Velikost bloku a škálovatelnost: Nové řešení

Bitcoin, jeho core developeři a technologie blockchainu dozajista doposud odváděli svou práci bezchybně. Bitcoin se ukázal být velmi životaschopnou formou peněz a také skvělou příležitostí pro technologické nadšence. Celý tento experiment fungoval vždy bezchybně, až na jednu věc.

Bitcoin nelze dostatečně efektivně škálovat, což omezuje počet transakcí na zhruba sedm za sekundu, tedy teoreticky, a ve skutečném světě se zatím dostáváme zhruba na tři v největší špičce. Srovnejte tuto kapacitu například s kapacitou PayPalu (115/s už v roce 2014), nebo sítě VISA (teoreticky až 56000/s). Segregated Witness, krátce SegWit, očividně v nejbližší době situaci nezachrání. Tvůrci tohoto systému nicméně uvádějí, že existuje jiný návrh, který by mohl vyřešit problémy, na které SegWit nestačí. Toto nové řešení má potenciál proměnit Bitcoin ve skutečně globální měnu, která může změnit svět financí. Ale může toto řešení skutečně zvládnout tak obtížný úkol?

Když komunita rozhodovala o zavedení SegWitu, budila tato diskuse velké vášně. SegWit není nejjednodušší implementovat a proto sotva čtvrtina komunity souhlasí s názorem, že by měl něco změnit. Podle lidí jako Joshua Lind, Ittay Eyal, Peter Pietzuch a Emin Gün Sirer není SegWit tím nejlepším řešením, protože existuje ještě jedno elegantnější – a v tomto případě jde o jeden z největších problémů digitální měny, proto jen to nejlepší může být dost dobré.

Jejich výzkum ukazuje, že zvětšení bloku na 4, nebo dokonce 10MB, neumožní Bitcoinu plnou škálovatelnost. Lightning Network a Duplex Micropayment Channels dokáží Bitcoin škálovat, ale to by si vyžádalo velké změny ve zdrojovém kódu Bitcoinu, což není zrovna nejšťastnější. Ale co kdyby existovala technologie, která umožní síti dělat až 2500 transakcí za sekundu, a to bez velkých změn v dobře fungující síti, které by SegWit a Lightning nutně vyžadovaly?

Teechan

Toto řešení se nazývá Teechan a jeho autoři tvrdí, že škáluje Bitcoin a zároveň je snadné jej implementovat do stávajícího protokolu. Tato technologie se ukázala jako velmi životaschopná, protože zahrnuje důvěryhodná prostředí a bezpečné hardwarové komponenty, které se nacházejí v nejnovějších technologiích, jakou je například poslední várka čipů Intel s technologií Software Guard Extensions.

Na svém blogu z tohoto týdne skupina uvádí: „Teechan nevyžaduje žádné velké změny existující Bitcoinové sítě a je bezpečný i v kontextu variability prováděných transakcí.“

„Teechan je efektivní: Platby se provádí jediným úkonem. Teechan šetří místo – do blockchainu se za všech okolností provádějí jen dva zápisy. Následkem nižší závislosti na blockchainu je Teechan méně zranitelný vůči útokům založeným na zahlcení blockchainu. Díky tomu naše technologie může zprostředkovat až 2480 transakcí za sekundu / kanál, se zpožděním vypořádání o 0,4 milisekundy.

Lightning Network a další podobná řešení se nemusí podařit implementovat, dokud nebude implementován SegWit, zatímco Teechan SegWit k ničemu nepotřebuje. Jediná odeslaná zpráva přesune Bitcoin přes Teechan, což bude oproti Lightning Network velké zrychlení, protože LN vyžaduje poslání několika zpráv mezi odesílatelem a příjemcem transakce.

Vývojářský tým zveřejnil i náčrt tohoto řešení a za několik týdnů bude mít připravenou ranou alfa verzi. Do reálného provozu se tedy může dostat někdy v roce 2017, což bude právě včas na vyřešení problému propustnosti sítě stále se rozrůstající o nové členy.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE