Je na Bitcoinu bublina?

Co může být strašidelnější, než vydělat hromadu peněz a pak je zase v okamžiku ztratit? Trhy nabízejí investorům příležitost vydělat, ať už jdou nahoru, nebo dolů. Přesto jsou bubliny  pro mnoho z nich noční můrou. Co by se stalo, kdyby jejich těžce vydřené zisky najednou zmizely jako bublina ve větru? Bitcoinoví investoři ovšem vykazují známky mnohem větší odolnosti, než ti běžní, protože trh s kryptoměnami je prostě odlišný.

Pesimisté a ti negativní

Přispěvatel časopisu Forbes Bryan Rich nedávno publikoval článek nazvaný „Je na Bitcoinu bublina?“. Rich v něm píše:

„Hledáte-li varovné signály, proč by neměl růst Bitcoinu být udržitelný, podívejte se na chování investorů na globálních trzích. Není to zrovna prostředí, které by vzbuzovalo důvěru.“

Poznamenává též, že Bitcoin přišel prakticky odnikud, stejně jako ostatní kryptoměny. Jeho hodnota je odvozená od důvěry jeho uživatelů, což se ovšem dá říci o jakékoli jiné státní měně. Zlatem už dnes není kryté zhola nic. Od svého příchodu na svět ale Bitcoin přečkal test časem, i když byl nazýván Ponziho schématem, zločineckou měnou a dalšími neopodstatněnými názvy.

Bitcoin je pro svět velmi důležitý

Bitcoin se stal základem nového ekonomického systému, který zcela změnil globální pohled na finance. Technologie, na které BTC stojí, se stala základem vývoje dalších digitálních měn. Ty se souhrnně nazývají „altcoiny“ a mají své vlastní použití a uživatelské základny.

Bitcoin se též stal preferovanou měnou v některých nestabilních částech světa, kde národní měny čelí tlaku díky neschopnosti místních vlád, nebo dalších podobných důvodů. Příkladem budiž nestabilita ve Venezuele a Nigérii, nebo demonetizace v Indii. Mimo to Bitcoin také stále více akceptují jednotlivé vlády, jako například ta japonská, která Bitcoinu přiznala status peněz.

Tim Draper, zakladatel a ředitel společnosti Draper Fisher Jurvetson uvedl pro Coin Telegraph:

„Z dlouhodobého hlediska je Bitcoin tak důležitý pro světovou ekonomiku, že si myslím, že jeho růst bude pokračovat. A to i navzdory občasným pádům. Důležitým hlediskem je to, že BTC nabízí zjednodušené přeshraniční převody, nižší náklady, snadnější proveditelnost převodů a globální likviditu.“

Některé části světa vykazují větší nadšení, než jiné

Co se týká Bitcoinu, byly vždy Japonsko a Čína trochu napřed. Čína platí za zemi s nejvyšší těžbou a Japonsko jako první na světě postavilo digitální měnu na roveň té oficiální. Bitcoin se nicméně neomezuje jen na jednu část světa, uvádí dále Draper:

„Myslím, že Bitcoin je nyní celosvětovým fenoménem, takže poptávka po něm přichází z celého světa. Vím jistě, že v Číně se používá hlavně kvůli snadnějším převodům peněz do zahraničí. Uživatelé nestabilních zemí, jako je Argentina a Kypr se k Bitcoinu uchylují, když jejich vlastní měna a bankovní systém již nejsou důvěryhodné, nebo jim hrozí vysoká inflace. V Africe zase společnost Bitpesa usnadňuje nákup a prodej zboží za pomoci Bitcoinu.“

Co se týká východní Asie, stopa Bitcoinu je tam již nesmazatelná. Ostatní kryptoměny jsou pak také na vzestupu. Kagayaki Kawataba z burzy Coincheck dodává:

„Myslím, že Japonsko táhne cenu Bitcoinu ostře nahoru. Na naší burze může uživatel nakupovat a prodávat dvanáct různých digitálních měn. A u těchto alternativních kryptoměn vidíme stejnou tendenci k růstu, jako u Bitcoinu. Lidé prostě hledají příští velkou příležitost, jakou Bitcoin bezesporu byl.“

Další článek

Kryptomasakr 2.0

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE