Je Bitcoin slučitelný s právem šaría?

Vzhledem k probíhající invazi islámu do Evropy nebude od věci povědět si něco o finančních záležitostech práva šaría – samozřejmě ve spojitosti s Bitcoinem. Autor jistě netvrdí, že se na šaríu máme připravit, ale drobná analýza jistě bude zajímavá sama o sobě.

Islám je nejrychleji se šířící světové náboženství. Podle Pew Research Center je na světě asi 1,6 miliardy muslimů a tvoří 23 procent světové populace. Většina muslimů žije v Asii a Pacifickém regionu, tj. v zemích jako Indonésie, nebo Indie, i když islám je většinou spojován spíše s Blízkým východem a Severní Afrikou.

Fintech podle práva šaría

Co se týká bankovnictví, leasingu a financí obecně, mají muslimové velmi specifické potřeby a náboženská nařízení. Islámské náboženské právo, známější jako šaría, se zakládá na příkazech uvedených v koránu a zakazuje určité aktivity. Jednou z nich je stejně jako v případě židů žádat úrok, což je považováno za lichvu (Riba), další omezení je v oblasti investic do produktů, které jsou v islámu zakázané, jako například výroba alkoholu, nebo chování prasat.

Nedávné zvýšení poptávky po islámském bankovnictví vedlo dokonce k tomu, že ve vedení Mezinárodního Měnového Fondu došlo k první diskusi na téma islám vs. bankovnictví a finance. Vývoj na poli finančně technických služeb a Blockchainu rozdmýchal ve světě financí menší bouři. Nástup kryptoměn, jako je Bitcoin, a vývoj Blockchainu, se nevyhnul ani světu islámu.

Ve Spojených arabských emirátech dokonce vznikla bitcoinová burza s názvem BitOasis, která nabízí i služby BTC peněženky a další podobné. BitOasis nabízí služby také v dalších tradičně islámských zemích, jako jsou Katar, Kuvajt, Bahrajn a dokonce Saudská Arábie. V oblasti Jihovýchodní Asie a Tichomoří vznikly další služby orientované na kryptoměny, jako je například Bitcoin Indonesia a Coinbox v Malajsii.

Co si islám myslí o Bitcoinu

Charles W. Evans uvádí ve své výzkumné práci “Bitcoin v islámském bankovnictví a financích” následující:

„Vztah mezi distribuovaným autonomním systémem na bázi Blockchainu, jako je Bitcoin (či jakákoli jiná virtuální měna) a islámským bankovnictvím ukazuje, že blockchainové systémy jsou slučitelné se zákazem lichvy (riba), stejně jako Bitcoin sám, a zahrnují principy „maslaha“ (sociální výhody plynoucí z pozitivních externalit) a vzájemného sdílení rizika (namísto jeho přesouvání na jiný subjekt). S ohledem na principy „maslaha“ se lidé bez bankovních služeb ve světě počítají na miliardy a jsou mezi dospělými osobami většinou.“

Je Bitcoin Halal? Ano, ale moderní měny ne…

Abychom lépe rozuměli tomuto tématu, obrátíme se na Matthewa J. Martina z Blossom Finance, zakladatele finančně technického start-upu z Indonésie. Blossom Finance nabízí mikropůjčky, které pomáhají podnikatelům a malým podnikům v rozvojových zemích. Matthew je americký muslim, který žije v Indonésii a v minulosti již spolupracoval se start-upy ve fintech oblasti, například s Boku, nebo Xoom. Uvádí, že Bitcoin může být vnímán jako měna, ale i jako platební síť. Toto rozdělení je navýsost důležité, protože se na obě oblasti vztahují různé principy práva šaría. Matthew vysvětluje:

„Jako síť pro posílání plateb po světě je Bitcoin jednoznačně halal. Bitcoin jde mnohem dále, než co nabízejí konvenční uzavřené bankovní sítě. Na rozdíl od nich nepoužívá soukromé účetnictví, ale otevřenou veřejnou účetní knihu. Z veřejnosti nedostupného vnitřního účtování bank se totiž nelze dozvědět, jestli protistrana skutečně vlastní dané aktivum, které je předmětem právního vztahu. Konvenční banky fungují na základě částečných rezerv, což je v islámu také zakázáno.

A co více, Bitcoin může být dokonce více halal, než moderní měny nepodložené aktivy (jako je zlato). Matthew v tom má poměrně jasno:

„Bitcoin je více halal, než kterákoli konvenční měna, ale pravděpodobně i tak není zcela slučitelný s velmi úzkou definicí peněz v islámu. Moderní měny jsou totiž spojené s dluhem (centrální banky emitují nové peníze tak, že komerčním bankám poskytují nové úvěry za diskontní, lombardní, nebo repo sazbu, pozn. překl.), ze kterých se vyplácí v islámu zakázaný úrok, a jsou tak považovány za lichvu – ta je v islámu zcela zakázaná. Tím pádem žádné moderní peníze nejsou halal. Bitcoin na druhou stranu není založen na dluhu a úroku – je založen na konceptu „proof of work“, tj. hlasování na základě prokázaného vlastnictví výpočetního výkonu. A to přinejmenším není haram (tj. zakázané v islámu, opak halal).

Nově nalezená stabilita BTC pracuje v jeho prospěch

Mathew dále uvádí, že v právu šaría existuje koncept „gharar“ (nejistoty) a jakékoli kontrakty by neměly být zbytečně nejisté. V minulosti byl Bitcoin dost volatilní, ale za posledních několik let vidíme (relativně) stabilní vývoj.

V islámském bankovnictví existují také možnosti, které jsou ve prospěch Bitcoinu. K tomu například článek na cointelegraph.com.

Bitcoin má dvě snadno viditelné výhody. Jestli je BTC skutečně „halal“ a tradiční měny spíše „haram“ (díky způsobu, jak tyto měny přichází na svět), pak dává z hlediska islámu poměrně smysl vytvořit vypořádací systémy založené na kryptoměnách. A potom je zde také aspekt mikrofinancování, což je pole působnosti Matthewa a jeho Blossom Finance. Myslí si, že v tomto případě existují realističtější možnosti.

„Myslím si, že v současnosti jsou příležitosti hlavně v mikrofinancování a mikropojištění. Vidím také obrovský potenciál ve využití chytrých kontraktů pro přeshraniční crowd funding a také islámských konceptů financování, jako je mudaraba/musharakah (sdílení zisku) a murabaha. V oblasti mikro-takaful (druh pojištění kompatibilní s právem šaría) dává také dobrý smysl používat kryptoměny.“

Může islám považovat Bitcoiny za peníze?

To je v zásadě velmi zajímavá otázka. Islám uznává jako měnu jen komodity, které mají vnitřní hodnotu. Papírové, nebo elektronické peníze mohou být používány, ale musí být podloženy nějakou komoditou, která má vlastní hodnotu. Jsou tedy Bitcoiny peníze? Matthew tvrdí, že ne:

„Islám historicky za peníze uznával jen komodity s vlastní hodnotou, například zlato (Dinar), stříbro (Dirham), rýži, datle, pšenici, ječmen a sůl. Kdyby se Bitcoin posuzoval striktně podle práva šaría, pak by tedy definici peněz nenaplnil.“

Další článek

Bitcoinové vtipy 2.0

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE