Jsou peníze v bance v bezpečí?

Je koruna rozbitá ještě víc?

Nejstarší bankovní domy fungují ve světě již stovky let, ovšem to co se děje poslední dobou, je opravdu do nebe volající. Skryté a zbytečně poplatky, nevýhodné půjčky, nesmyslná omezení, vládní špehování, nelegální exekutorské praktiky. Toto všechno jsou výrazy, které hovoří o dnešním světě financí. A bohužel se to u nás skutečně bezostyšně děje!

Bankéři berou miliardové odměny

Evropské i americké banky se po krizi 2008 znovu začínají dostávat do problémů. Německá Deutsche Bank, banka takřka 150letá byla dlouhou dobu uctívanou finanční institucí, nyní je však v závažných potížích. Investiční bankéři se pouštěli do riskantních sázek, které mohou skončit velkým ziskem, ale také velkou ztrátou. K tomu byli samozřejmě motivováni štědrými odměnami a výsledkem je současný nejistý stav.

Jak se na podzim ukázalo, během posledních 15 let vyplatili bonusy ve výši 40-50 miliard eur. Šlo o zcela vyhozené peníze, protože platili bankéřům za jejich špatnou práci. Akcie banky spadly letos o 50% a proti roku 2007 ztratily 90% své hodnoty. Častěji se ozývá názor, že je otázkou času, kdy bublina praskne.

9,9% daň z bankovních vkladů

Málokdo si pamatuje krize před pár lety v Řecku a na Kypru. V těchto zemích Evropské Unie došlo ke zdanění bankovních vkladů daní 6,75-9,9%. Nikdo nic neřekl a lidé byli obráni o část svých úspor a to legálním způsobem. Dalším impulzem ke zvyšující se nedůvěře vůči bankám je událost, kdy v Řecku mohli lidé ze svých účtů vybírat maximálně 50 eur na den a do zahraničí mohli převádět pouze limitovaně. Přestože měli své vlastní peníze v bankách, nebylo jim s nimi dovoleno nakládat svobodně dle vlastního uvážení. Opět nikdo neřešil, jak lidé zaplatí za jídlo nebo nájem.

Položme si sami otázku, jestli naší politické reprezentaci důvěřujeme natolik, že si můžeme být zcela jistí, že u nás se nic podobného nemůže v dohledné době stát…“


Vánoční soutěž 2016

E-mail:

*Soutěž sponzoruje firma Digital Coin IBC. Do soutěže se mohou přihlásit uživatelé od 1. 12. 2016 do 12:00 hodin dne 24. 12. 2016. Přihlášením do soutěže se zároveň přihlašujete k odběru našeho občasného newsletteru. Váš email nebude nikdy sdělen žádné 3. straně.


_

Pokud stát nemá peníze, zvýší daně

Vláda zpravidla vyhlásí, že došlo ke krizi či pohromě, a proto je potřeba zvýšit daně.

Jakou konkrétní podobu by mohla konfiskace majetku dostat? Kromě očividného a v Evropě už vyzkoušeného znárodňování penzijních fondů lze očekávat znárodnění bankovních vkladů nebo jednoduše nové nařízení o daňové povinnosti z úhrnu drženého majetku ve formě akcií, dluhopisů, nemovitostí, drahých kovů a dalších aktiv. Akcie vlastníte na jméno, dluhopisy také, majitelé nemovitostí jsou v katastru, zlato máte uložené v bance na jméno – stát si může vymyslet jakoukoli daň a běžným lidem nezbývá než zaplatit. No jo, ale co s tím?

 

Bitcoin je anonymní internetová měna, která dosahuje rekordní popularitu. Hodnota BTC vzrostla z 5 000 Kč na dnešních 20 000 Kč během 2 let.“

Daně mají všichni rádi

Politici a vládní činitelé se snaží vysvětlovat, proč jsou daně dobré a proč by se měly platit v takové výši v jaké jsou. Z daní jsou financovány cesty, veřejné osvětlení, zajištění bezpečnosti, soudní složky, represivní aparát, úřady, atd. Mnozí lidé avšak namítají, že daně v současné výši jsou dlouhodobě neudržitelné a stát by měl daně snižovat, aby občany motivoval do produktivní činnosti. Zatím bohužel nic nenasvědčuje tomu, že bychom platili méně, provádí naši zákonodárci své kroky v zájmu dlouhodobé prosperity našeho státu, nebo jen s vidinou výhodné pozice u současného korýtka?

Jsou peníze v bance v bezpečí?

Závěr

Každé opatření má řadu viditelných nebo skrytých důsledků. Není tak jednoduché něco zakázat, jelikož zákazem může být vyvolán opačný efekt. Člověk je tvor vynalézavý, jak se ve říká. Vynalezl snad už nějakou náplast na zmiňované neduhy finančního systému? Odpovědí jsou alternativní platební prostředky.

Jedním z hlavních argumentů, odpůrců alternativních platebních metod jako je Bitcoin, bývá obviňování z kriminálních aktivit jako financování terorismu, praní špinavých peněz a legalizace výnosů z trestné činností. Tento argument je ale nepravdivý. Nejužívanější měnou pro kriminální aktivity na světě je s přehledem americký dolar. Hovoříme-li v rámci ČR, bude to patrně koruna česká.

V dalším díle si ukážeme, jak se bitcoin používá,
jak jej získat a bonus pro registrované:

E-mail:
Odkaz na navazující článek

Jsou peníze v bance v bezpečí?

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE