Průvodce soft-forkem pro začátečníky

Dne 1. srpna 2017 bude na Bitcoinu aktivován upgrade zvaný Segregated Witness, který proběhne přes takzvaný user-activated-soft-fork (UASF). Implementaci Segregated Witness na konci května odsouhlasila komunita. Povede ke zvýšení velikosti bloku a tudíž kapacity sítě. Tento článek pojednává o tom, co máte dělat ve chvíli, kdy dojde k aktivaci BIP148 UASF (Bitcoin Improvement Proposal 148 User Activated Soft Fork) a jak se na to připravit.

Pokud nebude většina těžařů k 1.8.2017 signalizovat podporu pro SegWit, tedy když podporu vyjádří jen někteří, pak dojde k aktivaci uživatelského soft-forku, a tudíž vzniknou dva nové blockchainy a s nimi nový Bitcoin. Tímto krokem prakticky uživatelé říkají těžařům: „Hej, nelíbí se nám vysoké poplatky, které vybíráte díky nízké kapacitě sítě, takže přecházíme na nový systém a vy jste bez uživatelů ztracení.“ Těžaři pak budou postupně nuceni přejít na nový model, protože ten bude novým konsenzem sítě.

Pro účely tohoto článku budeme „nový“ Bitcoin (s bloky o velikosti 2MB) označovat jako „nový Bitcoin“ a „starý“ Bitcoin (s bloky omezenými na 1MB) jako „starý Bitcoin“. Pro lepší pochopení – Bitcoin, který nyní máte v peněžence, je „starý Bitcoin“. Uživatelé, kteří softfork aktivují (jak jim to ukládá návrh BIP148), budou odmítat pracovat s bloky, které nesignalizují podporu Segregated Witness, hlavnímu nástroji vylepšení škálovatelnosti Bitcoinu.

Dobrá zpráva je, že v případě aktivace soft-forku budou stávající mince zkopírovány na oba dva blockchainy. Pokud máte 1 BTC nyní, tak po aktivaci budete mít jeden starý a jeden nový Bitcoin – každý na jiném blockchainu. Špatnou zprávou je, že rozdělení může být rizikové a problematické – pokud nebudete opatrní, můžete a leccos přijít. Tento návod vám dá základní instrukce k tomu, abyste prošli rozdělením blockchainů bez ztráty kytičky.

Autorova poznámka: Pokud chcete ve velkém spekulovat, jakmile se měna rozdělí a jste ochotni přijmout riziko a/nebo víte přesně, co děláte, pak toto zřejmě není článek pro vás. Toto je průvodce pro začátečníky.

Před prvním srpnem

Za prvé si uvědomte, že rozdělení řetězců přináší rizikovou situaci. Existuje možnost, že dojde k nějakému druhu kyber-bitvy mezi oběma tábory, která možná povede k bezprecedentnímu poklesu ceny BTC (srovnej s nedávným poklesem o 30% během jednoho dne!). Ve světle těchto skutečností doporučujeme, abyste v BTC drželi jen tolik, kolik jste ochotni ztratit. Na druhou stranu součet tržních kapitalizací Etherea a Etherea Classic byl po rozdělení vyšší, než tržní kapitalizace původního Etherea. Jisté je jen to, že dojde k velkým turbulencím na trhu.

Pokud se rozhodnete si svoje BTC ponechat, pak mám jednu důležitou radu: přesvědčte se, že vlastníte soukromý klíč ke svojí peněžence! Pokud máte peněženku online, pak soukromý klíč nevlastníte. Máte-li peněženku nainstalovanou na počítači, nebo mobilu, pak jej vlastníte.

Máte-li své Bitcoiny na burze, nebo peněženkách typu Coinbase, Circle, Xapo, nebo Arbolet, nebo kterékoli jiné službě, která kontroluje vaše soukromé klíče, pak můžete, ale nemusíte nakonec dostat obě měny – starou i novou. Pokud taková služba není na soft-fork dobře připravená, pak se může stát, že nedostanete vůbec žádné BTC. Žádná burza zatím nevydala záruku toho, či onoho.

Máte-li své peníze v online peněžence, pak by bylo záhodno si BTC stáhnout do mobilní peněženky, nebo na lokální počítač. Jakmile Bitcoiny budou připsané na adrese dané peněženky, pak se stáváte vlastníkem soukromého klíče. Jakou peněženku si zvolíte, to je čistě na vašich preferencích. Zde je několik základních scénářů:

Pokud nechcete s BTC platit (ať už s novým, nebo starým), ale jen ho držet jako dlouhodobou investici, pak je dobrým řešením vytisknout si BTC adresu a soukromý klíč a uchovat je například v trezoru. To je velmi důležité, protože když se kdokoli dostane k vašemu soukromému klíči (například si vás vyfotí a QR kód soukromého klíče se dostane do záběru), pak vám bude moci všechny vaše mince zcizit. Další, mnohem bezpečnější možností, je pořídit si hardwarový trezor, které u nás ve třech barevných provedeních prodává například Alza. Ta navíc také akceptuje platby přímo v Bitcoinech.

Většina desktopových a mobilních peněženek uvedených na bitcoin.org (oficiální stránky BTC) je tak bezpečná, jak zabezpečený je váš mobil, nebo počítač. Jelikož všichni víme, jak jsou zabezpečené uživatelské počítače a mobily, pak tento způsob nedoporučujeme pro velké částky. Všechny peněženky uvedené na bitcoin.org vám dávají přístup k soukromému klíči. Velmi důležité je udělat si jeho zálohu, což by měly umožňovat všechny uvedené peněženky. Většina z nich to vyžaduje již během instalace, takže TENTO KROK NEPŘESKAKUJTE!

Prvního srpna, nebo krátce poté

V případě, že většina výpočetní síly sítě bude prvního srpna signalizovat podporu Segregated Witness, pak se upgrade protokolu provede hladce. V tom případě budete v pohodě, i když jste se nijak nepřipravili. Je ovšem možné, že většina sítě se na aktivaci neshodne a pak se blockchainy zřejmě rozdělí. Jste-li vlastníky svých soukromých klíčů (private keys), pak budete mít jak staré, tak nové Bitcoiny, a to v množství odpovídajícím před-forkovému stavu. Jestli jste měli 1 BTC před forkem, pak po něm budete mít jeden nový a jeden starý Bitcoin, každý na jiném blockchainu.

Toto dělení řetězců může dopadnout několika způsoby. Pokud bude mít kdykoli po prvním srpnu větší výpočetní výkon nový blockchain, pak by jak staré, tak nové uzly, měly přejít na nový řetězec. V tomto případě by měl starý blockchain zaniknout a informace z něj přejdou do nového blockchainu, který nebude začínat okamžikem vzniku nového Bitcoinu, ale samým počátkem této kryptoměny v roce 2009. V tomto případě starý blockchain zanikne jako uschlá větev stromu a pojede se jen na novém. Pokud jste vlastníky svých soukromých klíčů, pak můžete dále užívat BTC, jak jste byli zvyklí – jen nyní budou mít bloky velikost až 2MB, zvýší se kapacita sítě a zřejmě se o dost sníží poplatky za transakce.

Dokud nebude mít nový řetězec dostatečnou hloubku, existuje teoretická možnost, že se síť navrátí na ten starý – toto schizma může trvat až hodiny, možná dokonce dny po rozdělení. V tomto případě bude nákup starých Bitcoinů poměrně rizikovou záležitostí, protože ty můžou doslova zmizet, protože transakce s nimi se bude nacházet na slepém ramenu řetězce, ale v novém řetězci nebude transakce zaznamenána – ten totiž slouží jen novému Bitcoinu. Viz. obrázek.

Nedoporučujeme tedy nakupovat, nebo přijímat po rozdělení staré Bitcoiny. Pokud to uděláte, tak pouze s rizikem, že se vaše peníze vypaří.

Nové uzly (ty, které před rozdělením signalizovaly podporu novému návrhu) nebudou nikdy akceptovat staré Bitcoiny, nezávisle na tom, který řetězec bude mít větší výpočetní výkon. I tak je ale riziko držet nové Bitcoiny. V prvé řadě není žádná záruka, že nové Bitcoiny nakonec zvítězí a budou používány. To samozřejmě platí pro kteroukoli kryptoměnu, ale pro nový Bitcoin obzvláště. Pokud se ovšem udrží, pak může být síť prvních až 14 dní velmi pomalá. Obtížnost sítě se totiž přenastavuje každých 2016 bloků podle výkonu sítě, tj. každých 14 dní. Jelikož na nové síti bude třeba jen polovina těžařů, budou mít problémy utáhnout tak vysokou obtížnost a blok tak může být vytěžen jen jednou za dvacet minut, místo za deset – to se ale srovná při nejbližším přepočtu obtížnosti (difficulty). Do té doby ale půjde potvrzování transakcí pomalu.

Pokud i tak budete chtít používat novou měnu, pak budete muset nainstalovat peněženku tuto novou měnu podporující. Bližší informace najdete v angličtině zde. Kromě možnosti, že starý řetězec zanikne, nebo že nový bude slepou větví, je zde ještě riziko tzv. „replay attacks“, neboli útoků kopírováním.

V případě rozdělení řetězců budou transakce na obou větvích vypadat identicky. Tudíž existuje možnost, že příjemce transakce na jednom řetězci tuto transakci zkopíruje na druhý řetězec a dostane tak stejné množství obou měn, nikoli jen té zamýšlené. To se nazývá „replay attack“.

Placení na jednom blockchainu tak může nechtěně vyústit ve stejnou transakci na druhém. Když tedy po úspěšném rozdělení budete mít v peněžence obě měny, může se stát, že při transakci s jednou vám zmizí stejná částka v druhé. Snadná obrana proti této praktice je následující: nedělejte žádné transakce, dokud se neukáže, jak vypadá situace a který blockchain „vítězí“.

Po rozdělení řetězců

V případě BIP148 UASF je těžké říci, co znamená „po rozdělení“. Pokud bude mít nový řetězec větší výpočetní výkon, tak by měl jako jediný přežít a tudíž o „rozdělení“ nelze mluvit. Všechny nové BTC by pak byly zase prostě jen BTC, ale s dvojnásobnou kapacitou transakcí. Pokud se to ovšem nestane rychle, nebo bude nový řetězec málo aktivní, můžou oba řetězce existovat souběžně poměrně dlouhou dobu. Těžaři mohou začít na novém řetězci těžit kdykoli, takže nový řetězec může převzít ten starý také prakticky kdykoli.

Je možný i scénář, kdy oba řetězce, tj. obě měny, budou existovat vedle sebe stejně, jako je to v případě Etherea a Etherea Classic. Nelze vyloučit ani scénář, kdy se blockchain rozdělí na více, než dvě měny. V tu chvíli byste měli mince na několika různých větvích blockchainu.

Jak už ale bylo řečeno, nebude jednoduché utratit jeden druh mincí bez nebezpečí, že příjemce zkopíruje transakci i na další řetězce.

Dobrá zpráva ale je, že většina burz a peněženek zřejmě převezme iniciativu a o většinu práce se postará za vás. Pak by stačilo jen poslat svoje BTC na burzu a ta vám pak připíše jak staré, tak nové BTC. Poté budete moci se svými mincemi nakládat. Pokud by rozdělení přetrvalo, tak zajisté velmi záhy vzniknou peněženky, které umožní transakce s oběma měnami. Pokud se to stane, pak si budete muset upgradovat software vaší peněženky, nebo si rovnou stáhnout novou. Než bude vše jasné, nepřijímejte pro jistotu žádné platby.

K tématu se ještě pravděpodobně vrátíme na konci července, kdy budou známy návody jak se konkrétně na novou situaci připravit a také po rozdělení, až bude jasné, jak se situace vyvinula.

A nakonec rekapitulace

  • Zajistěte si vlastnictví soukromého klíče tak, že převedete své BTC do peněženky na svém počítači, nebo mobilu.
  • Napište na podporu vaší online peněženky a zeptejte se, jestli podporuje BIP148. Pokud se budou vytáčet, nebo nebudou vědět, pak je sebevražda nechat jim své BTC. Žádejte podporu pro BIP148. Pokud jí nepřislíbí, jděte jinam – ale dejte jim vědět, proč jdete jinam.
  • Pro jistotu neprovádějte žádné transakce prvního srpna a několik dalších dní.
  • Pokud budou existovat dvě měny, až se prach usadí, pak si každou převeďte do jiné peněženky.

Další zdroje

Zdroje ohledně této problematiky v češtině prakticky neexistují, takže se musíte pustit do světa:

  • https://www.youtube.com/watch?v=QjZk7N7RXfA – Rozsáhlý rozhovor s kryptoexpertem Tracem Mayerem na téma nadcházejícího soft-forku. Velmi detailní, ale musíte umět velmi dobře anglicky a orientovat se ve světě BTC.
  • https://www.weusecoins.com/uasf-guide/ – Detailní průvodce aktivací soft-forku, obsahuje též seznam burz a služeb, které vyjádřily podporu návrhu BIP148. V případě burz by to mělo znamenat, že budou vaše BTC v bezpečí, ale i tak se raději spolehněte na lokální peněženku.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE