Co pro uživatele znamená zastavení výběrů v Číně?

Sotva pár dní před očekávaným uvolněním výběrů na velkých čínských burzách (OKCoin, BTCChina, Huobi) se objevil v prohlášení OKCoin náznak toho, že by zákaz výběrů mohl být prodloužen. Ve středu osmého března to uvedli představitelé OKCoin v tiskové zprávě věnované uživatelům: „Jakmile k tomu dají regulační orgány svolení, můžete si své peníze vybrat.“

Spousta uživatelů Bitcoinu si nyní myslí, že povolení možnosti vybírat peníze z burz závisí na rozhodnutí čínské centrální banky. Naproti tomu aktivní členové čínské bitcoinové komunity, včetně ředitele BitLox Dana Coe, si myslí, že současnému zákazu výběrů možná uživatelé plně nerozumí. Většina čínských uživatelů totiž nadále pokračuje v běžných obchodech.

Coe uvádí:

„Nevidím pro většinu uživatelů žádné překážky v obchodování. Prodej Bitcoinů a výběry renminbi nejsou nijak ovlivněny.“

Podle Coeho zajímá účastníky trhu hlavně hodnota Bitcoinu, která spočívá v možnosti obchodování a v arbitráži. Většina uživatelů v Číně vkládá renminbi a kupuje si za něj Bitcoiny. To vše proto, aby mohli profitovat z pohybů trhu, protože veškeré zisky je možné nadále konvertovat zpět do renminbi, nebo uchovat na účtech burzy v podobě digitální měny.

Coe nicméně uvádí, že i když je to pro uživatele určité nepohodlí, že nemohou vybírat své zisky v Bitcoinech, je jen vhodné počkat a zjistit, s jakým plánem a regulacemi přijdou oficiální autority:

„Zdá se, že vyjednávají o plánu, ale těžko říci, jak takový plán bude vypadat, protože motivy regulátorů jsou tak trochu obestřené tajemstvím.“

Čínská regulace Bitcoinu prospívá

Coe dále řekl Cointelegraphu o svém podezření, že čínští regulátoři mohou chtít redukovat obchody s nadměrnou finanční pákou a také nadměrnou spekulaci (na běžném měnovém trhu je páka až 1:100, ale to by v případě tak volatilního aktiva, jako je Bitcoin byla sebevražda – pozn. překl.).

Logika za tím je taková, že regulátoři nechtějí být obviňováni za ztráty obchodníků a také je nechtějí nahrazovat. Chtějí snížit množství „hororových historek“, kdy obchodníci prodělají i kalhoty na páce 20:1, nebo když se nemohou dostat na stránky burzy ve chvíli, kdy nejvíce potřebují zavřít svou pozici. Podle Coeho je tento vývoj z dlouhodobého hlediska pro Bitcoin výhodný, protože zkazky o obrovských ztrátách vždy zbytek obchodníků i lidí vyděsí.

Dalším aspektem regulací, kterého si Coe všímá, je, že musí mít průkazné objemy provedených transakcí. To je vhodné pro celý svět Bitcoinu, protože s přesnějšími informacemi o objemech lze udělat přesnější závěry ohledně dalších obchodů. Coe končí slovy:

„Když se výběry vrátí na čínské burzy, očekávám, že to bude ve formě nějakým způsobem omezené, protože Čína má velmi přísná pravidla ohledně množství peněz, které lze vyvézt do zahraničí. Ale jak jsem již uvedl, nevěřím, že tato situace bude mít nakonec velký dopad na trhy a burzy. Trh a bitcoinová komunita si pravděpodobně spíše vydechnou a kurz půjde opět vzhůru, jakmile dojde ke konečnému rozhodnutí, ať už je jaké chce. Trhy nesnáší nejistotu.“

Dodatek překladatele:

Není stoprocentní pravdou, že by tato situace měla na trhy zanedbatelný vliv. Na grafech níže můžete vidět tržní podíly tří největších čínských (rozuměj světových) burz za poslední 2 roky – je vidět, že se drtivá většina objemu soustředila právě tam. Na dalším grafu je vidět situace v posledních dnech – čínské burzy zde mají minimální podíl. Poslední graf pak ukazuje, jak moc poklesly objemy obchodů po zavedení čínské regulace – to vše je ztracený podíl čínských burz.

 

 

 

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE