Plánuje se 51% útok na Bitcoin?

Server o osobních financích PFhub nadhodil, že zastánci řešení Bitcoin Unlimited plánují 51% útok (jedno z navrhovaných řešení nedostačující velikosti bloku – druhé konkurenční je Segregated Witness, neboli SegWit). Pokud by takový útok uspěl, znamenalo by to, mimo jiné, pokles hodnoty BTC na polovinu.

článku publikovaném tuto středu (29.3.) uvedl server, že „spekulace, že Bitcoin Unlimited plánuje něco velkého, jako například 51% útok, může být realitě blíže, než si myslíme“. A varování pokračuje slovy:

„Investoři by měli velmi bedlivě sledovat vývoj na tomto poli, protože může nakonec vyústit v hardfork, neboli rozdělení na dvě různé měny, které má potenciál srazit hodnotu každé z nich na polovinu. Byl by to událost, která by s trhy otřásla více, než jsme byli dosud zvyklí a nelze říci, kterou z následnických měn by si měl investor vybrat.“

Server pokračuje tento týden ve věštění zkázy i nadále. Komentáře od předních vývojářů BTC ale znějí trochu jinak – zde je například jeden od Petera Todda. Ten si myslí, že změna BTC algoritmů může být „dobrý záložní plán“ v případě pokusu o nepřátelské rozdělení Bitcoinu. Todd dal jasně najevo, že Bitcoin Unlimited za tento záložní plán nepovažuje.

PFhub pokračuje útokem na bývalého jádrového vývojáře Bitcoinu Gavina Andresena: „I když Andresen už ve vývoji BTC očividně nejede. Zdá se, že propaguje plán na zničení některých velkých burz a významných peněžek“, píše server dále.

V posledních dnech se Bitcoin stabilizoval a dokonce získal. I když tento týden došlo k zamítnutí dalšího ETF fondu – SolidXPartners – Bitcoin ztratil pouze 1,5% hodnoty a hned se zase oklepal. Horší situace nastala předtím při neschválení ETF bratrů Winklevossových.

Stav „hlasování“ vývojářů ohledně řešení velikosti bloku je následující:

Názor redaktora: Rozdělí-li se Bitcoin pomocí hardforku na dvě měny, bude mít každý majitel BTC stejné množství měny v každém následnickém blockchainu. Jeden z nich nakonec ale pravděpodobně zanikne a opět zůstane jen jedna měna. Nelze říci, která měna by měla vyšší cenu, ale v součtu by se jejich cena mohla pohybovat kolem současného kurzu BTC. Majitelé tedy nepřijdou o nic, nebo téměř nic.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE