Úschova Bitcoinů

Pokud prodáváte a nakupujete BTC online, může se vám hodit služba zvaná úschova. Úschovnou je neutrální třetí strana, u které jsou Bitcoiny uložené, dokud nejsou splněny určité podmínky. Velmi ji oceníte jak v případě plateb mezi neznámými stranami, tak při nákupech na netu, nákupu a prodeji BTC přes fóra, nebo třeba máte-li jen strach o své mince. Jelikož transakci v BTC nelze z podstaty zdrojového kódu odvolat, mnoho lidí tyto služby používá.

Úschovna poskytuje záruku, že prodejce dostane svoje peníze a že kupující dostane zboží. Bitcoiny jsou totiž uvolněny až ve chvíli, kdy jsou obě strany obchodu spokojené. Některé stránky dokonce poskytují služby mediace (řízení vyjednávání o dohodě obou stran sporu), nebo rozsouzení stran (služby arbitra). Služba úschovy chrání jak kupujícího, tak prodávajícího.

Vícenásobné podepisování

Multisig (zkratka multi-signature, neboli vícenásobného podepisování, které jsme letmo zmínili již v našem článku o BTC trezorech) adresy mají ve světě digitálních měn velmi zajímavé využití, není to s nimi ovšem tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát. Základní myšlenkou je to, že transakci musí podepsat více, než jedna osoba/strana, aby byla platná. Bitcoinový protokol má zabudovanou funkci, která vám dává možnost si nechat transakce podepisovat libovolným množstvím podpisů, a vy si určíte, kolik jich musí být, aby transakce byla platná.

Můžete si například nastavit, že transakci musí podepsat dva určení lidé (vhodné do firem), nebo alespoň dva ze tří určených lidí (kupující – arbitr – prodávající). Možnosti nastavení jsou velmi široké. Multisig adresy můžete používat jako společný účet, kde je k vybrání peněz potřeba podpis všech spoluvlastníků. Tento systém je též vhodný pro zabezpečení úspor, kdy je malá pravděpodobnost, že by hacker získal oba dva nutné klíče (nebo dokonce více). Vícenásobné podepisování je principem již zmíněných trezorů, spolu s velkou časovou prodlevou, během které můžete transakci odvolat.

Jak používat vícenásobné podepisování pro úschovu BTC?

Nejpoužívanější službou, kde využijete vícenásobné podepisování, je úschova. Multisig úschova poskytuje bezpečí bez nutnosti věřit samotné úschovně. Namísto toho je vytvořena speciální adresa, která pro potvrzení transakce vyžaduje více podpisů – od prodávajícího, kupujícího a osoby, která má dvě předchozí rozsoudit v případě sporu. Peníze jsou uložené na této adrese, dokud nedojde k dodání zboží. Poté za pomoci 2 ze 3 podpisů dojde buď k zaplacení prodávajícímu (podpis arbitra a prodávajícího), nebo navrácení peněz kupujícímu (podpis arbitra a kupujícího).

Peněženky, které podporují multisig

Jste-li schopni si domluvit osobu, která bude řešit vaše spory s druhou stranou, tak můžete použít následující služby jako úschovnu peněz, i když to není jejich primárním účelem. Některé z nich neúčtují za službu žádné poplatky, protože poskytují jen to, co dovoluje bitcoinový protokol. Možná už dokonce některou z nich používáte!

První možností je nastavit minimálně dvě strany, které musí podepsat svými klíči transakci v peněžence podporující více podpisů. To znamená, že jakmile na takovou adresu přijdou peníze, jsou nutné alespoň dva podpisy k tomu, aby mohly zase odejít. Druhou možností je nastavit 3 strany a vyžadovat minimálně dva podpisy ze tří (prodejce, kupující, arbitr). Když dojde na hádku, může arbitr podepsat transakci spolu s kupujícím (například nedošlo k dodání zboží), nebo s prodávajícím. Zároveň ale nemůže sám utéci s penězi. Dávejte si proto v tomto případě dobrý pozor na to, koho jako arbitra akceptujete – může být klidně spřažen s druhou stranou!

  • Copay – stejně jako společný účet manželů, i Copay vám může poskytnout peněženku pro více uživatelů. K odeslání peněz je třeba více podpisů. Může vám dobře posloužit ke společnému podniku s přáteli, spolupracovníky, nebo jako služba úschovy. S Copay je to snadné.
  • Xapo – u Xapo si můžete snadno a bezpečně nastavit vaši peněženku jak pro vlastní potřeby, tak pro potřeby více uživatelů. Díky jejich nastavení je to hračka.
  • BitGo – toto je online peněženka s možností vícenásobného podepisování. Tato společnost ale figurovala v nechvalně známém vykradení Bitfinexu v srpnu 2016. Byl bych opatrnější, protože se zdá, že v BitGo podepisovali automaticky všechny transakce, které jim z Bitfinexu předložili, a proto mohlo dojít k ukradení 120 000 BTC z této burzy.

Specializované služby

Existuje pár služeb, které jsou vysloveně specializované na úschovu Bitcoinů. Kromě služeb úschovy si u nich také můžete vybrat ze seznamu nezávislých arbitrů. Nemají-li takový seznam, pak fungují jako arbitři / mediátoři samy tyto služby.

  • Bitrated – Obě strany úschovy se musí shodnout na jednom z nabízených arbitrů. Jakmile je arbitr potvrzen oběma stranami, vloží kupující své BTC do multisigové peněženky a ta je zamčena, dokud nepodepíší transakci alespoň dvě ze tří stran. Tato služba je zdarma, kromě poplatku, který si může účtovat arbitr sám.
  • Escrow my Bits – Nová služba na trhu, ale založili ji důvěryhodní lidé, kteří se okolo BTC pohybují. Služba si účtuje poplatek 1%, který zahrnuje i mediaci v případném sporu. K dokončení transakce jsou nutné dva ze tří podpisů.
  • StrongCoin – Toto je hybridní služba poskytující peněženku se zabudovanou funkcí úschovy. Když budete jejich úschovu využívat, můžete si být jisti, že o své peníze nepřijdete. Poplatek za tuto službu je 1% a jsou opět potřeba dva ze tří podpisů, aby byly peníze uvolněny – StrongCoin + kupující (nebo prodávající).

Úschova na fórech

Jelikož Bitcoiny můžete koupit napřímo od uživatelů a domluvit se přes diskusní fóra, lze i zde využít stejné služby. Jedno vlákno na BitcoinTalk nabízí seznam hned několika spolehlivých uživatelů, kteří služby úschovy poskytují. Účtují si obvykle 0,5-1,5% z částky (někteří to dělají i zadarmo) a vřele doporučujeme tyto služby využít, pokud kupujete Bitcoiny od neznámého člověka na fóru. Vyhnete se tak podvodům. Mějte ale na paměti, že tyto služby často nabízí uživatelé a nikoli sám provozovatel fóra – vše si zařizují samy strany obchodu.

Chcete-li si zakoupit BTC od jiného uživatele, pak vřele doporučujeme LocalBitcoins, které mají vlastní službu úschovy a operuje na nich i množství českých uživatelů. Mají dobrý systém hodnocení. To samé platí pro BitQuick.

Předchozí článek

Bitcoiny zdarma

Další článek

Bitcoinové vtipy

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE