ETF bratří Winklevossových zamítnut – Bitcoin výrazně poklesl

A je to oficiální. Securities Exchange Commission (SEC), obdoba naší Komise pro cenné papíry, zamítnula včera 10.3. bitcoinový ETF COIN bratří Winklevossových – ti jsou známí především pro svůj spor s Markem Zuckerbergem ohledně založení společnosti Facebook, kdy dostali jako vyrovnání 65 milionů dolarů. Od té doby se velmi angažují v oblasti kryptoměn a zejména Bitcoinu.

Prakticky okamžitě poté, co SEC veřejně oznámila tuto novinku, klesl Bitcoin z 1293$ až na 958$, a to v řádu sekund. Graf znázorňuje tuto situaci na burze Bitfinex, data jsou ze serveru bitcoinwisdom.com. Můžete si všimnout, že reakcí na tuto situaci byl obrovský nárůst objemů. Zároveň je ale jasné, že se Bitcoin během 24 hodin ze ztráty oklepal a dál pokračuje kolem rovnovážných úrovní. Je to typická reakce na novinky, které jsou již zahrnuté v ceně aktiva – trh tedy se zamítnutím počítal a situace využili spekulanti k prodeji a následné zpětné koupi za nižší cenu.

V oficiální zprávě SEC uvádí:

„Jak ukazuje přiložený přepis diskuse, Komise zamítá navrhovanou změnu pravidel, protože tento návrh odporuje paragrafu 6b5 Zákona o burzách, který mimo jiné vyžaduje, aby pravidla obchodování na burze zabraňovala podvodným a manipulativním praktikám a ochraňovala investory a veřejný zájem. Názor Komise je ten, že aby bylo tomuto standardu vyhověno, musí předmětný burzovně obchodovaný fond splňovat výše uvedená pravidla.“

Proč byla zamítnuta licence COIN ETF?

SEC se ve svém veřejném prohlášení soustředila hlavně na dohled nad dodržováním transparentnosti. Aby SEC schválila bitcoinový ETF, musela by si být jistá, že dohled nad dodržováním zákonů ze strany předmětného fondu bude jednoduchý a bez překážek.

„V první řadě by takový fond musel mít dohody o sdílení dat pro účely dohledu ze strany důležitých trhů, kde plánuje obchodovat danou komoditu, nebo finanční deriváty, kde je daná komodita podkladovým aktivem. A za druhé by tyto trhy musely být taktéž regulovány“, pokračuje oficiální vyjádření.

V odpovědi na toto prohlášení uvedl expert na Bitcoin a bezpečnost Andras Antonopoulos:

„ETF byl zamítnut proto, že Bitcoin nelze regulovat, ani na něj dohlížet. To je jeho vlastnost, nikoli jeho chyba.“

Jerry Brito, výkonný ředitel neziskového bitcoinového centra Coin Center uvádí:

„Návrh na ETF dvojčat Winklevossových byl zamítnut proto, že SEC si uvědomila, že většina bitcoinových trhů je neregulovaných, nachází se zejména v zámoří, mimo jurisdikci SEC, a jsou náchylné k cenovým manipulacím. To ovšem vede k problému typu „kuře, nebo vejce?“. Jak lze dospět k dobře kapitálově zajištěnému a regulovanému trhu v USA a Evropě, když není finančním inovátorům dovoleno přijít s finančními produkty, které povzbudí domácí poptávku po digitálních měnách, jako je Bitcoin?“

A budoucnost ETF fondů obchodujících s BTC?

I když většina analytiků souhlasí s názorem, že bitcoinové ETF nejsou v této fázi rozvoje kryptoměny klíčové, SEC si myslí, že regulované trhy orientované na BTC se objeví časem samy, a je připravena schválit v budoucnu ETF, které budou v souladu s požadavky Zákona o burzách.

Některé další návrhy na založení ETF, jako je SolidX Bitcoin ETF, Komise stále zhodnocuje. Dokáže-li vývojový tým SolidX získat informace o tom, proč Winklevossovci neuspěli a využít je ve svůj prospěch ke schválení vlastního ETF, může odvětví digitálních měn spatřit historicky první ETF na Bitcoiny již velmi brzy.

Nicméně budou-li se požadavky SEC točit i nadále kolem transparentnosti dohledu a regulovatelnosti trhů, pak by pro bezpečnost Bitcoinu nemuselo být marné trochu na schválení ETF zatlačit.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE