Blockchain

Toto slovo je skloňované v souvislosti s Bitcoinem velice často. O co tedy vlastně jde? Jak již víte, těžaři skládají transakce s BTC do bloků a tyto bloky se ukládají právě do blockchainu – doslova přeloženo „řetězec bloků“.

Tržní kapitalizace BTC v amerických dolarech

Tržní kapitalizace BTC v amerických dolarech

Jde o veřejnou účetní knihu, kam jsou zapsané všechny transakce od vzniku Bitcoinu až po současnost. Pořídíte-li si SW peněženku v plné verzi, pak se na váš počítač stáhne i tato databáze, jejíž velikost se počítá na desítky GB, a bude se aktualizovat v pravidelných intervalech – stanete se uzlem sítě. Blockchain roste s každým blokem transakcí, který je do něj přidán. Bloky jsou přidávány v lineárním, chronologickém pořadí. Blockchain je tedy databáze, která říká peněženkám, kolik BTC je na které adrese právě uloženo – a to již od bloku Genesis.

Databáze není centralizovaná a její aktuální stav je vždy výsledkem konsenzu nadpoloviční většiny sítě. Jinými slovy je do blockchainu zaneseno to, co schválí většina sítě. Kdybyste tedy sehnali (dnes už jen čistě teoreticky) nadpoloviční většinu výkonu BTC sítě, mohli byste do blockchainu zapisovat vše, co byste chtěli – problém je jen ten, že Bitcoin by okamžitě ztratil důvěru a jeho cena by se zřítila k nule.

Tento geniální počin Satoshiho Nakamota, stvořitele Bitcoinu, leží v hledáčku mnoha komerčních společností, které chtějí na této technologii stavět transparentní databáze. Nezřídka mají i banky vlastní oddělení pro výzkum blockchainu. Pro komerční využití ale existuje několik nevýhod:

  • V případě komerčního využití bude 100% nástrojů, které blockchain vytvářejí, vlastnit jedna strana. Stačí tedy tuto stranu hacknout a tyto nástroje si přivlastnit. Pak si mohu s jejich blockchainem dělat, co chci – například navýšit své konto u dané banky, nebo umazat úvěr.
  • Blockchain Bitcoinu je chráněn úsilím tisíců těžařů – je nepravděpodobné, že by stejné zdroje pro svůj blockchain používala soukromá společnost – jen cena elektřiny pro těžbu by byla závratná.
  • V soukromém blockchainu nebude žádný důvod k soutěžení o vyřešení bloku a získání odměny – proto nikdy nebudou ničím víc, než další databází.

Chcete-li se do blockchainu podívat, zajděte si na stránky www.blockchain.info a můžete se podívat na jakoukoli transakci, která kdy byla provedena. Dlužno říci, že vyhledávání transakcí není nijak jednoduché. Stránka také obsahuje velké množství statistických informací o síti.

Postup ukládání

  • Iniciace digitálně podepsané transakce (pošlete ze své peněženky BTC)
  • Transakce je zaslána těžaři – ti ověřují všechny transakce a umísťují je do bloků
  • Ověřená transakce se rozešle po síti a je zapsána do všech existujících kopií blockchainu
  • Síť tím transakci akceptuje, pokud jsou data platná
  • Adresát obdrží poslané Bitcoiny

Kapacita sítě

Počet peněženek

Počet peněženek

Jakkoli se může zdát kapacita BTC sítě nekonečná, není to tak docela pravda. Teoretická průchodnost sítě je asi 7 transakcí za sekundu a v současnosti se ve špičce dostáváme až na tři za sekundu. Je to hlavně díky maximální velikosti bloku (1MB), větší bloky jsou neplatné. Zvětšení bloku by znamenalo rozdělení BTC na „starý“ s bloky do 1MB a nový s většími bloky. Srovnejte tuto kapacitu například s kapacitou PayPalu (115/s už v roce 2014), nebo sítě VISA (teoreticky až 56000/s). Zajímavý výpočet množství zdrojů potřebných ke zvýšení kapacity je zde (AJ).

Jak tedy vidíte, není vše tak růžové, jak se může náhodnému pozorovateli zvenčí zdát…

Předchozí článek

Reklama placená v BTC

Další článek

Bitcoiny zdarma

Související

PŘIDEJTE SE DO DISKUZE