Segregated Witness nebo Bitcoin Unlimited?

V předchozích šesti článcích jsme vám představili dva horké adepty na řešení problémů, kterým v současnosti Bitcoin čelí (ač se to na první pohled nemusí zdát). Těmi problémy jsou škálovatelnost sítě, respektive velikost bloku v blockchainu. V následujícím textu se dozvíte s maximální objektivitou, jaké jsou přínosy a úskalí jak Segregated Witness (neboli SegWit), tak Bitcoin Unlimited (BU). Povíme si také něco o tom, jak se připravit a co musíte udělat, pokud dojde k vítězství některého z návrhů.

Nutno poznamenat, že tato debata není nová a běží v podstatě od samých počátků Bitcoinu. Věnoval se jí dokonce i sám Satoshi Nakamoto ve svých příspěvcích na bitcointalk.org již v roce 2010.

SegWit upřednostňují jádroví vývojáři z Bitcoin Core – týmu, který udržuje zdrojový kód této digitální měny již od jejích počátků. Sestává z 25 vývojářů na plný úvazek a přes sto přispěvatelů. Částečně je financován společností jménem Blockstream. Tento tým se samozřejmě v čase mění a již ho opustili někteří přední vývojáři, kteří v něm byli od začátku, jako Mike Hearn a Gavin Andresen.

Bitcoin Unlimited podporuje Roger Ver, který investuje do Bitcoinu prakticky od počátku. Údajně vlastní až 300 000 BTC a investuje do společností jako Blockchain.info, BitPay, burzy Kraken atd.

Co si komunita vybere?

To je otázka za milion, ale rozhodně nemá jednoduchou odpověď, protože komunita je rozdělena na dva tábory. Jedinou jistotou zůstává, že kapacita sítě pomalu, ale jistě přestává stačit – pokud nezadáte vyšší poplatky, pak může potvrzení transakce trvat hodiny, nebo dokonce i dny. Transakce zdarma pak v extrémních případech nemusí být potvrzené nikdy! Vedlejším důsledkem je pak to, že poplatky rostou, protože těžaři si pro konfirmace logicky vybírají transakce s většími poplatky a ostatní musí čekat. Díky tomu se zpomaluje míra adopce BTC mezi obchodníky i uživateli.

I když debata už nějaký ten rok běží, zdá se, že bodu varu jsme dosáhli teprve nyní, kdy se jednak rozhoduje mezi dvěma nejsilnějšími možnostmi a kdy nám dochází čas, protože průměrná velikost bloku se začíná limitně blížit maximu. Bitcoin Unlimited si získává stále větší podporu, takže jednoho krásného dne může nastat situace „aktivujeme Bitcoin Unlimited a vytváříme svůj vlastní blockchain“ – a tohoto okamžiku se obává celá síť, protože jiný název pro tuto situaci je „hard fork.

Abychom lépe rozuměli, co se v případě hard forku stane, shrňme si nejprve, kdo se problému účastní:

Těžaři – Provozují drahé těžební stroje s ASIC čipy, které konfirmují bitcoinové transakce. Bez nich by se žádná transakce nedostala do blockchainu (tj. nebyly by vytěženy žádné bloky). Když se chystá změna BTC protokolu, vyžadují vývojáři Bitcoin Core obvykle 95% shodu mezi těžaři a teprve potom novinku zaimplementují. V současnosti mají jak SegWit, tak BU do této hodnoty velmi daleko, jak se můžete přesvědčit v reálném čase na Coin Dance:

Jak vidíte, v době psaní tohoto článku vyjadřuje podporu BU 35,7% těžařů a 29,2% SegWitu (signalizují tuto podporu ve vytěžených blocích). Kdyby se těchto 35,7% podporovatelů Bitcoin Unlimited najednou rozhodlo těžit bloky BU (tj. větší, než 1MB), došlo by k hard forku a blockchain by se rozdělil na dva – blockchain Bitcoin Core a blockchain Bitcoin Unlimited. To už bylo popsáno v miniseriálu o BU. Znamená to zároveň, že by existovaly dvě různé měny.

Peněženky, burzy a plnohodnotné uzly – 18 velkých burz podepsalo dokument, že pokud dojde k hard forku, budou označovat původní měnu jako BTC (nebo XBT podle ISO norem) a nově vzniklou měnu jako BTU. Nejzajímavější na tomto dokumentu je však asi tato část:

„Žádný ze signatářů nezalistuje BTU na své burze, pokud oba blockchainy nepoběží bez problémů a nezávisle. Požadujeme též, aby komunita Bitcoin Unlimited (nebo jiného vítězného řešení) zajistila, že nebude docházet k problému duplikace transakcí na druhém řetězci (replay problem). Pokud toto nebude zaručeno, nebudeme moci nabízet obchody v BTU zákazníkům na žádné z našich platforem.“

Toto prohlášení dává Bitcoin Core a SegWitu alespoň malou technickou výhodu (replay attack jsme již probírali v článcích o BU, ale ještě se k němu dostaneme). V dnešní době se 83,21% uzlů hlásí k Bitcoin Core (tj. původnímu klientu) a z nich 71% podpodruje SegWit. K Bitcoin Unlimited se hlásí jen asi 11% uzlů.

Uzly sítě se rozhodují nezávisle na těžařích, který software budou používat. Tudíž může nastat situace, že většina těžařů bude těžit BU, zatímco většina uzlů bude mít i nadále klienta Bitcoin Core. Pokud by se toto stalo, pak by například burza (ty jsou také uzlem sítě), která má zalistovaný jen BTC, nemohla přijímat mince vytěžené na druhém řetězci (BTU).

Když se na druhou stranu velká část těžařů stáhne z původní sítě (BTC), pak se dramaticky zvýší obtížnost (difficulty). Díky tomu bude potvrzování transakcí pomalejší a poplatky vyšší, než dojde k přizpůsobení tohoto ukazatele. BTC protokol uzpůsobuje tento ukazatel každých 2016 bloků tak, aby byl blok průměrně vytěžen jednou za deset minut. To znamená, že může srovnání obtížnosti trvat až 14 dní, během kterých se v mempoolu budou vršit validované, ale nekonfirmované transakce.

Jednoduše řečeno: v současné době je fork vážně špatný nápad a pokud k němu dojde, bude to vypadat asi jako v Babylonu po zmatení jazyků.

Co se stane, když dojde k hard forku

Moje Bitcoiny

V závislosti na tom, kde svoje BTC přechováváte, se mohou stát tři různé scénáře:

  • Ze všech se stanou BTC
  • Ze všech se stanou BTU
  • Zdvojnásobí se počet vašich mincí a budete tak mít stejně BTC jako BTU, ale každou na jiném blockchainu

Který scénář nakonec nastane, závisí na tom, ve které peněžence své mince máte. Pokud nevlastníte soukromý klíč ke svým penězům, pak vlastně necháváte na vydavateli peněženky, co se s nimi stane. Coinbase například nedávno oznámila, že ze začátku budou podporovat pouze BTC. Na druhou stranu Breadwallet se chce držet řetězce, který bude mít největší podporu těžařů. Neuvidíte svůj zůstatek na méně populárním řetězci a číslo zobrazované v peněžence bude zůstatek v té měně, kterou podporuje více těžařů. Trezor zase oznámil, že bude ukazovat zůstatky v obou nástupnických měnách (BTC i BTU).

Každá peněženka má jinou politiku a tak chcete-li mít po hardforku obě měny, mějte své Bitcoiny v místní peněžence na vašem počítači, která umožňuje kontrolu nad privátním klíčem. Burzy jsou externím peněženkám podobné v tom, že nemáte kontrolu nad svým privátním klíčem – pokud tedy nepotřebujete své mince k intradennímu tradingu, pak by asi bylo moudřejší je z burzy stáhnout na lokální počítač.

Replay attack

Zbývá ještě popsat slíbený replay attack. V případě hard forku a rozdělení na dvě různé měny může útočník použít informace o transakci z jednoho řetězce, aby ukradl vaše mince na řetězci druhém. Máte-li například 4 BTC v lokální peněžence, pak budete po hard forku mít 4BTC na jednom blockchainu a 4 BTU na druhém blockchainu. Rozhodnete se prodat 4 BTC, ale zjistíte, že vám po této transakci zmizely i všechny BTU. To může být důsledkem replay attacku. Raději se proto při výběru peněženky informujte, jestli je v případě forku chráněná proti replay attacku a neprovádějte žádné transakce, dokud se o tom nepřesvědčíte.

Cena Bitcoinu

Za předpokladu, že k hard forku dojde, pak bude cena BTC i BTU zřejmě o dost nižší, než cena současného Bitcoinu. Jak nízko tedy může klesnout? To nikdo neví. Ale každá z měn půjde zřejmě o polovinu dolů, protože se v jeden okamžik jejich množství zdvojnásobí. Cena ale půjde zřejmě ještě níže, protože bude riziko držet kteroukoli z nich.

Jeden z odhadů tvrdí, že po hard forku začnou lidé prodávat mince, které nepodporují, čímž se cena sníží. Roger Ver se například dohodl s jistým anonymním uživatelem Bitcointalk, že spolu zobchodují až 130.000 BTU za BTC, pokud k forku dojde.

Ve skutečnosti ale nikdo neví, jak se bude po forku vyvíjet cena BTC/BTU, ale zdá se, že panuje shoda nad tím, že cena půjde velmi prudce dolů. Alespoň ze začátku.

Altcoiny

Další otázkou je, co udělá cena alternativních měn, jako je Ethereum, Dash, nebo Monero. Většina z nich se totiž nakupuje za Bitcoin, nikoli napřímo. Dost lidí si myslí, že bude lepší své peníze z Bitcoinu stáhnout a investovat do alternativních měn. To ovšem pošle cenu Bitcoinu ještě níže. Problém je v tom, že jakmile bude jasné, že se blockchain rozdělil, bude mít uživatel maximálně minuty (ale spíše sekundy), aby tak učinil. V posledních týdnech také vlivem tohoto přesunu začaly altcoiny prudce posilovat, protože nebezpečí rozdělení se zdálo být extrémně reálné. Díky tomuto faktoru ovšem alternativní měny mohou růst i nadále.

Teď jsem zmatený – co mám tedy sakra dělat se svými mincemi?

Nezáleží na tom, jestli podporujete BTC, nebo BTU, každopádně byste měli stáhnout své mince na lokální peněženku (kde je privátní klíč ve vašich rukou). Příkladem takových je například Electrum, nebo Exodus. Máte-li v Bitcoinech velkou částku, pak zvolte Trezor, nebo Ledger, kde máte jistotu vysoké bezpečnosti. Tímto způsobem budete po forku mít obě měny a nebudete vystaveni libovůli poskytovatele peněženky. Když tedy máte mince v bezpečí, máte následující možnosti:

  • Nedělat nic – Věříte-li, že k neohlášenému forku nedojde, nebo že z dlouhodobého hlediska vše vyřeší trh, můžete sedět s rukama v klíně. Jakmile se prach usadí, budete mít všechny své peníze, respektive stejnou sumu na každém ze dvou řetězců. Tedy pokud jste je přesunuli na místní peněženku.
  • Převést mince na altcoiny – Nechcete-li se zbytečně stresovat, ale z kryptoměn nechcete odcházet, pak své Bitcoiny převeďte na některou z alternativ – Ethereum, Monero, nebo Litecoin.
  • Prodat všechny Bitcoiny – Máte-li v BTC sumu, kterou nemůžete, nebo nechcete ohrozit, pak bude asi lepší Bitcoiny prodat a počkat, až se situace vyřeší. Pak můžete kryptoměny nakoupit zpět. Nikdo ale netuší, kdy k průšvihu dojde a jak dlouho bude trvat.

Je jen na vás, kterou z variant si vyberete, ale vřele vám doporučuji udělat si předtím podrobný průzkum a rozbor všech možností ve vztahu k vaší konkrétní situaci.

Když k forku dojde, bude rozhodně výhodnější vlastnit obě nástupnické měny, než jen jednu. Proto je důležité mince stáhnout na lokální peněženku. Osobně jsem po shánění informací k článkům o SegWitu a Bitcoin Unlimited nakloněn spíše SegWitu. Proč?

Tým kolem SegWitu má větší zkušenosti, jejich řešení je méně rizikové a protože hard fork v režii BU je velmi nestabilní a násilné řešení, které navíc ohrožuje bezpečnost protokolu a vystavuje Bitcoin vnějším útokům. Bitcoin Unlimited je sice dlouhodobé řešení škálovatelnosti, ale jeho negativa výrazně převažují. Bylo by proto mnohem lepší pomocí soft forku implementovat SegWit, který nám koupí drahocenný čas k vymyšlení trvalejšího řešení, jako je třeba road map jádrového vývojáře Gregoryho Maxwella. Ta popisuje kroky nutné k tomu, aby se nadobro vyřešily současné problémy se škálovatelností a kapacitou sítě.

Bitcoin se stále nachází ve své počáteční fázi a my mu musíme dovolit růst, ale neurčovat ještě jeho budoucnost. Nabízí se zde paralela s Facebookem, kterému bylo dovoleno vyrůst nad rámec pouhé studentské sítě.

Problémy s rozvětvením

Teď, když znáte technické pozadí rozvětvení, SegWitu a BU, je čas se zaměřit na politickou stránku věci. Celý tento problém je vážně nehezký a obě strany na tom nesou svůj díl viny.

Temná strana Bitcoin Core

Znalostní báze bitcoinové komunity se soustředí zejména do fór Reddit a BitcoinTalk. Nicméně obě tato fóra jsou moderovaná lidmi, kteří neuznávají jakékoli zvětšení bloků, tudíž jsou vlákna ohledně SegWitu, BU a dalších řešení pravidelně mazána. Moderátoři to vysvětlují tím, že měna, která užívá větší bloky, už není „pravý“ Bitcoin, ale alternativní měna. Proto diskuse o nich na tyto stránky podle moderátorů nepatří.

To samozřejmě naštvalo mnoho uživatelů, protože cenzura je přesně to, proti čemu Bitcoin bojuje od svého vzniku. Bylo proto otevřeno subfórum na Redditu, které odmítá cenzuru a leccos se tam dá dozvědět. Ačkoli Bitcoin Core, ani Blockstream nejsou přímo napojené na tyto stránky, nikdy zaváděnou cenzuru veřejně neodsoudili.

Temná strana Bitcoin Unlimited

Hlavním zastáncem tohoto řešení je Roger Ver. I když věřím, že Rogerův hlavní důvod ke zvětšení bloku je záchrana Bitcoinu, jako osoba je poněkud kontroverzní. Tedy, jde-li vám o záchranu BTC, pak by bylo logičtější implementovat SegWit přes soft fork a poté začít řešit velikost bloku, protože SegWit by nám koupil minimálně rok času.

Problém je tedy spíše politický, než technický.

Roger vlastní bitcoin.com, pro BTC strategickou doménu (neplést s bitcoin.org – oficiální stránkou Bitcoinu). Na této stránce pak zapáleně obhajuje své řešení. Je to samozřejmě jeho právo, protože danou stránku vlastní, ale nemusel by maskovat tuto činnost za dobro Bitcoinu. Další věcí je, že Roger financuje těžební pool Bitcoin Unlimited. Těžaři, kteří se připojí, pak nemusí platit těžební poplatky (obvykle kolem 2,5%) ze svých výdělků a dostanou k nim navíc dalších 10%. Když si projdete Rogerům životopis, zjistíte, že je to obchodník tělem i duší a má v Bitcoinu zainvestováno velmi mnoho peněz. Tyto peníze pak očividně používá k tomu, aby naklonil mínění účastníků sítě ve prospěch Bitcoin Unlimited – jak jsme si v článcích o BU osvětlili, toto řešení nahrává velkým těžařům. Používá tak finančním pobídky k protlačení svého řešení, místo toho, aby hleděl na kvalitu takového řešení.

I v případě SegWitu dochází ke špinavým hrám a pokud si tedy chcete udělat nezávislý názor, je třeba důsledně oddělovat zrno od plev. A urážky a obviňování jsou jednoznačně plevy…

Závěr – Co tedy můžete dělat?

Nic. My všichni si budeme muset počkat, jak se to vyvrbí. Chcete-li však výsledek alespoň trochu ovlivnit, pak se zapojte. Použijte zde (i jinde) získané informace a pomozte ostatním udělat si nezávislý názor na věc. Udělejte to prostřednictvím sociálních sítí, Redditu, Google+, místních diskusních fór, nebo jiných relevantních míst.

To je vše, co v současnosti můžete udělat…a nezapomeňte si svoje BTC přesunout do místní peněženky!

 

Nakonec si ještě shrneme základní pro a proti obou řešení:

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE