Vyšší cena, větší starosti: chraňte své BTC

Jak se cena Bitcoinu šplhá stále výše, objevují se stále nové články zaměřující se na bezpečnou manipulaci s touto digitální měnou. Zejména na serveru Reddit se objevují dobře míněná upozornění hlavně pro nové uživatele, aby své mince raději nenechávali na svých účtech u jednotlivých burz.

Tato upozornění mají za cíl odstranit bezpečnostní rizika pro uživatele, která nemusí být právě nováčkům úplně zřejmá. Nebezpečí plyne hlavně z toho, když je někde více mincí pohromadě a jsou tak lákavější pro nenechavce z řad crackerů. Ti vědí, že na účtech burz se mince koncentrují a noví uživatelé jsou zatím s bezpečností na štíru – a jsou si také vědomi toho, že nových uživatelů bude jako hub po dešti, když i nadále poroste cena BTC tímto tempem.

Zabezpečte své účty a zařízení

Zabezpečení vysoce rizikových účtů typu emailových služeb, bankovních účtů, nebo účtů na burzách, pomocí sms ověřování může být ošemetné. Vzpomeňte si na zprávy o pharmingu, phishingu a dalších metodách sociálního inženýrství, které proběhnou médii prakticky každý měsíc. Nejčastěji v nich figuruje banka s největším počtem klientů u nás a zejména velká ochota lidí rozesílat své údaje komukoli, kdo si o ně napíše – zejména kliknutím na odkaz v emailu, nebo sms.

Otázka tedy zní: Jak nejlépe svá zařízení zabezpečit? Samozřejmě za předpokladu, že nemáte, nebo si nechcete kupovat hardwarovou peněženku…

  • Na svůj účet zásadně přistupujte pomocí vyťukání adresy do adresního řádku. Kliknete-li na jakýkoli odkaz, může se pod ním skrývat podvodná stránka – když vám kupříkladu dám odkaz na wikipedii, můžete se snadno dostat úplně jinam. Klidně si to zkuste.
  • Vždy se přesvědčete, že jste na zabezpečené stránce – adresa začíná na https a vlevo od adresy je ikonka zamčeného zámečku.
  • Žádný poskytovatel služeb vám nikdy nenapíše o vaše heslo, nebo jiné údaje, nikdy nebude chtít ověření údajů a podobné nesmysly – takovéto emaily můžete vždy bez výjimky zařadit do spamu.
  • Neotevírejte podezřelé maily a hned je smažte – můžou obsahovat virus. Už vůbec neotevírejte přílohy takových mailů.

Záloha přes QR kódy a papírovou peněženku

Existuje jedna neprůstřelná ochrana před crackery – papírová peněženka. Nemáte-li fyzický přístup k papírku s adresou a privátním klíčem, nemůžete Bitcoiny ukrást – a množství BTC uložené na dané adrese je bezpečně zapsáno v Blockchainu.

Vývojář Jack Peterson ze společnosti Augur nabízí malou radu:

„Myslím, že nejdůležitější je, aby nebyl váš účet propojen s vaším telefonem. Například máte-li mailovou schránku na Gmailu, nepoužívejte k zabezpečení obnovení hesla pomocí telefonu! Jak to může dopadnout, se dozvíte v dnes již klasickém blogu burzy Kraken.“

Alejandro de la Torre z BTC.com doporučuje místo dvoustupňového zabezepečení pomocí mobilu používat raději dvoustupňovou autentizaci transakce, nebo bitcoinové trezory. O obojím jsem již psali.

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE