PROBLÉM ŠKÁLOVATELNOSTI VYŘEŠEN!

V pondělí 22.5.2017 zveřejnil server cointelegraph zprávu, že vedoucí představitelé bitcoinové komunity dosáhli dohody ohledně řešení současné krize okolo velikosti bloku v blockchainu a škálovatelnosti. Řešení této patové situace bude pro Bitcoin znamenat nebývalou vzpruhu a očekává se velký příval kapitálu, zejména od institucionálních investorů.

Na současné konferenci v New Yorku se na řešení dohodli vedoucí představitelé světa Bitcoinu a vlastníci BTC firem Barry Silbert (Digital Currency Group), Roger Ver (Bitcoin.com) a velcí těžaři Jihan Wu (Bitmain) a Valery Vavilov (BitFury).

Podle dohody se všichni okamžitě zaměří na spuštění Segregated Witness. A navíc jejich dohoda zavádí také odpočet do plánovaného hardforku, který umožní zvýšit limit velikosti bloku na 2MB, ze současné maximální velikosti 1MB. To umožní zpracovat větší množství transakcí a sníží poplatky v síti.

Díky této přelomové konferenci se tak uzavírá problém škálování Bitcoinu, o kterém se vedla diskuse, která trvala celé dlouhé roky. Chcete-li se dozvědět detaily schváleného řešení, pak si přečtěte první, druhý a třetí článek na téma SegWit na našem serveru. Tato novinky přišla v hodině nejvyšší nouze, protože v mempoolu se již začínají vršit desítky tisíc nekonfirmovaných transakcí. V době psaní článku je jich 170 000 – síť bude pracovat půl dne jen než se podaří konfirmovat tyto transakce, a to za předpokladu, že by další nepřicházely!

Do současnosti nebyla komunita schopná se domluvit na jednotném řešení, tj. zda aktivovat SegWit, Bitcoin Unlimited, nebo jiné řešení.

Některé kroky na této cestě už byly realizovány dříve, včetně setkání v Hongkongu v únoru 2016. To se ovšem stalo za jiných podmínek a diskusi nebyli přítomni lidé, kteří v pondělí odsouhlasili implementaci SegWitu.

Tentokrát má navrhnuté řešení velkou podporu mezi klíčovými hráči komunity. Navzdory rozdílnému technickému a ideologickému zázemí všichni konečně došli k závěru, že je třeba se dohodnout na jediném řešení, a to vše ve jménu pokračování fenoménu Bitcoinu.

Server cointelegraph.com oslovil některé klíčové hráče BTC světa a zeptal se jich na jejich názor na tuto přelomovou událost:

Sarah Maxwell, Blockchain.com:

„Dnešní shoda odráží naši společnou touhu vidět, jak se toto odvětví posouvá dále. Jsme vděčni, že došlo k dosažení kompromisu, aby mohl Bitcoin odrůst dětským střevícům a dosáhnout svého plného potenciálu. Díky tomu se zlepší životy miliard lidí po celém světě.“

Valery Vavilov, ředitel BitFury:

„Jsme rádi, že se konečně podařilo dosáhnout dohody. BitFury, stejně jako velká většina sítě, plně podporuje toto historické rozhodnutí. Pro komunitu je to přelomový okamžik a začíná se tak psát nová kapitola v oblasti Bitcoinových technologií.“

Ben Peters, Bitso.com:

„Myslím, že je to důležitý krok kupředu – Bitcoin překonal velkou překážku, škálování bude podstatně usnadněno a tato krize bude nyní patřit jen do učebnic dějepisu. Za nejdůležitější považuji to, že se komunita velmi různorodých názorů dokázala domluvit na jednotném řešení, které je v nejlepším zájmu všech, ačkoli zde proti sobě stály velmi silné a protichůdné názory. Budoucnost Bitcoinu je tak opět růžová.

Oba aspekty dohody zvyšují transakční kapacitu, což znamená větší efektivitu a snížené náklady na transakce. SegWit též otevírá dveře nadstavbovým řešením, díky kterým bude možné levně realizovat mikroplatby. A to je velmi vzrušující. Jsem velmi pyšný na to, že se nám podařilo dosáhnout řešení tohoto problému. Vždy jsem cítil, že všechny strany zde jednaly v dobré víře a myslím, že dosažené řešení je toho důkazem.“

David Schwartz, Hlavní kryptoanalytik Ripple:

„Již mnoho let tvrdíme, že správa sítě je velmi důležitá. Představa, že se celá decentralizovaná síť bude jaksi řídit sama, je poměrně zcestná. Někdo bude vždy muset provést rozhodnutí – někdo chce SegWit, někdo SegWit nechce. Někdo tedy musí prohrát a někdo musí vyhrát. A také musí existovat proces, díky kterému se k danému řešení dostaneme. Kdyby tomu tak nebylo, vypukla by nad každým problémem malá válka.

Velmi rád také slyším, že bitcoinová komunita dosáhla řešení a dostáváme se tak k ukončení problému škálovatelnosti. Od prvního dne se zaměřujeme na správu celé sítě. Máme systém, který spravují spíše uživatelé, než těžaři, a který podle nás lépe slaďuje protichůdné zájmy.

Charlie Shrem:

„Toto je velmi důležitá událost, protože představuje veřejnosti ukazuje semknutost bitcoinové komunity.“

Moe Levin, BitPay, ředitel vývoje evropského byznysu:

„Myslím, že je zde mnoho protichůdných názorů a neexistuje mnoho fór, kde mohou lidé diskutovat bez velkého tlaku ze strany ostatních. Díky tomu je postup obtížný. Existují lepší a horší řešení a pouze čas ukáže, které z nich bude lépe fungovat. Existují ale postupy, jak tato lepší řešení nalézt.“

Konstantin Gladych, ředitel Changelly:

„Oceňuji shodu nad řešením škálovatelnosti. Bitcoin nadále zůstane pevností světa kryptoměn. Uživatelé Changelly rádi uslyší, že síť velmi brzy umožní rychlejší provádění transakcí a větší kapacitu.“

Charles Hoskinson, ředitel a zakladatel IOHK:

„Segregated Witness je velmi chytrý nápad. Je dobře otestovaný, protože existuje již několik let, řeší několik základních problémů, jako „transaction malleability“ (již jsme o něm psali ve zmíněných článcích o SegWitu, pozn. překl.) a umožňuje rychlejší běh sítě. Díky SegWitu také bude možné aktivovat například Lightning network, takže to pro Bitcoin může být jedině dobrá zpráva. Myslím, že si toto bitcoinoví dinosauři uvědomili, když byl SegWit aktivován na Litecoinu, díky čemuž byla implementace na Bitcoinu už jen otázkou času. Nyní má tedy konečně zaslouženou podporu.

Bitcoinu pomůže spíše postupná evoluce a dlouhodobější škálovací řešení. Takže vezměme v úvahu nadstavbová řešení typu Lightning network a zaměřme se na podporu mikrotransakcí. První výkop v tomto směru je velmi důležitý. Díky tomu máme také dveře otevřené, co se týká dalších řešení, jako jsou vedlejší řetězce. Možná za dva tři roky uvidíme v praxi také tato nadstavbová řešení.“

Juan Llanos, seniorní poradce One World Identity:

Existují zde vedle sebe dva světy: jeden je zaměřen na zvýšení kapacity sítě a bloků, čímž se zvýší množství zpracovávaných transakcí. To přiláká další lidi, kteří nebudou jen držet Bitcoin za účelem zisku a investic, ale budou jej používat jako platidlo. Jste-li firmou poskytující služby, pak chcete logicky, aby se technologie vyvíjely. Chcete překonat ostatní platební sítě a být životaschopnější alternativou. Ale argumentem proti zvětšení bloků je zase snížená bezpečnost, díky existenci menších bloků je celá síť odolnější vůči centralizaci a vnějším útokům.

Takže čím konzervativněji přemýšlíte, čím méně probyznysově jste zaměřeni, tím konzervativnější přístup zastáváte. Takoví lidé pak chtějí síť ve stavu, na který jsou zvyklí, ale přesto by chtěli zvyšovat její kapacitu. Díky tomu budou jejich současná řešení fungovat a nebudou muset nic měnit. Jak to vidím já, tak je vše o komerčních zájmech, penězích a teorii her.

Řešení je ale odsouhlasené a bude implementováno. Otázka tedy je, komu to prospěje a kdo bude muset přistoupit na kompromis? Jak se tento kompromis dosáhne? To jsou otázky pro všechny – já sám v tom nemám jasno a to se v tomto odvětví pohybuji již roky. Nicméně jde o velmi zajímavý experiment – decentralizovaná síť nemá žádný rozhodující orgán a přesto všichni budují komerční řešení právě na této síti založená! Je to fascinující svět a revoluce v digitálních technologiích.“

Brian Armstrong, ředitel a zakladatel Coinbase:

„Byl jsem nadšený z toho, že konečně bylo schváleno jedno z řešení, které kombinuje hardfork směrem k 2MB blokům a SegWit. Bitcoin se škálováním skutečně zápasil a já se na implementaci řešení velmi těším. Je skvělé, že celá síť konečně došla k řešení a ke shodě.“

Dirk Siegel, partner Deloitte Německo, ředitel Blockchain Institutu v Německu:

„Za prvé, tato diskuse byla velmi potřebná, protože jsme se začali nebezpečně blížit k limitům velikosti bloku. Bylo velmi důležité tuto záležitost vyřešit. Bedlivě jsme diskusi sledovali, protože šlo o zatěžkávací zkoušku pro celý systém. Šlo o to, zda má schopnost předcházet nežádoucím situacím a zda může reforma vycházet zevnitř. Díky oznámení tohoto kompromisu jsme dostali velmi pozitivní impuls. Jak bylo právě oznámeno, má odsouhlasené řešení velkou podporu důležitých hráčů. Věříme, že s veškerou pravděpodobností budou práce na bitcoinovém protokolu pokračovat a pro vnější svět to bude neklamná známka toho, že bitcoinová komunita je semknutá a schopná nutných rozhodnutí. Nikdo nyní neví, zda to povede k hardforku, ale snad se tato otázka zodpoví brzy a zbývajících 5-10% oponentů se k podpoře řešení připojí. Pro Bitcoin to znamená velmi životaschopné řešení a také nový růstový impuls do budoucna.

Důležitost řešení tohoto problému můžeme jen těžko přecenit. Konečně může být kryptoměna užívána širokou veřejností, což do nynějška nebylo zcela možné díky nižší kapacitě sítě.

Digital Currency Group již vydala oficiální prohlášení ohledně konsenzu nad škálovacím řešením 2017.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE