Cena BTC může letos přesáhnout 2000$

Cena BTC vykazuje v roce 2017 velké skoky. Od dosažení mety 1000$ letos na přelomu roku vykazuje vysokou volatilitu. To lidově řečeno znamená, že skáče nahoru dolů.

Faktory, které ovlivňují cenu

Pády a růsty kurzu mají překvapivě společný jmenovatel: jsou to externí faktory jako vládní zásahy, konkurence v oboru, vnitřní neshody mezi těžaři, vývojáři a uživateli a další. Některé faktory, které měly podle veškeré logiky Bitcoinu uškodit, vedly naopak k jeho většímu průniku mezi lidi. Příkladem budiž zásahy vlád, kritika ze strany konkurence a vnitřní debaty v komunitě. Díky tomu se BTC dostává do povědomí stále většího počtu lidí.

V současnosti se BTC obchoduje přes 1300$ a některé odhady hovoří o tom, že do konce roku hravě dosáhne hranice dvou tisíc dolarů. Za běžných okolností by to jistě nebylo nijak problematické, ale nesmíme zapomenout, že v síti stále zuří bitva mezi SegWitem a Bitcoin Unlimited.

Výhody

Matthew Thompson z Coinigy si myslí, že je šance asi padesát na padesát, že do konce roku bude cena začínat dvojkou. To ovšem záleží na tom, jak se komunita vypořádá s vnitřními problémy. Je velkou pravdou, že kryptoměny, a Bitcoin zvlášť, pronikají do života běžných lidí stále častěji, ale existuje mnoho problémů, které znesnadňují jejich využití jako skutečné měny.

Podle Thompsona začíná Ethereum a další digitální měny pomalu přebírat stále větší díl tržní kapitalizace od BTC. Je sice pravda, že Bitcoin byl na trhu první, ale to je také jeho zásadní nevýhodou, protože ve srovnání s některými dalšími měnami je poměrně „jednoduchý“. Thompson dále uvádí:

„Bitcoin velmi trpí kvůli vnitřním rozbrojům v komunitě. To se týká zejména debaty nad velikostí bloku, protože v současnosti jsou zastánci Bitcoin Core, SegWitu a Bitcoin Unlimited zakopáni na svých pozicích a nikdo nechce ustoupit.

Díky tomu trpí BTC nedostatkem inovací, a tak ztrácí svůj status měny ke každodennímu použití a je vnímán jen jako uchovatel hodnoty. A v neposlední řadě je velmi nejisté, jak zareaguje cena BTC ve chvíli, kdy jeden z návrhů vyhraje a bude implementován (nebo se násilně oddělí, pozn. překl.).“

Protichůdný efekt ETF

Thompson také poznamenal, že Bitcoin začíná získávat status legitimní investice. Tradiční investiční fondy si ho začínají všímat, i když byly zamítnuty licence již dvou různých fondů ETF. Jen ten fakt, že k návrhu na schválení došlo, znamená ve finančním světě mnoho.

Thompson však opakuje, že šance na ceny okolo dvou tisíc dolarů do konce roku jsou pořád padesát na padesát a na Bitcoin působí hodně protichůdných vlivů. Který nakonec zvítězí? Nechme se překvapit, ale pamatujte, že štěstí přeje připraveným.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE