Bitcoin za 10.000$ ještě letos?

V roce 2017se Bitcoinu podařilo vzpamatovat z několika propadů, takže mnoho uživatelů věří, že mu ještě zdaleka nedošel dech. Timothy Suggs, který se zrovna vrátil z konferencí o kryptoměnách v New Yorku, slyšel mnoho manažerů fondů mluvit o očekávaném vývoji. Podle všeho nás v dalších měsících čeká nová rally směrem vzhůru.

„Zdá se, že do světa kryptoměn si najde cestu více institucionálních investorů. Zapojuje se také stále více obyčejných lidí, kteří slyšeli o neuvěřitelných výdělcích svých známých a kamarádů, kteří již do tohoto vlaku nastoupili.“

Spoluzakladatelka a ředitelka Satoshi Labs Alena Vránová řekla Cointelegraphu, že nový rekord v ceně bude tento rok teprve dosažen. Sama má ohledně Bitcoinu do budoucna velmi pozitivní výhled, protože je to kryptoměna s nejvíce vyvinutým trhem, kódem a službami. Konkrétně uvedla:

„Nejvyšší kurs tohoto roku zřejmě ještě nebyl dosažen. Očekávám, že dynamika trhu a příliv nových uživatelů významně přispěje k růstu ceny Bitcoinu.“

Krátkodobý kolaps

Rychlé oklepání z každé ztráty v roce 2017 je fenomén, který do trendu vývoje ceny BTC vnáší nový prvek. Kumar Gauray, zakladatel a ředitel společnosti Cashaa uvedl, že se zdá, jakoby nedávný propad ceny z historického maxima 2.791$ o 30% během jediného dne byl jen krátkodobý. Stejně jako v lednu, březnu a dubnu.

Cena Bitcoinu se dostala během pouhých dvou dní z 1.900$ na 2.200$. Podobný vývoj se udál v dubnu, kdy se cena propadla z 1.300$ na 900$ a během měsíce zase vystoupala zpátky na 1.300$. Během minulého týdne získal Bitcoin po odražení ode dna přes 20%.

Gauray říká, že při pohledu na dlouhodobý trend za poslední dva roky, připomíná graf Bitcoinu parabolu. Co budí pozornost je fakt, jak rychle se cena dostává do stále svislejšího růstu. Gaurav říká:

„Již od dubna pozorujeme, jak je křivka růstu ceny stále strmější – více, než kdykoli v minulosti. Pokud to takto bude pokračovat do konce roku, pak se může stát, že do Vánoc překonáme magickou hranici 10.000 dolarů za BTC. Kdyby se cena umoudřila a zvolila podobné tempo, jako v minulých dvou letech, dostali bychom se na „pouhých“ 3.000 dolarů. Každopádně bude-li vyřešena škálovatelnost, pak je hranice 10.000$ otázkou „kdy“, a nikoli „jestli“.“

Vztah BTC a alternativních digitálních měn

Co se týká alternativních kryptoměn, spekuluje Gauray, že čím výše bude cena, tím pravděpodobnější bude významný pád. Vzhledem k tomu, že altcoiny se stále častěji využívají jako zajištění proti pádu BTC, aniž by Bitcoin kdy extra výrazně padal, tak se vývoj kurzu alternativních měn stále více podobá kurzu Bitcoinu. Doteď se ovšem altcoiny vyvíjely spíše opačně, než kurz Bitcoinu.

Gauray dodává, že ve střednědobém výhledu, pokud trend ICO* bude pokračovat, budou mít ceny Bitcoinu a Etherea z čeho čerpat energii pro svůj růst. Zatímco v roce 2016 bylo tímto způsobem vybráno 101 milionů dolarů, letos se jedná již o 180 milionů a částka připadající na každou novou měnu se stále zvyšuje. Bitcoin tedy již není jen kryptoměna určená ke spekulaci, ale stal se základem nového modelu finančnictví.

Další faktory

Dalším důležitým faktorem růstu je to, že Japonsko uznalo Bitcoin za oficiální platební prostředek. To samozřejmě mohutně zvyšuje poptávku. Další země, jako Austrálie, se chystají kráčet v jeho stopách. Jiné, jako například Rusko a Indie, se vydaly cestou regulace kryptoměn. Nicméně poptávka ze zemí podporujících Bitcoin bude dostačující k raketovému růstu ceny v nejbližších měsících.

V neposlední řadě americká SEC (obdoba naší bývalé Komise pro cenné papíry) má na stole přepracovaný prospekt nového ETF bratří Winklevossových. Pokud ho schválí, pak se fondy zaměřené na kryptoměny rozmnoží jako houby po dešti.

Neméně důležitým faktorem je také shoda na řešení problému škálovatelnosti a velikosti bloku, na kterou čekalo mnoho institucionálních investorů.

Na podporu růstu ceny Bitcoinu tedy vystupuje několik velmi silných fundamentů.

* ICO – Prakticky crowdfundingová kampaň na podporu vývoje nových kryptoměn, kdy zaplatíte stávajícími měnami jako je BTC, nebo Ethereum, za novou měnu (respektive přispějete na její vývoj) a doufáte, že tato nová měna udělá díru do světa a získá velkou hodnotu.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE