Izrael se chystá zdanit Bitcoin

Digitální měny začaly ve velkém pronikat do životů lidí po celém světě. Není proto divu, že si jich začaly všímat i oficiální autority a začaly se snažit tyto měny regulovat a hlavně zasadit do daňového systému svých zemí.

Izraelský daňový úřad vydal oficiální oběžník, kterým upřesňuje, jak má být z daňového hlediska nakládáno s bitcoinovými transakcemi. V oznámení z minulého týdne vydal daňový úřad dokument, kde popisuje postup zdanění virtuálních měn, které jsou z daňového hlediska zdanitelnými příjmy. Toto oznámení mimo jiné cituje stanovisko Bank of Israel – tamní centrální banky – která v Bitcoinu, ani jiných virtuálních měnách, nevidí cizí měny, a proto musí být transakce v nich provedené předmětem zdanění běžnou daňovou sazbou. Zde je příslušný výňatek z oznámení:

(Příjmy v Bitcoinech) budou, v souladu se zákonem o dani z příjmu, považovány za zdanitelný příjem a jeho prodeje budou daněny jako prodej majetku. Příjem z prodeje bude klasifikován jako kapitálový příjem a jako takový bude zdaněn fixní sazbou daně z příjmu.

A dále se v dokumentu dozvídáme, že lidé, kteří s BTC obchodují, a také těžaři, budou zdaněni sazbou daně z příjmu právnických osob.

Podle článku na serveru Finance Magnates je ze zprávy zřejmé, že tato nová pravidla ovlivní ve značné míře celý segment digitálních měn v Izraeli. Dokument totiž navrhuje politiku, která by se mohla nakonec stát faktorem, jež zpomalí adopci Bitcoinu a jeho používání jednotlivci i právnickými osobami. Fyzické osoby budou například muset platit daň z kapitálových výnosů pokaždé, když prodají Bitcoiny. Sazba této daně přitom činí 25%. Burzy a právnické osoby budou platit daň z přidané hodnoty ve výši 17%, kterou budou samozřejmě muset přenést na svoje klienty.

Kromě těchto daňových nevýhod budou společnosti díky administrativní náročnosti odrazovány od používání BTC, jako platebního prostředku za služby. Ze zprávy je zřejmé, že když Bitcoin nemá v Izraeli status měny, ale aktiva, bude nutné klasifikovat platby Bitcoinem jako směnný obchod a nikoli jako platbu za služby. Toto nastavení samozřejmě povede ke zvýšené administrativní zátěži.

Zpráva daňového úřadu je výsledkem opakovaných dotazů uživatelů na daňový úřad. Uživatele zajímal zejména daňový status Bitcoinu a zdanění jeho příjmu. V současnosti neexistuje časový rozvrh, dokdy budou tato opatření zavedena vládou do praxe.

Izraelská daňová vyhláška pro uživatele Bitcoinu je v přímém rozporu s postoji ostatních vlád světa. Například Japonsko zruší 8% spotřební daň uvalenou na nákup Bitcoinu. V Austrálii se zase rozproudila debata, zda má být Bitcoin považován za měnu, protože tamní autority zvažují zrušení daně na zboží a služby zakoupené za digitální měny. Podle australské vlády jde totiž v podstatě o dvojí zdanění téhož.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE