x: 21. července

Návrh na zlepšení protokolu Bitcoinu číslo 141 (BIP141), známý jako SegWit, byl oficiálně představen v roce 2015 a softwarový klient byl vydán v listopadu 2016. Tento klient nyní běží na 80% síťových uzlů. Během času se ale stal jablkem sváru na síti. Původně byl myšlen jako kompromis, protože zvyšuje velikost bloku, ale nikoli přepsáním natvrdo ve zdrojovém kódu. Díky tomu nebyli všichni z tohoto návrhu zcela nadšení. Zejména většina těžebních poolů svůj software neupgradovala, protože s touto změnou nesouhlasili, nebo jim byla zcela ukradená.

Díky kontroverzi okolo SegWitu začali další hledat podobné řešení, které by ale uspokojilo větší množství účastníků sítě. SegWit2x je jedním z alternativních návrhů, které kombinují výhody SegWitu se zvýšením velikosti bloku na 2MB. Většina těžařů a bitcoinových společností tento návrh v květnu 2017 podepsala – dohromady reprezentují asi 80% hashrate (výpočetní kapacity) celé sítě.

Jak již bylo zmíněno, tento kompromis může fungovat. Nyní přes 80% sítě signalizuje podporu tomuto návrhu. Je to ale podpora nezávazná. Oficiálně by se tento upgrade začal implementovat 21. července tohoto roku, alespoň podle technických specifikací a „jízdního řádu“. Jakmile bude zaimplementován, mohou těžaři signalizovat podporu a provozovat klienty s tímto návrhem. Pokud bude alespoň 80% kapacity sítě signalizovat návrhu podporu alespoň po dobu 672 bloků v kuse (tj. asi 4,5 dne), pak bude SegWit2 sítí schválen. Ačkoli není tato podpora závazná, těžaři plánují usadit tento návrh napevno ještě před prvním srpnem, kdy by měl být aktivován konkurenční BIP148, neboli User Activated Soft Fork (UASF), což je další alternativní návrh implementace SegWitu.

O tři měsíce později bude aktivována druhá část návrhu, která zvýší velikost bloku na 2MB. Problém je, že pokud na nový návrh neupgraduje většina sítě, pak může dojít k rozdělení řetězců, tj. rozpadu na dvě měny. Někteří uživatelé se již vyjádřili v tom smyslu, že s jejich podporou nelze počítat.

Časová osa: Signalizace podpory změny začne 21. července. O tři měsíce později, po úspěšné aktivaci SegWitu, budou muset uživatelé upgradovat software, pokud budou chtít pracovat s 2MB bloky.

Kdo je pro: Většina velkých těžebních poolů a bitcoinových společností.

Pokud se těžebním poolům podaří udržet podporu návrhu nepřetržitě 672 bloků mezi 21. a 31. červencem, pak je hotovo. Pokud se to nepodaří, může nastat další varianta:

BIP148 UASF: 1. srpna

O tomto návrhu jsme již psali. Cílem BIP148 je taktéž aktivace SegWitu, ale trochu jiným způsobem. Oprašuje starší způsob implementace upgradů bitcoinového protokolu, který nevyžaduje podporu těžebních poolů. Komunita díky tomu občas mluví o Dni nezávislosti pro Bitcoin. Spousta uživatelů a společností již používá software, který může spustit tento druh soft forku. Uzly sítě by pak odmítaly bloky, které nesignalizují podporu SegWitu. Proto je tato myšlenka kontroverzní. Odmítáním určitých bloků je totiž odsuzují do jiné sítě. Díky tomu by se tedy Bitcoin mohl rozdělit na dvě různé měny. Někteří lidé pak mluví o spíše psychologickém efektu. Například někteří věří, že těžební pooly vyjadřují podporu SegWitu2x jako odpověď na stoupající podporu pro návrh BIP148. Říkají totiž, že jestli nemá dojít k rozštěpení Bitcoinu, pak se musí něco stát před prvním srpnem.

Časová osa: Prvního srpna letošního roku začnou uzly podporující BIP148 odmítat bloky od těžařů, kteří SegWit nepodporují.

Kdo je pro: Někteří uživatelé, některé podniky, někteří těžaři a někteří vývojáři, ale stejně jako v případě ostatních návrhů je podpora nejednotná.

UAHF: 12 hodin po BIP148

Pokud se BIP148 skutečně aktivuje prvního srpna, pak plánuje Bitmain vyvolat User Activated Hard Fork (UAHF). To by mohlo v případě rozdělení řetězců ochránit peníze uživatelů, protože rozdělení by pak bylo permanentní. Hard fork by teoreticky mohl být ochranou před zaniknutím slabšího řetězce. I tak by mohly těžební pooly dost ztratit, pokud by těžily na nesprávném řetězci. Proto někteří tvrdí, že je Bitmain blafuje.

Další těžební pool (ViaBTC) odhalil podobný plán pro případ, že některé uzly v síti nepřejdou na 2MB blok v rámci dohody o SegWitu2x.

Myšlenka je taková, že financování blockchainu s většími bloky podpoří pomocí ICO (Initial Coin Offering – obdoba primární emise akcií).

Časová osa: Pokud bude prvního srpna aktivován BIP148, začne Bitmain těžbu na soukromém řetězci, kam pustí ostatní uživatele, pokud bude mít dostatečnou podporu.

Kdo je pro: Těžební pooly Bitmain a ViaBTC

Ale co dál?

Stále je možné, že tato řešení škálovatelnosti budou zbytečná, pokud se pooly dohodnou a aktivují na konci července SegWit2x. Pokud se tak nestane, dostanou svou šanci další návrhy – jádrem je ale vždy aktivace SegWitu.

Problém má samozřejmě mnoho hledisek, ale jakoby se zdálo, že uživatelé Bitcoinu nemají ani právo do něj mluvit. To bylo hlavním tématem diskuse mezi ředitelem Blockstream Adamem Backem a Peterem Smithem, ředitelem Blockchain, společnosti provozující bitcoinovou peněženku. Back argumentoval tím, že uživatelé si nepřejí, aby malá skupina podniků diktovala pravidla decentralizované měny, zatímco podle Smithe chtějí uživatelé hlavně nízké poplatky.

Otázkou tedy není, jestli dojde k upgradu protokolu, ale čí návrh zvítězí v této bitvě. V červenci ji budeme dále sledovat…

Související

A máme zde další z nekonečné řady článků o škálovacích řešeních v oblasti Bitcoinu....

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE